Popkultura stosowana 2. Warsztaty dla nauczycieli i edukatorów w FINA

Termin „popkultura” wywołuje u niektórych odbiorców negatywne skojarzenia. Mogą one wynikać między innymi z poczucia niezrozumienia czy wręcz wyobcowania, które odczuwamy skonfrontowani ze światem memów, streamów, youtuberów czy internetowych mód. Jednocześnie jest to rzeczywistość, wobec której nie jesteśmy w stanie, a nawet nie powinniśmy się dystansować. Funkcjonujemy przecież, nie do końca zdając sobie z tego sprawę, w samym jej epicentrum – we współczesnej klasie szkolnej.

W czasie kolejnych warsztatów, wypełnionych praktycznymi ćwiczeniami i wspólną dyskusją, uczestnicy zdobędą wiedzę pozwalającą zrozumieć liczne popkulturowe praktyki i ich rolę w życiu współczesnej młodzieży, ale także poznają wiele konkretnych zadań i przykładów, które można wykorzystać  w codziennej pracy edukacyjnej z młodzieżą.

PROGRAM WARSZTATÓW:

Pokolenie Instax, czyli w poszukiwaniu popkulturowej tożsamości (25.09.2019)

Media, przekazywane przez nie treści i sposób ich konsumpcji stanowiły od zawsze zarówno źródło inspiracji czy sugestii, jak i same były środkiem wyrazu dla osób budujących swoją tożsamość. W czasie zajęć zastanowimy się więc nad rolą popkultury jako narzędzia, które młodzież wykorzystuje w poszukiwaniu i komunikowaniu siebie i swojego wizerunku. W tym kontekście przyglądać się zatem będziemy m.in. aktualnym popkulturowym modom (w tym medialnym i filmowym), najbardziej popularnym gadżetom i ich symbolice, a także innym częstym zachowaniom składającym się na świadectwa stylu życia współczesnej młodzieży.

Beka, drama, cringe, flame, czyli o popkulturze przesady i nadmiaru (16.10.2019)

Świat współczesnych mediów jest niczym pole bitwy, gdzie walka toczy się o uwagę odbiorcy. Jednym z kluczowych narzędzi pozwalającym odnieść sukces i skutecznie wyróżnić się wśród tysięcy innych autorów jest świadome korzystanie z takich środków jak nadmiar, przesada czy eskalacja emocji. Jaką pełnią funkcję? Czy są tylko wentylem bezpieczeństwa? Czy przekraczaniu granic i łamaniu tabu towarzyszą też jakieś negatywne konsekwencje? W czasie warsztatów, przyglądając się m.in. różnym odmianom ironii, dystansu, parodii, internetowym wyzwaniom czy challenge’om, będziemy się zastanawiać nad fenomenem nadmiaru w popkulturze.

Youtube. Instrukcja obsługi (06.11.2019)

YouTube od wielu lat znajduje się na czele najbardziej popularnych wśród młodzieży platform internetowych. Warsztaty poświęcone więc zostaną omówieniu fenomenu tego portalu (z uwzględnieniem najważniejszych gatunków, formatów i autorów, a także strategii budowania popularności i kariery wykorzystywanym przez twórców YouTube’a). Podejmiemy też szerszą refleksję dotyczącą roli tej strony w modyfikowaniu krajobrazu medialnego, zmianie nawyków odbiorczych oraz jej wpływu na inne kanały komunikacji.

Świat w smartfonie, czyli: o czym szumią social media? (27.11.2019)

Smartfon stał się w ostatniej dekadzie podstawowym narzędziem komunikacji. Najważniejszym, a często po prostu jedynym oknem na świat dla wielu (nie tylko) młodych użytkowników. Rozpoznanie konwencji, zasad komunikacji czy specyficznego języka, którym posługujemy się korzystając z telefonów, jest obecnie jedną z podstawowych kompetencji umożliwiających nam zrozumienie odbiorców współczesnej (pop)kultury i w niej uczestniczenia. Podczas zajęć wraz z uczestnikami nauczymy się więc wspólnie m.in. rozszyfrowywać język emoji, poznamy najbardziej popularne aplikacje, zjawiska i trendy, a także porozmawiamy na temat roli serwisów randkowych

Pocztówka z PL, czyli o polskiej kulturze popularnej (i chodnikowej) (11.12.2019)

Popkultura, choć często postrzegana jest jako zjawisko silnie zglobalizowane i uniwersalne, ma także swoją wyraźnie lokalną specyfikę. Tematem spotkania będzie zatem to, co w kulturze popularnej charakterystyczne dla Polski. W czasie warsztatów przyjrzymy się jednak nie tylko temu, co „teraz” i „obecnie”, ale zastanowimy się również nad przeszłością rodzimej popkultury. W związku z tym charakter spotkaniu nadawać będą zarówno praktyki (pop)kulturowe współczesnej młodzieży, jak i rytmy muzyki popularnej (i chodnikowej), modowe powroty do minionych dekad czy nostalgia obecna w polskich mediach i kinie.

PROWADZĄCY:

Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2013). Koordynator, wykładowca i współtwórca School of Ideas – nowoczesnego kierunku służącego projektowaniu innowacji społecznych i społeczno-biznesowych. Zajmuje się społeczną i kulturową historią kina (zwłaszcza polskiego) i codzienności, metodologią historii, zagadnieniem materiałów (audio)wizualnych jako świadectw historycznych, problematyką ciała, płci i seksualności, wpływem mediów na pamięć indywidualną i zbiorową, społeczno-kulturowymi kontekstami mediów społecznościowych oraz blogo- i vlogosfery, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. Współpracuje m.in. z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Filmoteką Szkolną, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, Against Gravity i KinoSzkołą. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży i dorosłych z zakresu edukacji filmowej, medialnej i (pop)kulturowej oraz myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych. Autor książki „Film – ciało – historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych”.

ZASADY UCZESTNICTWA:

Godziny warsztatów: 15:30-18.30

Liczba miejsc na jednym warsztacie: do 25 osób.

Aby zapisać się na zajęcia wypełnij i wyślij formularz zgłoszeniowy ➡ https://forms.nina.gov.pl/popkultura-stosowana-warsztaty/

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warunkiem udziału w warsztatach jest zaakceptowanie regulaminu dostępnego na stronie http://nina.gov.pl/aktualnosci/popkultura-stosowana-2-warsztaty-dla-nauczycieli-i-edukatorow/

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.09.19, autor: blackrose)
Tagi: Popkultura stosowana 2. Warsztaty dla nauczycieli i edukatorów, FINA, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Paweł Pawlikowski
3
Harvey Fierstein
4
Emir Kusturica
5
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
6
Stefan Ruzowitzky
7
Jim Jarmusch
8
Wojciech Kasperski
9
Park Chan-wook
10
Maciej Pieprzyca
1
Jodełka Joanna
2
Winnicka Ewa
3
Woods Sherryl
4
Wilhelm Kate
5
Hałas Agnieszka
6
David Hatcher Childress
7
Terry Pratchett
8
Michael Katz Krefeld
9
James Marlon
10
Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia