3. Festiwal Polskich Filmów "Wisła" w Kazachstanie

Dziś rozpoczyna się 3. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Kazachstanie! W dniach 13 – 19 listopada w Ałmatach w kinie „Cezar” widzowie zobaczą 6 polskich produkcji fabularnych oraz film dokumentalny. W programie festiwalu znajdą się najlepsze polskie produkcje ostatnich lat, które zostały docenione nie tylko przez polską, ale także zagraniczną publiczność.

Dramat Piotra Dylewskiego "Zgniłe uszy" przedstawia opowieść o związkach, w które wkradł się strach i zwątpienie. Marzena i Janek przyjeżdżają nad jezioro do domku niekonwencjonalnego terapeuty związków. Wyraźnie potrzebują pomocy – w ich seks wdała się rutyna, a przepaść między nimi wydaje się tylko pogłębiać. Na miejscu okazuje się, że ta introspekcja będzie głębsza niż mogło się wydawać, co prowadzi film do kilku wolt scenariuszowych.

Zachwycający czarno-biały obraz Marcina Krzyształowicza - "Pan T." - ze znakomitą rolą Pawła Wilczaka to obraz, w którym powaga oraz absurd mieszają się tu z wiwisekcją socrealizmu oraz układów w powojennej Polsce. Opowieść o bezrobotnym literacie, który ociera się o różne sfery Warszawy, począwszy od nizin aż po inteligencję i politycznych włodarzy, utrzymana jest w czarno-białych barwach, ale to w większej części naprawdę wesoła satyra, która wzbudziła niemałe kontrowersje jeszcze przed premierą. Wskazywano bowiem podobieństwo do twórczości oraz biografii PRL-owskich pisarzy, a w szczególności autora kultowego kryminału "Zły". Czy postać grana przez Pawła Wilczaka to Leopold Tyrmand? A może Tadeusz Konwicki lub Sławomir Mrożek? Prawdą jest, że główny bohater, pisarz i dziennikarz będący pariasem życia kulturalnego stolicy, łączy w sobie najważniejsze cechy powojennych artystów.

Widzowie będą mogli zobaczyć debiut Bartosza Kruhlika "Supernova”. Reżyser wychodzi od szczegółu, aby przejść do panoramy całego społeczeństwa. W świecie, w którym żyją równi i równiejsi, a prawda musi zostać czym prędzej zrelacjonowana, bo w przeciwnym razie ulegnie mutacji, przyglądamy się trójce bohaterów będących w samym środku wydarzeń. Stworzenie nerwowej, gęstej atmosfery, a także komentarz społeczny czynią z filmu Kruhlika jeden z najbardziej interesujących debiutów ostatnich lat. Reżyser idealnie opanował język filmowy, a otoczenie się aktorami znanymi z teatru pomogło stworzyć ciasną, ale wcale nie uproszczoną scenerię. Idealny przykład na to, że minimalizm jest lepszy niż nerwowe machanie rękami i nachalna publicystyka.

„Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej to obraz, nagrodzony na FPF „Ekran” w Toronto. W centrum tej opowieści stoi miłosny trójkąt, który ma znamiona grzechu oraz poczucia wstydu. Kacper, pracujący jako sztygar w kopani, ma romans z żoną swojego przyjaciela z pracy. Aby spotykać się z kochanką, wysyła go na głębokie i najniebezpieczniejsze odcinki kopalni. W filmie Jordan-Młodzianowskiej mamy jednak do czynienia z ludźmi z krwi i kości, więc kiedy dochodzi do wypadku, a Oskar zostaje uwięziony, kochankowie włączają się do misji ratunkowej. Kierowani poczuciem winy, starają się przemyśleć sytuację, w której znalazła się cała trójka. Zakazana miłość schodzi częściowo na drugi plan, ale reżyserka nie pozwala zapomnieć bohaterom, w co są uwikłani i gdzie powinni szukać rozgrzeszenia.

Surowa inspektor Klara ściga domniemanego oszusta podatkowego – cynicznego, acz pełnego uroku Mariana, który przez niefrasobliwość i dobre serce popadł w kłopoty podatkowe w komedii „Podatek od miłości” Bartłomieja Ignaciuka. Kiedy los „ściganego” wydaje się przesądzony, nieoczekiwanie i wbrew wszelkim regułom Klara i Marian zakochują się w sobie. Uruchomi to ciąg komicznych wydarzeń, które odmienią życie bohaterów.

Podczas okupacji niemieckiej na terenie polskiego ogrodu zoologicznego ukrywani byli Żydzi, a Teresa Żabińska, wiele lat po tych wydarzeniach, przenosi się w czasie w filmie "O zwierzętach i ludziach" Łukasza Czajki, poznając na nowo swoich rodziców. W materiałach archiwalnych budowany jest obraz małżeństwa, które wbrew historii oraz morderczej narracji poświęciło swój los, aby ratować niewinnych. Opowieść sięga nawet czasów przedwojennych, gdy rodzina Żabińskich, mieszkająca w willi na terenie zoo, prowadziła jeszcze sielankowe życie, które wkrótce miało zostać przerwane. Niemieckie bomby, które zabiły większość zwierząt, były jednak dopiero początkiem apokaliptycznego końca. Prawdziwym sprawdzianem dla serca Antoniego, nestora rodu Żabińskich, okazało się zrozumienie, że mogą pomóc tym, którzy nie mieli już sił, aby krzyczeć lub uciekać.

Kazachstańska publiczność będzie miała okazję obejrzeć familijny film przygodowy pt. „Dzień czekolady”. Szalona przygoda wykreowana w głowie Jacka Bławuta ma w sobie cechy najlepszych dzieł Kina Nowej Przygody, a także literatury dziecięcej w stylu C.S. Lewisa. Jest to opowieść opierająca się na motywach, które nigdy nie stracą na znaczeniu w kinie dziecięcym. Jest tu zmiana miejsca zamieszkania, strach przed samotnością oraz tym, co nieznane, a jednocześnie nieokiełznana żądza przygody i dorastanie. Skoczek Czasów, Pożeracz Poniedziałków, Wiedźma... To tylko niektóre z galerii dziwacznych, groteskowych postaci, które staną na drodze głównych bohaterów.
To nie koniec kazachstańskiej przygody! Do lutego 2021 roku odwiedzimy jeszcze Karagandę i Nur-Sułtan.

Repertuar można znaleźć na stronie http://www.festiwalwisla.pl/kazachstan/2020

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.11.20, autor: gaba)
Dział film
Tagi: 3. Festiwal Polskich Filmów "Wisła" w Kazachstanie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Ghostkid
5
Chaka Khan
6
Marcin Pajak
7
Bruce Springsteen
8
Shakira
9
Charles Lloyd
10
Deep Purple
1
Jan Jakub Kolski
2
Christian Petzold
3
Emily Atef
4
Grzegorz Dębowski
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Wim Wenders
7
Alex Garland
8
James Napier Robertson
9
Stéphanie Di Giusto
10
Piotr Stasik
1
Michael Sowa
2
Agnieszka Jeż
3
Kamila Cudnik
4
Claire Castillon
5
Namina Forna
6
George M. Johnson
7
Daniel Gibbs, Teresa H. Barker
8
Samuel Bjork
9
Laura Passer
10
Rebecca Yarros
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia