"Pustostan": Polski film stylistycznie nawiązuje do kina postapo z lat 80-tych i 90-tych

"Pustostan" to nowa polska produkcja w klimacie post-apokaliptycznej.

Zdjęcia do filmu były realizowane w autentycznych urbexach, między innymi w opuszczonym miasteczku Kłomino zlokalizowanym w województwie zachodniopomorskim. Film nie opowiada tylko o opuszczonych budynkach czy krajobrazie apokaliptycznym, który de facto jest mocną stroną dzieła, szczególnie pasaże statycznych kadrów obrazujących katastrofę.

Sama fabuła obrazu jest metaforą współczesnego życia oraz mechanizmów funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Za kamerą tego ciekawego i zarazem wymownie poruszającego filmu stanął specjalista od alternatywnego kina grozy, tytułujący się pseudonimem Lethargus.

W tej produkcji można zauważyć naprawdę dobry warsztat filmowy nie tylko samego reżysera, jak również pozostałych artystów współtworzących ten film.

Pierwsze co się rzuca na plus to przestrzenne i zarazem klaustrofobiczne kadry, zrealizowane statycznie oraz bardzo ciekawe efekty wizualne, w które są wmontowane (w kadry), obrazy Krakowskiego malarza Łukasza Gwiżdża, autora m.in. okładki dla zespołu black metalowego Mord’A’Stigmata. Obraz uzupełnia bardzo sugestywna i zarazem przerażająca muzyka, którą skomponował zespół Deep-pression oraz jego lider Rh-, który zresztą był odtwórcą jednej z głównych ról.

Na poziomie aktorstwa film również wzorowo się prezentuje, osią fabularną są cztery postaci, którym przyszło odnaleźć się w nowej apokaliptycznej rzeczywistości. Pierwszą postacią, którą poznajemy na ekranie jest pisarz, najprawdopodobniej usiłujący napisać ostatnie dzieło ludzkości, w którą wcielił się aktor Tobiasz Kruk, odgrywający epizody m.in. w takich produkcjach jak „Kler” Wojciecha Smarzowskiego czy „Rojst” z Piotrem Fronczeskim.

Dla pozostałej trójki debiutujących aktorów było to pierwsze starcie z planem, które wypadło bardzo obiecującą. W postać dziewczyny wcieliła się zawodowa cosplay girl Julia Czupryn, specjalizująca się w klimatach Postapo, dodatkowo wzbogaciła produkcje kostiumem dla filmowej postaci, własnego autorstwa. Wędrowca zaś odgrywał sam lider grupy Deep-pression Rh-, który również zagrał popisowo bez żadnego wcześniejszego przygotowania aktorskiego.

Warto wspomnieć osoby od strony technicznej produkcji, charakteryzacją dla postaci pisarza zajmowała się Julia Kociszewska, która jest tzw. makeup artist, a postać Wędrowca niejednokrotnie dublował Jan Steinke, obiecujący statysta.

Film stylistycznie nawiązuje do kina postapo z lat 80-tych i 90-tych, szczególnie do takich klasyków gatunku jak rosyjski „Stalker”, „Hardwere” czy „Split Second”.

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.02.21, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Lethargus, Pustostan, polski film, kino grozy, urbex, apokalipsa, klaustrofobiczne kadry
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Miśkiewicz Dorota , Miśkiewicz Henryk
2
Jones Norah
3
Sobel
4
Lovato Demi
5
Gerrard Lisa , Maxwell Jules
6
Gutek
7
Cave Nick, Ellis Warren
8
Girl In Red
9
Evanescence
10
Sochacka Kaśka
1
Daniels Lee
2
Cowperthwaite Gabriela
3
Mangold James
4
Mason Adam
5
Carnahan Joe
6
Holland Agnieszka
7
Bier Susanne
8
Warwick Thornton
9
Paweł Pawlikowski
10
Harvey Fierstein
1
King Stephen
2
Czornyj Max
3
Quammen David
4
Sharon Jones
5
Tschida Sam
6
Markowski Adrian
7
Saltz Jerry
8
Glukhovsky Dmitry
9
Niemczynow Anna H.
10
Turowska Zofia
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia