Nowy album "Marigold" zespołu Pinegrove już dostępny

Nowy album zespołu Pinegrove, zatytułowany "Marigold" ukazał się 17 stycznia 2020 roku nakładem Rough Trade Records. 

‘Marigold’ zaczyna się od wdechu, a kończy migoczącym wydechem. Jest pilną, wielowartościową medytacją i poszerzonym spojrzeniem na mieszankę alt-country, indie rocka i humanizmu mózgowego, które zainspirowało żarliwą społeczność fanów. Oferuje to, co twórca piosenek Evan Stephens Hall nazywa perspektywą „pierwszego serca”.

Osoby zaznajomione z Pinegrove rozpoznają charakterystyczne elementy brzmienia zespołu: literackie, ale konwersacyjne teksty, geometrycznie blokujące się gitary, dynamicznie zmieniające się cienie rytmu i struktury. Ale wysiłek ten jest najbardziej przestronną, odważną i dobrze zdefiniowaną iteracją projektu. ‘Marigold’ to album, który jest intensywny, ale przystępny, ze znajomością, która przeczy podstawowej złożoności - dostępna przy pierwszym słuchaniu i coraz bardziej satysfakcjonująca po ponownych wizytach.

W sierpniu zespół po cichu wydał ‘Moment’ - pierwszy singiel z albumu - a ‘Marigold’ od miesięcy czeka z niecierpliwością na oddaną i szybko rozwijającą się grupę fanów. Szczegóły tej premiery pojawiły się zaledwie kilka dni po tym, jak Pinegrove odbyło tournée po Ameryce Północnej, występując w wyprzedanych teatrach przed ich największą publicznością.

Jak wyjaśnia wokalista i gitarzysta Evan Hall:
“Piosenka dotyczy mniej więcej bezsenności - próbujesz zasnąć, ale rzeczy pędzą w twoim umyśle, rozglądasz się po pokoju, patrzysz na rzeczy z perspektywy łóżka, widzisz wszystko, co możesz zrobić lub powinno być zrobione, wyliczasz zadania, tworzysz listę w głowie, poruszasz się przez lęki i masz nadzieję na zaśnięcie.”.

Chociaż ‘Marigold’ został nagrany w tym samym miejscu co ‘Skylight’ z 2018 roku - w Amperland, przekształconym z salonu studiu w domu Evana, który dzieli z multiinstrumentalistą Nickiem Levine w wiejskim północnym stanie Nowy Jork - proces był wyraźnie inny. Zespół nie przywiązywał wagi do izolowania instrumentów i sięgał po bardziej wierny rezultat. ‘Marigold’ został zaprojektowany, aby brzmieć czysto, w sposób uproszczony, natychmiastowy.

Bez dodatkowego hałasu Evan ma nadzieję, że piosenki mogą być „bardziej emocjonalnie bezpośrednie”. Zaczął pisać z „miejsca cierpliwości”, a piosenki stały się częścią życia w tej przestrzeni, pilnego dokumentowania długiego łuku rezolucji. Jest to muzyka wyrzeźbiona z głębokiej tradycji artystycznego poszukiwania: pokornego, w równej mierze szeroko otwartego uścisku tajemnicy i piękna.

Założony w 2010 roku przez przyjaciół z dzieciństwa Evana i perkusistę Zacka Levine'a, Pinegrove wydał dotychczas trzy albumy - ‘Everything So Far’ (2015), ‘Cardinal’ (2016) i ‘Skylight’ (2018) - ciesząc się ogromnym uznaniem krytyków i zdobywając szerokie grono oddanych słuchaczy. Opisywali swoje brzmienie na różne sposoby, jako introspektywną muzykę imprezową lub energiczną muzykę w folkowej tradycji. Jedno jest pewne, połączyli oczyszczenie i oryginalne struktury z niedającymi się powstrzymać melodiami, rezonującymi tekstami i emocjonalnym dźwiękiem.
‘Marigold’ pokazuje, że ​​zespół rozwija się w tym drugim kierunku. W zaskakujących momentach album może nagle przerodzić się w najcięższą, jak dotąd najbardziej niezwiązaną ofertę zespołu - kawalerskie lekceważenie gatunku na rzecz czegoś uczciwego i wyjątkowego.

Pod koniec 2017 roku zespół przeszedł okres bezczynności po kontrowersji związanej z emocjonalnie burzliwym czasem między Evanem a osobą, z którą był w związku. Na prośbę osoby zaangażowanej zespół odwołał trasę koncertową, a Hall wydał oświadczenie opisujące sytuację i zapowiadające przerwę. W wywiadzie stwierdził: “Jesteśmy całkowicie za demontażem struktur patriarchalnych i tym samym ruchem mającym na celu podniesienie liczby ocalałych i ofiar przemocy. I nie interesują nas słuchacze, którzy o to nie dbają.”. Za pełną zgodą drugiej zaangażowanej osoby zespół sam wydał ‘Skylight’ oraz przekazał zyski różnym organizacjom charytatywnym, a także wznowił koncertowanie.

Zack opisuje Pinegrove jako konstelację „bratnich dusz”. Jako trzydziestolatki, Zack i Evan znają się od 25 lat i od dwudziestu lat grają muzykę, komunikując się przez „telepatyczne połączenie muzyczne”. Prawie wszyscy, z którymi pracują, są przyjaciółmi i współpracownikami z dawnych czasów.

Na ‘Marigold’ zagrali: Evan, Zack, Nick, a także Josh Marre (który poza zwykłymi obowiązkami gitarowymi, podjął się także na płycie gry na basie), Sam Skinner, Nandi Rose, tata Evana Doug Hall oraz tata Zacka i Nicka, Michael William Levine. Tak jak miało to miejsce w przypadku każdego poprzedniego nagrania Pinegrove od 2015 roku, Sam również opracował i wyprodukował płytę.

“To projekt na całe życie” - mówi Zack. “Zawsze myślimy o tym, jak być lepszymi ludźmi i humanistami. Chodzi o to, jak iść dalej i reagować na dzisiejszy świat.”.

“Ta piosenka próbuje spojrzeć na negocjacje przestrzeni między dwojgiem ludzi - równoważąc wygodę i bliskość z potrzebą niezależności” - mówią muzycy zespołu o ‘The Alarmist’. “Piosenka rozgrywa się w momencie, gdy znajdziesz się sam po intensywnym doświadczeniu z przyjacielem, przeglądając warstwy historii, powracając do wspomnień, widząc swój związek (i siebie w nim) z zaskakującą jasnością.”.

W okładkach albumów i symbolice tekstów Evana często widać proste, ręcznie malowane geometrie i podstawowe kolory. Jednak na ‘Marigold’ istnieje coś, co poszerza spektrum. Okładka zawiera coś, co Evan nazywa „cyfrową burzą śnieżną”, z pikselami w kolorze żółtym i niebieskim, które są zarówno jasne, jak i ciemne. Centralna forma jest niejasna, ale możesz przyjrzeć się bliżej. Możesz słuchać tego, co jest pomiędzy.

Chociaż w hipnotycznym opowiadaniu Evana jest miejsce na dwuznaczność, jego teza jest jak zawsze zakotwiczona w radykalnej empatii. Jest to muzyka, która stanowi pokorny, ale pewny argument za włączeniem i społecznością, czułością i cierpliwością w świecie, który czasem wydaje się mieć inne plany.

Pinegrove jest obecnie w trasie jako sześcioosobowy zespół, w którym występują: Evan, Zack, Nick, Josh, Sam i Megan Benavente.

Tracklista:

1. Dotted Line

2. Spiral

3. The Alarmist

4. No Drugs

5. Moment

6. Hairpin

7. Phase

8. Endless

9. Alcove

10. Neighbor

11. Marigold

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.02.20, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Marigold, Pinegrove, nowy album 2020
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Yi'nan Diao
2
Ladj Ly
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Wojciech Kasperski
10
Jim Jarmusch
1
Revol Elisabeth
2
Knedler Magda
3
Rayner Nicola
4
Pilipiuk Andrzej
5
Cavanagh Steve
6
Moss Marcel
7
Elton John
8
Phillips Tom
9
Barry Jessica
10
David Hatcher Childress
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia