5. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach

Zapraszamy 26 września na pierwszy, mały jubileusz gorlickiego święta literatury.

Zygmunt Haupt — największy z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy. Od 2015 r. realizujemy Festiwal jego imienia. Dołącz do grona miłośników Haupta i przyjaciół Gorlic, stolicy Beskidu Niskiego, miejsca, gdzie czas płynie wolniej.

Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, pisarz i współtwórca Wydawnictwa Czarne, który wraz z innymi miłośnikami Zygmunta Haupta, powołał Festiwal jego imienia. Od 2015 r. spotykamy się jesienią w Gorlicach, by  rozmawiać o ambitnej literaturze, o tym, co nas w niej dotyka, wzrusza i elektryzuje. Rozmawiamy, zadajemy pytania, wymieniamy się spostrzeżeniami. Czytamy i słuchamy opowiadań Haupta w mistrzowskich interpretacjach. Splatamy to, co lokalne i nam najbliższe z problemami uniwersalnymi.

„Odkrył, czy też wynalazł język wskrzeszenia. Gdy opowiada swoje pozornie statyczne, pozbawione wyrazistej fabuły historie, przeszłość zmartwychwstaje. Nie będziemy mieli nic innego nad to, co przeżyliśmy. Nic innego nie jest warte uwagi. Czyta się Haupta i utracone powraca. Jakby się odnalazło drogę ocalenia. Czas by Haupt powrócił. Myślę, że zwyczajnie jesteśmy mu to winni. (Andrzej Stasiuk, dyrektor artystyczny Festiwalu)

WSPIERAM TO!

W trudnym czasie szukamy nowych rozwiązań. Pomimo decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego o nieprzyznaniu dotacji na tegoroczny Festiwal nadal planujemy jego realizację. Do 5 lipca 2019 r. trwa kampania crowdfundingowa. Na wszystkich, którzy wesprą nasz projekt czekają atrakcyjne nagrody.

Pomóż nam zorganizować 5. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach — święto literatury, które w kameralnej atmosferze i na tle pięknego krajobrazu Beskidu Niskiego otwiera przestrzeń do spotkania z ważnymi autorami, pisarkami, poetami, intelektualistkami i krytykami. Bezpośredni link do kampanii: www.wspieram.to/5festiwalhaupta.

GOŚCIE:

Na chwilę obecną chęć udziału w festiwalu potwierdzili: Marek Bieńczyk (Kontener), Wojciech Bonowicz (Dziennik końca świata), Dorota Brauntsch (Domy bezdomne), Julia Fiedorczuk (Psalmy), Darek Foks (Pieśni o wszystkim), Olga Gitkiewicz (Nie hańbi), Agata Jabłońska (Raport wojenny), Barbara Klicka (Zdrój), Joanna Kuciel-Frydryszak (Służące do wszystkiego), Michał Olszewski (Upał), Marta Madejska (Aleja Włókniarek), Jacek Podsiadło (Włos Bregueta), Filip Springer (Miasto Archipelag), Paweł Sołtys (Mikrotyki), Katarzyna Surmiak-Domańska (Kieślowski. Zbliżenie), Jáchym Topol (Wrażliwy człowiek), Mariusz Urbanek (Makuszyński), Filip Zawada (Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek), Serhij Żadan (Internat) oraz: Zofia Król, Andrzej Niewiadomski, Paweł Panas, Justyna Sobolewska.

ZYGMUNT HAUPT

Pisarz, malarz, architekt. Urodził się w 1907 roku na Podolu, zmarł w 1975 roku w Winchester, USA. Jego twórczość opisuje przedwojenną rzeczywistość Wschodniej Galicji, Podola i Wołynia oraz wojenne przeżycia pisarza we Francji. Skalą talentu sytuuje się Haupt blisko takich pisarzy jak Bruno Schulz. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można przeczytać interesujące artykuły poświęcone twórczości Patrona Festiwalu: www.festiwalhaupta.pl/zygmunt-haupt

LOKALIZACJE

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela — ul. Jagiełły 1
Gorlickie Centrum Kultury — ul. Michalusa 4
Centrum Kultury im. B.I. Antonycza — pl. Dworzysko 5

ORGANIZATORZY i GŁÓWNI PARTNERZY

Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach
Wydawnictwo Czarne
Miasto Gorlice
Gorlickie Centrum Kultury
Zjednoczenie Łemków

ZNAJDŹ NAS

www.festiwalhaupta.pl
www.facebook.com/ZygmuntHauptFestival
www.instagram.com/hauptfestival

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.08.19, autor: blackrose)
Tagi: 5. Festiwal im. Zygmunta Haupta, Gorlice
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Paweł Pawlikowski
3
Harvey Fierstein
4
Emir Kusturica
5
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
6
Stefan Ruzowitzky
7
Jim Jarmusch
8
Wojciech Kasperski
9
Park Chan-wook
10
Maciej Pieprzyca
1
Jodełka Joanna
2
Winnicka Ewa
3
Woods Sherryl
4
Wilhelm Kate
5
Hałas Agnieszka
6
David Hatcher Childress
7
Terry Pratchett
8
Michael Katz Krefeld
9
James Marlon
10
Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia