"Kobieta z blizną": Głośny protest przeciwko stalkingowi!

13 listopada trafi na księgarniane półki opis głośnej, wstrząsającej historii, która wydarzyła się naprawdę - "Kobieta z blizną" Katarzyny Dacyszyn i Ireny A. Stanisławskiej.

Zanim wydarzyła się tragedia, wydawało się, że historia zmierza do szczęśliwego finału. Pięknej i utalentowanej projektantce mody, Katarzynie Dacyszyn, po 11 latach prześladowania udało się postawić nękającego ją stalkera przed sądem. To, co miało być końcem sprawy, stało się jednak początkiem jeszcze większego dramatu. Katarzyna Dacyszyn – jak sama mówi – miała jednak szczęście. Szczęście, że podczas ataku w ułamku sekundy odwróciła głowę. W szpitalu projektantka rozpoczęła dramatyczną walkę o powrót do zdrowia. Odzyskała wzrok. Przeszła operacje przeszczepów skóry i wiele zabiegów plastycznych. Potem przyszedł czas na długą rehabilitację, odzyskiwanie fizycznej sprawności i psychicznej równowagi. Powrót do życia, codziennego i społecznego, okazał się jednak niezwykle trudny. Dopiero czas spędzony w gabinecie psychologa, intensywne treningi sztuk walki i odważne sesje zdjęciowe pomogły Dacyszyn stać się na powrót silną. Być może silniejszą niż kiedykolwiek wcześniej.

Dziś Katarzyna Dacyszyn stanowi wzór dla wielu kobiet w Polsce. Walczy z wyretuszowanym obrazem piękna — pokazuje normalność, niedoskonałość, nie wstydzi się pokazać blizn. Uczy kobiety, jak pokochać siebie na nowo. Angażuje się w kampanie bodypositive — przeciw nieosiągalnym wzorcom urody, kreowanym w mediach społecznościowych.

„Kobieta z blizną” to także głośny protest przeciwko stalkingowi. Od momentu ataku modelka aktywnie angażuje się w kampanie społeczne i nagłaśnia problem prześladowań. Namawia kobiety do kursów samoobrony i pokazuje, jak skutecznie ścigać sprawców. Dacyszyn ujawnia bezczynność organów ścigania i brak społecznego zrozumienia dla problemu. - Jeśli uda się za moim przykładem coś zmienić w sposobie patrzenia na zagrożenie społeczne, jakim jest stalking, to będzie to znaczyło, że to, przez co przeszłam, miało sens — podkreśla.

Katarzyna Dacyszyn — fotomodelka, projektantka mody, właścicielka marki Bunny Blanc. Będąc ofiarą stalkera nagłaśnia i uświadamia, czym jest stalking. Wzięła udział w kampanii FAKE OFF fotografki Dominiki Cudy, promując ideę samoakceptacji (bodypositive). W 2018 roku zorganizowała w Łodzi pierwsze w Polsce otwarte, bezpłatne wydarzenie pod hasłem Stop Stalking, które zgromadziło specjalistów do spraw walki ze stalkingiem i ofiary prześladowań z całej Polski.

Irena A. Stanisławska – dziennikarka i współautorka wielu książek, m.in. „Oswoić narkomana”, „Pułapki przyjemności”, „jak tu nie zwariować”. Jej publikacje ukazywały się w magazynach „Kino”, „Film”, „Playboy”, „CKM”, „Kobieta i życie” i „Poradnik domowy”.

Dodaj artykuł do:
(dodano 05.11.19, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Kobieta z blizną, Katarzyna Dacyszyn, A. Stanisławska
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Yi'nan Diao
2
Ladj Ly
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Wojciech Kasperski
10
Jim Jarmusch
1
Revol Elisabeth
2
Knedler Magda
3
Rayner Nicola
4
Pilipiuk Andrzej
5
Cavanagh Steve
6
Moss Marcel
7
Elton John
8
Phillips Tom
9
Barry Jessica
10
David Hatcher Childress
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia