Poezja dzikości: Spotkanie z Julią Fiedorczuk

Big Book Cafe w Warszawie zaprasza miłośników poezji i krótkich form w dniu 24 stycznia o godz. 19:00 na kameralne spotkanie z cenioną i nagradzaną Julią Fiedorczuk.

Wstęp na spotkanie jest wolny!

Laureatka nagrody im. Wisławy Szymborskiej, autorka wierszy, psalmów, powieści i opowiadań przeczyta swoje utwory. O związki poezji i ekologii pytać będzie Zofia Jabłonowska-Ratajska.

Podczas spotkania można będzie kupić tomiki Julii Fiedorczuk i oczywiście zdobyć autograf poetki.

Julia Fiedorczuk jest autorką sześciu książek poetyckich, zbioru opowiadań, dwóch powieści i kilku książek eseistycznych o poezji, ekologii, etyce i estetyce. Powieść „Nieważkość” (2016) przyniosła jej nominację do nagrody Nike. Za najnowszy tom poetycki „Psalmy” (2018) zdobyła nagrodę im. Wisławy Szymborskiej.

Jak pisze Jacek Gutorow „Psalmy” upominają się o wykluczonych ludzi, ale też o rośliny, zwierzęta i krajobrazy. Wykonują pracę żałoby dla tych, którzy zginęli w ostatnich wydarzeniach pełzającej globalnej wojny, ale też dla bezpowrotnie straconych gatunków i ekosystemów. Podobnie jak Psalmy Dawida, są to wiersze pisane czasem z dna otchłani, w sytuacji, która niejednokrotnie wydaje się beznadziejna, a mimo to są to wiersze celebrujące życie we wszystkich jego przejawach i pełne wdzięczności.

Za debiutancki "Listopad nad Narwią" Julia Fiedorczuk otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jest również laureatką austriackiej nagrody Huberta Burdy (2005), przyznanej za wiersze z tomu "Bio" opublikowane w czasopiśmie "Manuskripte". Należy do stowarzyszenia ASLE (Association for the Study of Literature and the Environment). Jej wiersze tłumaczone były m.in. na angielski, szwedzki, czeski, a nawet japoński i walijski.

Prowadzi rubrykę poetycką „Jeż na autostradzie” w miesięczniku „Znak”, regularnie pisuje do „Przekroju”. Mieszka w Warszawie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.01.20, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Big Book Cafe, Warszawa, spotkanie, Julia Fiedorczuk
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Osbourne Ozzy
2
Tame Impala
3
KARAŚ/ROGUCKI
4
Królik Bartek
5
Przybysz Paulina
6
Morrone Michele
7
Metheny Pat
8
O.S.T.R.
9
Sochacka Kaśka
10
Obel Agnes
1
Donato Carrisi
2
Ladj Ly
3
Autumn de Wilde
4
Xavier Dolan
5
Guy Ritchie
6
Monia Chokri
7
Cathy Yan
8
Tom Waller
9
Justine Triet
10
Warwick Thornton
1
Michał Siegoczyński
2
Reginald Rose
3
Marcin Szczygielski
4
Moises Kaufman
5
Pam Gems
6
Siemion Złotnikow
7
Ray Cooney
8
Aleksandra Wolf
9
Torben Betts
10
Marek Modzelewski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia