Branford Marsalis Quartet: Ikony Jazzu: Bilety już wyprzedane!

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku serdecznie zaprasza 31 marca na kolejny koncert z cyklu Ikony Jazzu. Tym razem gwiazdą wieczoru będzie jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych świata - Branford Marsalis ze swoim kwartetem. Przed nami noc z muzyką jazzową na najwyższym, możliwym poziomie!

Partnerem koncertu jest Radisson Blu Hotel, Gdansk.

Branford Marsalis jest jednym z najważniejszych, najbardziej wpływowych muzyków jazzowych trzech ostatnich dekad, genialnym saksofonistą, kompozytorem, wybitnym autorytetem, artystą z misją. Grał z najlepszymi (Blakeyem, Hanockiem, Davisem, Stingiem), prowadzi własne formacje, z którymi nagrywa epokowe albumy. Swą grą, zdyscyplinowaną pod względem formy i ekspresji, pełną śmiałych rozwiązań melodycznych, kolorystycznych i artykulacyjnych wciąż pokazuje, jak ogromny potencjał tkwi w akustycznej formule jazzu, w jaki sposób – nie oddalając się od idiomu gatunku – można tworzyć muzykę o wysokich walorach artystycznych, nowoczesną, a przy tym otwartą na szerokiego odbiorcę.

Branford Marsalis jest jednym z najbardziej wpływowych muzyków jazzowych ostatnich dekad.  To genialny instrumentalista, kompozytor, pedagog i lider zespołu. W swojej twórczości przekracza granice stylistyczne, jednocześnie zachowując niezachwianą kreatywność.

Muzyczną karierę rozpoczął na początku lat 80., grając w zespole Art Blakey z Clarkiem Terry'm, a także jego bratem Wyntonem Marsalisem. Póżniej pojawiał się w sesjach nagraniowych z wybitnymi jazzmanami, jak Dizzy Gillespielem, Milesem Davisem, Sonnym Rollinsem, Herbie Hancock’iem i Harry Connick’iem.
W 1986roku utworzył Branford Marsalis Quartet, który do dziś jest głównym środkiem wyrazu  Branforda. W ciągu praktycznie ponad trzech dekad istnienia kwartet ustanowił rzadki zasięg stylistyczny i ciągłość personelu. Skupiając się na sile melodycznej i interakcjach pozazmysłowych, ich album potwierdza, że kwartet Branforda Marsalisa pozostaje wzorem bezkompromisowej doskonałości jazzowej.

Poza działalnością w kwartecie Branford chętnie przyłącza się do muzycznych przedsięwzięć z artystami innych dziedzin muzycznych. Największą popularność przyniosła mu współpraca ze Stingiem, którą rozpoczął od pierwszego albumu ikony popu The Dream of the Blue Turtles w 1985 roku.

Muzyka klasyczna odgrywa również coraz większą rolę w życiu muzycznym Branforda, co zaznaczył poprzez twórczość na polu filmowym oraz na scenie Broadway’u. Artysta wykonał dzieła Prokofiewa, Coplanda, Debussy'ego, Glazunowa, Iberta, Mahlera, Milhauda, Rorem, Vaughana Williamsa i Villa-Lobos z wiodącymi orkiestrami w Stanach Zjednoczonych i Europie, a także pełnił funkcję dyrektora kreatywnego Ascent Series Cincinnati Symphony w 2012–13. Wysiłek, jaki włożył przy tworzeniu muzyki do sztuki Augusta Wilsona ”Fences” został uhonorowany prestiżową Nagrodą ”Drama Desk” w kategorii „Wybitnej muzyki”. Był on również nominowany do cenionej Nagrody ”Tony” za najlepszą oryginalną kompozycję filmową.

Branford uznawany jest za niezwykle cenioną osobistość, nie tylko na polu jazzu i muzyki klasycznej, ale również poza nią, jako postać o niezwykle efektywnej wizji czynu społecznego. Dowodzi tego wysiłek, jaki włożył na rzecz pomocy w odbudowie Nowego Orleanu po Huraganie Katrina. Wspólnie z Harrym Connickiem Jr. i New Orleans Habitat for Humanity, stworzył i pomógł zrealizować koncepcję „Muzycznej Wioski”, społeczności w Upper Ninth Ward, która zapewnia schronienie bezdomnym rodzinom muzyków oraz innym lokalnym mieszkańcom.  W sercu wioski mieści się studio nagraniowe, z miejscem na występy, ćwiczenia, nagrania oraz na działania związane z zachowaniem bogatego dziedzictwa muzycznego Nowego Orleanu.

Branford kontynuuje szerzenie przesłania swojej muzyki na całym świecie. Po dziś dzień uznawany jest za wzorzec muzycznej doskonałości XXI – wieku.

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.03.20, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Branford Marsalis Quartet - Gdańsk - Ikony Jazzu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Yi'nan Diao
2
Ladj Ly
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Wojciech Kasperski
10
Jim Jarmusch
1
Revol Elisabeth
2
Knedler Magda
3
Rayner Nicola
4
Pilipiuk Andrzej
5
Cavanagh Steve
6
Moss Marcel
7
Elton John
8
Phillips Tom
9
Barry Jessica
10
David Hatcher Childress
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Nick Dear
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia