"Ku poetyce áttr" już w księgarniach

Praca Marty Rey-Radlińskiej nie tylko podsumowuje wiedzę o thaettir, ale przede wszystkim jest ważną i - co istotne - udaną próbą nowego spojrzenia na ów gatunek. Jeszcze wydatniej podkreśla wielowymiarowość tych tekstów oraz ich znaczące miejsce w literackim korpusie średniowiecznej Skandynawii.

Z recenzji dr. hab. Jakuba Morawca, prof. UŚ

THaettir, średniowieczne krótkie formy prozatorskie, nie mają ustalonej definicji, ponieważ ich różnorodność utrudnia określenie ostatecznych kryteriów pozwalających zaklasyfikować dany utwór do tej grupy staronordyckich tekstów prozatorskich. Jest to jednak fenomen literacki, który pod pozorną prostotą formy ukrywa niezwykłe bogactwo treści.

THaettir eksponują swą literackość. Normy zwykłej komunikacji zostają tu zawieszone; następuje jej ,,zagęszczenie". Teksty te przekraczają granice formy, pozostając właściwie nieuchwytne dla badaczy, poszukujących w nich schematycznego porządku i sztywnych reguł. Z przedstawionych w niniejszej książce analiz można wysnuć wiele ogólnych wniosków, które mają charakter teoretycznych zbliżeń, ukazujących z różnych stron fenomen thaettir i ich poetyki. Złożoność tych tekstów wiąże się w dużym stopniu z procesem ich powstawania: od tradycji oralnej po piśmiennictwo średniowieczne. Mogą one funkcjonować samodzielnie, a jednocześnie należą do swojego kontekstu, stanowiąc dodatek do większej całości, jaką są sagi - jako uzupełnienie, wzbogacenie, wprowadzające nowy punkt widzenia. To pewnego rodzaju palimpsesty, które zachowują w sobie ślady swej historii komunikacji lub mówiąc bardziej obrazowo: ,,pamięć różnych dialogów z odbiorcą".

Dr Marta Rey-Radlińska, asystent w Zakładzie Filologii Szwedzkiej w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, interesuje się literaturą i kulturą staronordycką, historią średniowieczną i przekładem. Jest autorką prac o prozie staroislandzkiej oraz tłumaczką z języków staroislandzkiego i szwedzkiego.

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.11.20, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Ku poetyce áttr, Marta Rey-Radlińska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
CALUM HOOD
2
Haim
3
Steve Hackett
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Lauren Spencer Smith
8
Józef Skrzek
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Joseph Kosinski
5
Dani de la Orden
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Blandine Lenoir
8
David Marqués
9
Margien Rogaar
10
Dean DeBlois
1
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
2
Kobi Yamada
3
Molly Jong-Fast
4
Magdalena Salik
5
Marek Stelar
6
Liz Moore
7
Rachel Hawkins
8
Anya Niewierra
9
Marcin Mortka
10
Thomas Orchowski
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia