Wernisaż wystawy fotograficznej: "W poprzek kultur. W krainie fantazji. Moje Harajuku. By Lily and Masa"

Muzeum Azji i Pacyfiku serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej pt. "W poprzek kultur. W krainie fantazji. Moje Harajuku. By Lily and Masa", który odbędzie się w czwartek, 13 lutego, o godz. 18.00, w Muzeum Azji i Pacyfiku, przy ul. Solec 24 w Warszawie.

Harajuku to zwyczajowa nazwa obszaru w okręgu specjalnym Shibuya w Tokio. Określenie odnosi się do terenu wokół stacji Harajuku, która przynależy do linii kolejowej JR Yamanote okrążającej tokijskie centrum. Pomimo że Harajuku jest nazwą powszechnie znaną zarówno w Japonii, jak i za granicą, to nie ma jej na mapach. Swoją rozpoznawalność zawdzięcza zaś oryginalnej i odmiennej od reszty Tokio kulturze alternatywnej, zwłaszcza modzie i muzyce, która zaczęła się tu kształtować od okresu powojennego.

Na obszarze Harajuku po II wojnie światowej znajdowały się siedziby amerykańskich okupantów, w latach 60. zamienione na wioskę olimpijską. Międzynarodowa atmosfera miejsca fascynowała odmiennością, przyciągając japońską młodzież ciekawą zachodniego stylu życia. Kopiując i przekształcając obce trendy, przyczyniła się do stworzenia zupełnie nowego zjawiska. W ten sposób Harajuku stało się kolebką mody ulicznej oraz miejscem spotkań grup alternatywnej młodzieży – Harajuku kids. Dzisiejsze Harajuku, przepełnione turystami, zwykłymi nastolatkami i kolorowym jedzeniem, stanowi jednak wyłącznie symbol kultury, która, odrywając się od miejsca swoich narodzin, funkcjonuje w transkulturowej przestrzeni fantazji w poprzek kultur – Harajuku przestało być tylko japońskie.

Fotografie powstały podczas badań terenowych Klaudii Lily Adamowicz dotyczących kultury Harajuku zarówno w Japonii, jak i w Polsce przy współpracy z Masą Zazie Takakuwa – japońskim muzykiem, hobbistycznie zajmującym się fotografią. Pogłębione wywiady oraz obserwacja uczestnicząca stały się sposobem na poznawanie indywidualnych światów Harajuku, które z fizyczną dzielnicą łączy jedynie więź symboliczna. Wystawa to opowieść o „moim Harajuku”, osobistym doświadczeniu fantazji i samorealizacji, chwilowym karnawale zeestetyzowanego „ja” w grupie podobnych sobie ludzi. Autorka wystawy, prywatnie również zaangażowana w kulturę Harajuku, nie ukazuje zjawiska z dystansu badacza czy artysty-obserwatora, lecz z bezpośredniej perspektywy autentycznego uczestnika opowiadającego swoją własną historię Harajuku.

Klaudia Lily Adamowicz – badaczka japońskiej popkultury, autorka książki „Wizerunek mężczyzny w visual kei” i współautorka „Oblicza kawaii”. Doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Japan Foundation w Kansai Language Institute w Osace i Nippon Foundation w Inter-University Japanese Language Center w Jokohamie. Jej artystycznym debiutem było współautorstwo wystawy „Moja czerwona nić” w Galerii i! w Krakowie w 2018 roku. Prywatnie nosi Lolita Fashion.

Masa Zazie Takakuwa – japoński muzyk pochodzący z Jokohamy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 4 lat, gra również na gitarze i pianinie. Miłośnik przyrody, hobbistycznie zajmujący się fotografią ptaków drapieżnych i owadów, a tym razem również… Harajuku.

Wystawę można obejrzeć do 15 marca 2020 r.

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.02.20, autor: blackrose)
Tagi: wernisaż wystawy fotograficznej, W poprzek kultur. W krainie fantazji. Moje Harajuku. By Lily and Masa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Marilyn Manson
2
Mikromusic
3
Krzysztof Zalewski
4
Cleo
5
Cerekwicka Kasia
6
Hurts
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Lech Majewski
2
Diao Yinan
3
Kōji Fukada
4
Florian Henckel von Donnersmarck
5
Daniel Cohen
6
Jan Holoubek
7
Wang Xiaoshuai
8
Stéphane Haskell
9
Maria Sødahl
10
Marek Lechki
1
Falcones Ildefonso
2
Jodko-Kula Elżbieta
3
Lackberg Camilla
4
Niemczynow Anna H.
5
Minier Bernard
6
Sykes Sam
7
Stelar Marek
8
Tolkien John Ronald Reuel
9
Babina Natałka
10
Borkowski Przemysław
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia