Pokaz specjalny filmu „La Chana” w warszawskiej Kinotece

Zapraszamy 21 stycznia o godz. 20:00 na pokaz specjalny filmu „La Chana” Luciji Stojevic oraz towarzyszące mu spotkanie z zaproszonymi gościnami. Film był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej 2017. Pokaz odbędzie się w warszawskiej Kinoteka PKiN w ramach nowego cyklu filmowego HER Docs. Organizatorem cyklu jest HER Docs Film Festival - pierwszy w Polsce i jeden z niewielu na świecie festiwal prezentujący filmy dokumentalne autorstwa kobiet.

O filmie „La Chana”:

Film przybliża postać Antoniny Santiago Amador – zwanej „La Chana”, legendarnej cygańskiej tancerki, jednej z największych gwiazd flamenco. La Chana za sprawą niezwykłego poczucia rytmu, innowacyjnych rozwiązań i przede wszystkich pasji oddawanej w tańcu zyskała ogromne uznanie i popularność w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Reżyserka obrazuje intymny portret tej wielkiej artystki, przedstawiając tragiczne przyczyny jej zejścia ze sceny i wielki powrót po niemal dwóch dekadach nieobecności.

„Urodziłam się, aby tańczyć” – mówi La Chana. Jednak realizacja tego marzenia w patriarchalnej społeczności cygańskiej od początku nie była łatwa. Najpierw tańca na scenie zabronił jej ojciec. Możliwość rozwijania talentu miało zapewnić jej małżeństwo. Jednak tradycyjny podział ról i niepisane prawo podporządkowania kobiety mężczyźnie ograniczyło wybory życiowe artystki. Ale kiedy udawało jej się już stanąć na scenie, taniec był dla niej przestrzenią wolności – momentem, w którym mogła nareszcie poczuć się naprawdę sobą.

Tańcem La Chany zachwycił się m.in. Peter Sellers. Królowa flamenco zagrała w jego filmie The Bobo (1967). Reżyser chciał pomóc jej w karierze w Hollywood. Jednak La Chana niespodziewanie zeszła ze sceny u szczytu swojej kariery. Przyczyny tej decyzji odkrywa Lucija Stojevic w swoim filmie, wykorzystując bogaty materiał archiwalnych nagrań tańca cygańskiej królowej.

W filmie uczestniczymy w przygotowaniach La Chany do powrotu na scenę. Poznajemy tajniki jej stylu, przekazywane podczas lekcji dawanych adeptkom flamenco i obserwujemy jej relacje z najbliższymi – także społecznością cygańską, z której tradycji artystka czerpała całe życie w swojej twórczości. Przyglądamy się niezwykłemu hartowi ducha, który pozwala jej pokonywać kolejne przeszkody w drodze na scenę – tym razem ponad osiemdziesięcioletnia La Chana mierzy się z ograniczeniami własnego ciała.

Film „La Chana” był nominowany do European Film Awards 2017.

Projekcji filmu „La Chana” towarzyszyć będzie spotkanie, w którym udział wezmą:

Marta Ziółek 
Polska choreografka, reżyserka i performerka, uznawana za jedną z najciekawszych choreografek młodego pokolenia, doceniana za interdyscyplinarne podejście. Autorka wielu spektakli tanecznych, w tym m.in. „Zrób siebie”, „Pixo” czy „Ciało Oko RE//MIX Carolee Schneemann” prezentowanych w Komuna/Warszawa oraz „So emotional" w Nowy Teatr w Warszawie.  W swych pracach bada granice pomiędzy teatrem, sztukami wizualnymi, performansem, filmem i choreografią. Jej „Twerk like a teen spirit” był eksperymentalną choreografią towarzyszącą pokazowi kolekcji dyplomowych studentów Katedry Mody warszawskiej ASP, a performans „Panie pochodzę z tej innej krainy. Ekstazy i nawiedzenia na placu” był prezentowany w ramach wystawy „Place. Instrukcja użycia” w Zodiak Warszawski Pawilon Architektury. Stworzyła choreografię do pracy Sharon Lockhart, prezentowanej w Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji w 2017 roku. Stworzyła choreografię do serialu Netflixa „Altered Carbon”. Współpracowała również z Michałem Marczakiem przy teledysku Thoma Yorke’a, Krzysztofem Skoniecznym przy serialu HBO „Ślepnąc od świateł” oraz z Łukaszem Rondudą przy filmie „Serce miłości”.  Oprócz autorskich spektakli tanecznych, Marta Ziółek ma na swoim koncie także współpracę przy spektaklach dramatycznych. Jest autorką ruchu scenicznego m.in. do „Ewelina płacze” w reż. Anny Karasińskiej w  TR Warszawa, „Magnolii” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, „Nic” Krzysztofa Garbaczewskiego w Starym Teatrze w Krakowie oraz „Jak być kochaną” w reżyserii Leny Frankiewicz w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Ilona Bekier-Ekwa 
Polska choreografka, tancerka, nauczycielka jogi, finalistka i choreografka programu „You Can Dance”, twórczyni projektu i spektaklu Womanifesto. Zainspirowana historiami kobiet, które poznała podczas swoich licznych podróży oraz warsztatów w Polsce i za granicą, stworzyła dla nich bezpieczną przestrzeń artystyczną do pracy nad emocjami i ciałem. Zebrała grupę kobiet z różnych środowisk, w różnym wieku, z różnymi doświadczeniami. Dzięki wspólnym treningom znalazły w sobie odwagę, aby podzielić się swymi historiami z publicznością w bardzo intymnym i emocjonalnym przedstawieniu, które łączy w sobie prawdę, taniec, śpiew, obcasy, jogę i teatr. Ponad 20 kobiet z projektu Womanifesto wystąpiło na scenie m.in. w teatrze Kamienica, teatrze IMKA oraz na Danz Art Festival na Sycylii, a teraz pracują nad nowym spektaklem.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Obszańska, dziennikarka Trójka - Program 3 Polskiego Radia.

Partnerzy pokazu:
ofeminin, GoOut, Czasopismo EKRANy

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.01.20, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: pokaz specjalny, La Chana, Kinoteka
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Osbourne Ozzy
2
Tame Impala
3
KARAŚ/ROGUCKI
4
Królik Bartek
5
Przybysz Paulina
6
Morrone Michele
7
Metheny Pat
8
O.S.T.R.
9
Sochacka Kaśka
10
Obel Agnes
1
Donato Carrisi
2
Ladj Ly
3
Autumn de Wilde
4
Xavier Dolan
5
Guy Ritchie
6
Monia Chokri
7
Cathy Yan
8
Tom Waller
9
Justine Triet
10
Warwick Thornton
1
Michał Siegoczyński
2
Reginald Rose
3
Marcin Szczygielski
4
Moises Kaufman
5
Pam Gems
6
Siemion Złotnikow
7
Ray Cooney
8
Aleksandra Wolf
9
Torben Betts
10
Marek Modzelewski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia