Premiera książki "Nasza Pani z Ravensbruck" i spotkanie z Martą Grzywacz

Serdecznie zapraszamy 6 lutego o godz. 19:00 do Faktycznego Domu Kultury w Warszawie  na spotkanie z Martą Grzywacz, autorką książki "Nasza Pani z Ravensbruck".

Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld to reportaż historyczny, próba odtworzenia biografii jednej z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych nadzorczyń nazistowskich obozów Ravensbrück i Auschwitz. Johannie Langefeld udało się uniknąć skazania w procesie oprawców z Auschwitz dzięki pomocy byłych więźniarek. To także próba odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że ofiary uratowały kata?

Jest 24 listopada 1947 roku. W gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie zbiera się Najwyższym Trybunał Narodowy, który ma sądzić czterdziestu oprawców z Auschwitz. Proces uważnie śledzą byli więźniowie obozu, a także polskie i amerykańskie media. Na salę wprowadzani są kolejni oskarżeni. Brak wśród nich jednak Johanny Langefeld. A przecież miała zająć na tym procesie „honorowe” miejsce, bo w scenariuszu Heinricha Himmlera była jedną z głównych postaci. To jej przypadła rola zorganizowania pierwszego obozu  koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück, a potem kolejnego w Auschwitz-Birkenau. To pod jej okiem obóz w Ravensbrück stał się wzorcowym miejscem odosobnienia tysięcy niewinnych kobiet, a w końcu ich powolnej eksterminacji. Tymczasem oskarżona uciekła. Parę lat później zaczną chodzić słuchy, że ktoś jej pomógł. I będą to plotki tak nieprawdopodobne, że trudno będzie dać im wiarę. Bo czy naprawdę mogło być tak, że Johannę Langefeld uwolniły z Montelupich dawne więźniarki Ravensbrück? Ofiary miałyby uratować kata? Takie rzeczy się przecież nie zdarzają. Marta Grzywacz rozmawiała z ostatnimi żyjącymi więźniarkami, a także tymi, którzy Langefeld znali. Przewertowała trudnodostępne dokumenty oraz listy i stworzyła fascynujący portret jednej z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych postaci nazistowskiego systemu zagłady.

.Marta Grzywacz – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna (była reporterką, a także prowadzącą główne wydania „Wiadomości”), autorka setek wywiadów z ludźmi nauki i kultury, publicystka historyczna. Od 2012 r. związana z „Gazetą Wyborczą” i „Newsweekiem”.  W 2017 r. wydała swoją pierwszą książkę – fabularyzowany reportaż historyczny pt. Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki (PWN), która zdobyła nagrodę dla „Najlepszej książka historycznej”  2017 roku w plebiscycie „Historia Zebrana” organizowanym przez histmag.org i granice.pl, a także wyróżnienie w konkursie na „Najlepszą książkę popularnonaukową” w 2018 podczas 22. Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej.

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.01.20, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Nasza Pani z Ravensbruck, Marta Grzywacz, spotkanie, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Marilyn Manson
2
Mikromusic
3
Krzysztof Zalewski
4
Cleo
5
Cerekwicka Kasia
6
Hurts
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Lech Majewski
2
Diao Yinan
3
Kōji Fukada
4
Florian Henckel von Donnersmarck
5
Daniel Cohen
6
Jan Holoubek
7
Wang Xiaoshuai
8
Stéphane Haskell
9
Maria Sødahl
10
Marek Lechki
1
Falcones Ildefonso
2
Jodko-Kula Elżbieta
3
Lackberg Camilla
4
Niemczynow Anna H.
5
Minier Bernard
6
Sykes Sam
7
Stelar Marek
8
Tolkien John Ronald Reuel
9
Babina Natałka
10
Borkowski Przemysław
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia