Spotkanie on-line z Krzysztofem Cieślikiem już jutro

Wydawnictwo Poznańskie serdecznie zaprasza 22. września o godz. 19:00 na spotkanie on-line z Krzysztofem Cieślikiem.

"Świeży" to jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści ostatnich lat. Między innymi dlatego, że powstała za kratami więzienia, gdzie jej autor – Nico Walker – spędził niemal dziewięć lat.

W dużej mierze autobiograficzna książka Walkera opowiada o młodym mężczyźnie, który rzuca szkołę i zaciąga się do wojska jako sanitariusz. Niedługo potem wyjeżdża na misję w Iraku, doświadczając wojennego piekła. Po powrocie do USA zespół stresu pourazowego nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Uzależnia się od heroiny, a kiedy kończą mu się pieniądze, postanawia zarobić je w jedyny sposób, jaki zna – poprzez przemoc. Zaczyna więc napadać na banki.

Język „Świeżego” jest minimalistyczny, żywy, pełen brutalności i wulgaryzmów. Jak mówi sam autor: „żadnej serialowej papki, żadnej udawanej lekcji etyki i moralności. Życie”.

Jak to życie przełożyć na inny język, żeby nie straciło swojej żywotności? W jaki sposób poradzić sobie z wpisaną w wojenną rzeczywistość wulgarność? Dlaczego oryginalny tytuł „Cherry” stał się „Świeżym”? I jak to jest tłumaczyć powieść, której autor siedzi w więzieniu? O to wszystko (i wiele innych rzeczy) Adrian Tomczyk, redaktor prowadzący w Wydawnictwie Poznańskim, zapyta tłumacza powieści, Krzysztofa Cieślika.

Spotkanie odbędzie się on-line, przybywajcie!

Link do książki: https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/swiezy/

Krzysztof Cieślik - jest tłumaczem, krytykiem literackim i poetą przed debiutem książkowym. Na stałe związany z „Plusem Minusem” i „Dwutygodnikiem”, przez dziewięć lat recenzował książki w „Polityce”. Doktorat poświęcił Norwidowi i antropologii ewolucjonistycznej. Przekładał m.in. Paula Bowlesa, Jonathana Safrana Foera, Dona DeLillo, Charlesa Simica, Hariego Kunzru i Louisa de Bernièresa.

Adrian Tomczyk - z wykształcenia literaturoznawca, po nocach tłumacz literacki, przede wszystkim jednak redaktor prowadzący Wydawnictwa Poznańskiego odpowiedzialny za literaturę piękną oraz szef marki kryminalnej w Czwartej Stronie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.09.20, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Wydawnictwo Poznańskie, spotkanie on-line, Krzysztof Cieślik
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Gojira
2
Kruk, Cugowski Wojtek
3
Evanescence
4
Gerrard Lisa , Maxwell Jules
5
Gutek
6
Sochacka Kaśka
7
Maciejczuk Faustyna
8
sanah
9
Grennan Tom
10
Pietrzak Patryk
1
Daniels Lee
2
Cowperthwaite Gabriela
3
Mangold James
4
Mason Adam
5
Carnahan Joe
6
Holland Agnieszka
7
Bier Susanne
8
Warwick Thornton
9
Paweł Pawlikowski
10
Harvey Fierstein
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia