Trwa 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i Jego Europa - Od Chopina do Moniuszki

Festiwal Chopin i Jego Europa jest jednym z najważniejszych międzynarodowych projektów muzycznych przybliżających twórczość polskiego kompozytora. Odbywa się co roku w sierpniu w Warszawie.

Zgodnie z tytułem Festiwal ukazuje twórczość Fryderyka Chopina w kontekście „jego” Europy, rozumianej w czterech perspektywach – Europy jemu współczesnej, Europy przedchopinowskiej, Europy po śmierci wielkiego mistrza i w końcu Europy naszych czasów. Z tego względu repertuar grany na Festiwalu obejmuje poza dziełami samego Chopina także muzykę, która go inspirowała, dorobek twórców od niego młodszych oraz recepcję twórczości Chopinowskiej w muzyce nam współczesnej. Istotnym estetycznym założeniem programowym jest prezentacja i konfrontacja ze sobą dwóch nurtów wykonawczych – wykonawstwa na instrumentach historycznych oraz współczesnych. Niezwykle znacząca jest przy tym obecność na Festiwalu najwybitniejszych pianistów, orkiestr i zespołów – reprezentujących i międzynarodowy, i polski świat muzyczny.

Wspierając się na interpretacjach mistrzów, Festiwal stwarza zarazem możliwości występu w tak prestiżowym towarzystwie młodym artystom, dopiero debiutującym na scenach koncertowych. Każda kolejna edycja Festiwalu ma odrębną, unikatową ideę programową, nierzadko łączącą się z obchodami rocznic ważnych dla historii muzyki bądź z chęcią wyeksponowania któregoś ze współczesnych artystów. Festiwal, którego program konstruowany jest na podstawie trzech głównych propozycji koncertowych – koncertów symfonicznych, recitali i koncertów kameralnych, nie stroni od przedstawiania swobodniejszych inspiracji chopinowskich.

Prezentowane są różnorodne formy dalekie od klasycznych ujęć muzyki Chopina, poprzez włączanie w program występów gwiazd jazzu, piosenkarzy czy aktorów. Kluczowe dla koncepcji „Chopin i jego Europy” pozostają ponadto najwyższej klasy wykonania muzyki polskiej, choćby utworów Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Mieczysława Wajnberga, Józefa Władysława Krogulskiego, Karola Kurpińskiego, Władysława Żeleńskiego, Józefa Nowakowskiego i Zygmunta Stojowskiego.

Na Festiwalu regularnie występują tacy soliści, jak Martha Argerich, Jan Lisiecki, Nelson Freire, Garrick Ohlsson, Yundi, Seong-Jin Cho, Julianna Avdeeva, Nelson Goerner, Andreas Staier czy Tobias Koch.

źródło: Organizator

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.08.19, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i Jego Europa - Od Chopina do Moniuszki, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Yi'nan Diao
2
Ladj Ly
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Wojciech Kasperski
10
Jim Jarmusch
1
Revol Elisabeth
2
Knedler Magda
3
Rayner Nicola
4
Pilipiuk Andrzej
5
Cavanagh Steve
6
Moss Marcel
7
Elton John
8
Phillips Tom
9
Barry Jessica
10
David Hatcher Childress
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia