Festiwal Tiji. Mustang: Wystawa fotografii Magdaleny Kwiatkiewicz

Zapraszamy serdecznie na wystawę fotografii autorstwa Marii Magdaleny Kwiatkiewicz pt. „FESTIWAL TIJI, MUSTANG”. Wernisaż wystawy odbędzie się 12 grudnia 2019 roku o godzinie 19.00 w Empiku przy placu Wolności w Poznaniu. Podczas wernisażu odbędzie się akcja charytatywna na rzecz dzieci ze szkoły LO-KUNPHEN TRADITIONAL HERBAL MEDICINE CLINIC & SCHOOL z Mustangu, prowadzonej przez Amji Tenjing Bista.

Jadąc do Nepalu, już po raz kolejny, Maria Magdalena Kwiatkiewicz skoncentrowana była głównie na udziale w Tiji Festiwalu odbywającym się najpewniej przedostatni raz w historii oraz na odwiedzeniu szkoły w Bakrang, której odbudowę wsparła w 2015 roku, a dziś organizuje i finansuje pracujących tam polskich wolontariuszy. Czy przypuszczała, że po tej wyprawie na liście jej priorytetów pojawi się coś jeszcze?

Na udziale w tegorocznym Tiji Festiwalu Marii Magdalenie Kwiatkiewicz zależało wyjątkowo, bo w Mustangu mówi się, że to już jedno z ostatnich organizowanych tam świąt ku czci zwycięskiej walki dobra ze złem. Tajemnicą bowiem nie jest, że przez dolinę Mustangu ma wieść droga łącząca dziś chiński Tybet z Indiami. Zakończenie jej budowy za kilka lat dotkliwie wpłynie na kulturę i losy mieszkańców tej krainy.

Będąc w Mustangu, trochę przypadkiem, trafiła do szkoły prowadzonej przez Amji Tenjing Bist, czyli tybetańskiego lekarza, który na co dzień leczy ludzi, a za zarobione pieniądze pomaga dzieciom, głównie sierotom lub tym pochodzącym z najbiedniejszych rodzin. W ramach prywatnej inicjatywy i niewielkiemu wsparciu lokalnej społeczności od kilkunastu lat daje, w większości przypadków, jedyną szansę na edukację najuboższych dzieci, które wraz z podstawowym wykształceniem zyskują wiedzę na temat leczenia opartego na badaniu pulsu i języka, ziołolecznictwie i naturopatii.

Ta fascynująca opowieść ma jednak drugie, bardzo przejmujące dno. Otóż warunki, jakie panują w szkole, są tragiczne. Dzieci, choć szczęśliwe, bo mają dach nad głową i zapewniony ciepły posiłek, żyją w ubóstwie, rodzice, jeśli żyją, odwiedzają je raz, może dwa razy w roku, dzielą dwie sypialnie - jedną dla dziewcząt, drugą dla chłopców, gdzie śpi łącznie ok trzydzieścioro dzieci.

- Od pierwszej chwili wiedzieliśmy, że nie przejdziemy obok tego miejsca obojętnie. Po powrocie do Polski postanowiliśmy, że będziemy przesyłać A kwotę umożliwiającą utrzymanie kilkoro dzieci. Dodatkowo chcielibyśmy zachęcić poznaniaków do udzielenia pomocy – wyjaśnia Maria Magdalena Kwiatkiewicz. - Stąd właśnie pomysł na wystawę moich zdjęć połączoną ze sprzedażą cegiełek na rzecz tej szkoły.

- Będzie nam bardzo miło, jeśli w tym przedświątecznym czasie uczestnicy wernisażu otworzą swoje serca i zechcą się podzielić z potrzebującymi Aby zobrazować skalę potrzeb tych dzieci dodam, że koszty miesięcznego utrzymania jednego ucznia wynoszą około 30 dolarów. Dla nas może to znaczyć nie aż tak wiele, a dla nich bardzo dużo.
Wsparcia dzieciom uczącym się w szkole Amji w Lo Manthangu udzielić będzie można podczas wernisażu.

Wystawę można oglądać do 18.01.2020 r.

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.12.19, autor: blackrose)
Tagi: Festiwal Tiji. Mustang, wystawa fotografii Magdaleny Kwiatkiewicz, Poznań
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kaminski Ralph
2
Coldplay
3
Łydka Grubasa
4
Schafter
5
Ostrowska Małgorzata
6
Happysad
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Monika Jordan-Młodzianowska
2
Łukasz Kośmicki
3
Luciano Onetti, Nicolas Onetti
4
ike Flanagan
5
Marcin Głowacki
6
Rian Johnson
7
Ludovic Bernard
8
Roland Emmerich
9
Karim Ainouz
10
Marcin Ziębiński
1
Minier Bernard
2
Dahl Arne
3
Riley Lucinda
4
Simons Paullina
5
Amos Oz, Szira Chadad
6
Gołkowski Michał
7
Vonnegut Kurt
8
Goldberg Danny
9
Rutherfurd Edward
10
Kortko Dariusz , Pietraszewski Marcin
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Opera Krakowska w Krakowie
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Hanoch Levin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia