Tomasz Mackiewicz - Pomnik Ludzkiej Niezłomności

Kino Elektronik w Warszawie zaprasza 30 stycznia, o 19:00, w rocznicę śmierci Tomasza Mackiewicza na wieczór poświęcony genialnemu alpiniście.

TOMASZ MACKIEWICZ – POMNIK LUDZKIEJ NIEZŁOMNOŚCI

Dwa lata temu, wielu ludzi na całym świecie śledziło wydarzenia na Nanga Parbat, ośmiotysięczniku, który zdobywali Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol. Po udanym ataku szczytowym potrzebowali jednak pomocy. Do brawurowej akcji ruszyli wówczas himalaiści z narodowej wyprawy na K2 - Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor. Revol udało się uratować, Mackiewicz na zawsze pozostał na Nandze (8126 m) jako pomnik ludzkiej niezłomności.

Mackiewicz (po raz siódmy) z Revol (po raz czwarty) w sezonie 2017/2018 podjęli próbę wejścia zimowego (w stylu alpejskim i sportowym bez wspomagania tlenem z butli) na Nagą Górę. 25 stycznia 2018 roku oboje dotarli na szczyt. Podczas schodzenia pogoda uległa załamaniu. Według relacji Francuzki Tomasz nabawił się choroby wysokościowej, ślepoty śnieżnej oraz doznał licznych odmrożeń. Revol sprowadziła Mackiewicza do wysokości około 7200 m i 26 stycznia zostawiając go w szczelinie zaczęła schodzić.

Według opinii doktora Frédérica Champly’ego, francuskiego specjalisty od medycyny wysokogórskiej, w momencie rozstania Polak przejawiał objawy obrzęku płuc w ostatnim stadium i na tej wysokości mógł jeszcze przeżyć nie więcej niż trzy do pięciu godzin. W marcu 2018 roku ojciec Tomasza, Witold, otrzymał z Pakistanu akt zgonu, w którym jako datę śmierci przyjęto 30 stycznia. "Jest mi zimno, chcę odpocząć". To były ostatnie słowa Tomka – ujawniła Revol.

- Wielki Człowiek (z mini budżetem na wyprawy) bogatszy od nas wszystkich. Na przekór, na wskroś...” – napisał jeden z internautów. A inni…

- Żyjmy bo umrzemy nie żyjąc ...Tomek odszedł, ale pozostał w sercach wielu ... Niech Twoja gwiazda Tomku im z nieba świeci… Wielki szacunek.

- Wspaniały człowiek! Chociaż nigdy nie byłem tak wysoko w górach, rozumiem co to znaczy głód wspinaczki i tęsknota za górami... bo jestem góralem i mogę sobie wyobrazić, że ktoś może pokochać góry bezgranicznie. To coś jak jazda na motorze! Chociaż niebezpieczna, ale jak ktoś pokocha motory zawsze będzie na nich jeździł! Spoczywaj w pokoju Tomku.

- Tomek nie bał się życia, Tomek bał się nie przeżywać swojego życia.

- Tomek mówił często: „Jestem bliżej Boga, tu, zdecydowanie bliżej Boga”. I to jest sedno sprawy. Dlatego tak często tam wracał.

- Pamiętam jak siedziałem w noc akcji ratunkowej czytając relacje i po komunikacie, że po uratowaniu Revol akcja jest zakończona zalałem się łzami. Piękna tragiczna historia o człowieku podążającym za swoimi marzeniami, ale jednocześnie potrafiącemu zerwać z nałogiem dla swoich bliskich, bo często w uzależnieniu tylko miłość do bliskich jest motywacją.

- Nigdy nie poznałem Tomka osobiście, ale jak oglądam relacje z tego jakim był człowiekiem, to nie żałuję, bo jak mówią słowa piosenki zespołu Dżem "Jeśli go nie znałeś to nie żałuj, bo przyjaciela stracił byś...".

- Był niezwykły. Wyjątkowy. Nikomu niczego nie spieprzył! Miał pasje. Nie dbał o pierdoły. Podziwiam i zazdroszczę takiego podejścia do życia...

- Mam 30 lat, jestem dużym facetem, a łzy mi płyną same... (R.I.P Tomek)

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.01.20, autor: blackrose)
Tagi: Tomasz Mackiewicz, kino Elektronik, Warszawa, Pomnik Ludzkiej Niezłomności
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Marilyn Manson
2
Mikromusic
3
Krzysztof Zalewski
4
Cleo
5
Cerekwicka Kasia
6
Hurts
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Lech Majewski
2
Diao Yinan
3
Kōji Fukada
4
Florian Henckel von Donnersmarck
5
Daniel Cohen
6
Jan Holoubek
7
Wang Xiaoshuai
8
Stéphane Haskell
9
Maria Sødahl
10
Marek Lechki
1
Falcones Ildefonso
2
Jodko-Kula Elżbieta
3
Lackberg Camilla
4
Niemczynow Anna H.
5
Minier Bernard
6
Sykes Sam
7
Stelar Marek
8
Tolkien John Ronald Reuel
9
Babina Natałka
10
Borkowski Przemysław
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia