Prezentacja dzieł Andrzeja Wróblewskiego w Krakowie

W najbliższy czwartek 12 grudnia 2019 roku o godz. 19:30 zapraszamy na trzecią i ostatnią część prezentacji dzieł Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957) zgromadzonych przez Galerię Zderzak w Krakowie.

W odsłonie zimowej pokażemy 22 fotografie autorskie wykonane aparatem fotograficznym Practica, który artysta przywiózł z podróży na II Światowy Zlot Młodych Bojowników o Pokój w Berlinie w 1951 roku. Na centralnej ścianie galerii w miejsce „Ryby kosmicznej” (cz. I - letnia) i „Człowieka kosmicznego” (cz. II - jesienna) ujrzymy Autoportret w lustrze.

Pierwsza w historii wystawa fotografii Wróblewskiego jest okazją do spojrzenia na świat oczami genialnego malarza.

Oczywiście, za pośrednictwem urządzenia mechanicznego, jakim był ówczesny aparat fotograficzny. Bez niego trudno jednak wyobrazić sobie artystę nowoczesnego. Podobnie jak bez roweru i nart, kultury fizycznej, higieny osobistej, kinematografu, naukowego obrazu świata, idei postępu, czy jednej z wielu ideologii zbawienia ludzkości.

Na zdjęciach dostrzeżemy te same motywy, co na rysunkach i obrazach: wehikuły (samochody, tramwaje, autobusy, pociągi, rowery, barki), ludzi i zwierzęta, domy, mosty, wody płynące. Jakże mogłoby być inaczej? Człowiek jest istotą symboliczną – każdy nasz gest jest uwarunkowany społecznie, to samo dotyczy wyboru motywu-układu rzeczy, który przyciąga naszą uwagę i który pragniemy zarejestrować. W przypadku wielkiego artysty wybory te cechuje po prostu większa złożoność i głębia.
Jak obie poprzednie, tak i ta wystawa dzieł Wróblewskiego w Zderzaku ma charakter studyjny. Podczas otwarcia dokonamy krótkiego podsumowania całego przedsięwzięcia, postaramy się także odpowiedzieć na pytanie, co mogą znaczyć słowa młodego artysty „przyjdzie chyba schować się pod śmierć” (AWN, s. 209)

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.12.19, autor: blackrose)
Tagi: Andrzej Wróblewski Fotografia, Galeria Zderzak, Kraków
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bartosiewicz Edyta
2
Jabłońska Zuza
3
Happysad
4
Gardot Melody
5
Stevens Sufjan
6
Nothing But Thieves
7
Nowak Adam, Akustyk Amigos
8
Świerczyńska Natalia
9
Bocelli Andrea
10
Bukartyk Piotr
1
Stéphane Haskell
2
Ferzan Ozpetek
3
Anna Wieczur-Bluszcz
4
Michał Wnuk
5
Michał Kondrat
6
Wang Xiaoshuai
7
Lech Majewski
8
Diao Yinan
9
Kōji Fukada
10
Gábor Reisz
1
Wilhelm Kate
2
Cook Robin
3
Lepore Jill
4
Tokarczuk Olga
5
Rudzka Zyta
6
Hansen Dorte
7
Ostrowska Agata
8
Adamowicz Alina, Godecka Joanna
9
Brennan Sarah Rees
10
Bednarek Adrian , Ćwirlej Ryszard , Greń Hanna , Guzowska Marta , Janiszewska Izabela , Małecki Robert , Matyszczak Marta , Rogala Małgorzata , Stachula Magda , Szczygielski Bartosz , Zielke Mariusz , Żarski Przemysław
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia