Ludowa Historia Polski: Mówiona historia transformacji - online

Cięcia. Mówiona historia transformacji // ONLINE

Spotkanie odbędzie się na platformie zoom.us, może w nim uczestniczyć jednorazowo maksymalnie 100 osób, dlatego do udziału niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca (szczegóły poniżej).

W jaki sposób transformacja zapisała się w biografiach i pamięci pracownic i pracowników przemysłu? Czy język, którym zwykliśmy opowiadać o czasach socjalistycznych i transformacji, pozwala im wyrazić swoje doświadczenie? Co o przemianach i o współczesnej Polsce mówi nam nostalgia za PRL-em? Jak integrowała i dezintegrowała się klasa robotnicza?

Spory o pamięć transformacji zdominowane są wciąż dwoma konkurującymi meta-narracjami. Z jednej strony o wielkim sukcesie i dziejowej konieczności. Z drugiej zaś o straconej szansie na budowę efektywnego, ale i sprawiedliwego ładu ekonomicznego, zepchnięciu na margines całych grup społecznych oraz zdradzie klasy pracującej, która zaprowadziła nas ku wolności.

W tak prowadzonym sporze nie ma miejsca na różnorodność i wieloznaczność doświadczeń i perspektyw kilku milionów pracownic i pracowników przemysłu: robotników, pracowników administracji, kierowników, którzy tworzyli nową klasę pracującą szybko industrializującego się społeczeństwa socjalistycznego, a następnie stali się przedmiotem i narzędziem reorganizacji ładu społeczno-ekonomicznego, wywołanej wchodzeniem w orbitę globalnego kapitalizmu. Ich pamięć nie daje się łatwo wpisać w uprawiane przez polityków, ekonomistów czy politologów praktyki dyskursywne służące przede wszystkim walkom ideologicznym.

Socjolożki Joanna Wawrzyniak i Aleksandra Leyk wraz z zespołem zebrały ponad sto opowieści osób zatrudnionych w wielkich zakładach przemysłowych, które w latach 90. weszły w posiadanie zagranicznych korporacji i przeszły intensywne procesy restrukturyzacji oraz dostosowania do odmiennych kultur korporacyjnych i ideologii pracy.

Spotkanie będzie okazją do świętowania oficjalnej premiery książki „Cięcia. Mówiona historia transformacji” (Krytyka Polityczna 2020), będącej wyborem tych opowieści. Dla uczestników seminarium książka będzie dostępna w cenie promocyjnej.

[ZAPISY NA SPOTKANIE RUSZAJĄ OD PONIEDZIAŁKU 27 KWIETNIA i trwają do 29 kwietnia do godziny 18.45]

Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o kontakt mailowy z Alicją Borkowską ze Strefy WolnoSłowej: alaborkowska@gmail.com

W odpowiedzi prześlemy link do spotkania i (w razie potrzeby) do wideo ze wskazówkami, jak zainstalować i korzystać z aplikacji zoom na komputerze bądź telefonie.

Wykład:

Joanna Wawrzyniak – socjolożka i historyczka, założycielka Pracowni Pamięci Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek i artykułów o historii społecznej i pamięci zbiorowej polskiego społeczeństwa w perspektywie porównawczej. Pracuje obecnie nad pamięcią o neoliberalnej transformacji po 1989 roku, a także nad przemianami pamięci kulturowej w kontekście europejskim i globalnym. Wydała między innymi książki: Memory and Change in Europe: Eastern Perspectives (z Małgorzatą Pakier; 2016);  Buntownicy. Polskie lata 70. i 80. (z Anką Grupińską; 2011); ZBoWiD i pamięć drugiej wojny światowej (2009).

Aleksandra Leyk – absolwentka socjologii i afrykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Badała dyskursywne formy konstruowania obrazu Afryki w kulturze Zachodu i analizowała dyskurs nauk społecznych o polskiej transformacji. Zajmuje się problematyką pracy i przemian późnego kapitalizmu w perspektywie biograficznej.

Prowadzenie:
Przemysław Wielgosz  - Le Monde diplomatique – edycja polska

Wsparcie:
Fundacja im. Róży Luksemburg

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.04.20, autor: blackrose)
Tagi: Ludowa Historia Polski: Mówiona historia transformacji, online
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Shakira
5
Deep Purple
6
Bruce Springsteen
7
Ghostkid
8
Chaka Khan
9
Charles Lloyd
10
Marcin Pajak
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Darek Karp
2
Michael Sowa
3
Kamila Cudnik
4
Agnieszka Jeż
5
Claire Castillon
6
George M. Johnson
7
Namina Forna
8
Rebecca Yarros
9
Emilia Nadratowska-Cząba
10
Leïla Slimani
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia