Stoliczku, nakryj się! Ogólnopolska konferencja naukowa

Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Stoliczku, nakryj się! Literatura dziecięca, młodzieżowa i fantastyczna w perspektywie studiów nad jedzeniem”, która odbędzie się w przestrzeni wirtualnej w dniach 16–17 kwietnia 2021 r.

W swoim eseju „O trzech sposobach pisania dla dzieci” C.S. Lewis przytoczył komentarz, jaki usłyszał na temat własnej twórczości: „Jeśli chce się sprawić przyjemność dorosłym, daje się im seks, więc pomyślał Pan sobie: »To nie nadaje się dla dzieci, co dać im zamiast tego? Wiem! Małe nicponie lubią dużo dobrego jedzenia«.” „W rzeczywistości jednak – mówi Lewis – sam lubię jedzenie i picie. Umieściłem w opowieści to, co sam chciałbym przeczytać, gdybym był dzieckiem, i co wciąż lubię czytać, będąc po pięćdziesiątce”.

Jedzenie może stać się płaszczyzną porozumienia, które pozwala na zadzierzgnięcie więzi międzyludzkiej – jak ostatni kęs chleba, którym bohater baśni dzieli się z niepozornym staruszkiem, albo magiczne słodycze w pociągu do Hogwartu. Oznacza to, co niezmienne, znajome i bezpieczne – jak małe Conieco Kubusia Puchatka – albo niesie ze sobą zdumiewające przemiany – jak ciastko z napisem „Zjedz mnie”, które znajduje Alicja w Krainie Czarów, czy też pieczone ziemniaki, którymi zajadają się bohaterowie „Tajemniczego ogrodu”.

W świecie wyobraźni rozciągają się smakowite rubieże najróżniejszych Kukanii, o których piszą chociażby E. T. A. Hoffman w „Dziadku do orzechów” czy Wojciech Żukrowski w „Porwaniu w Tiutiurlistanie”. Rozkoszne spełnienie fantazji ma jednak swoją ciemną stronę: François Fénelon przestrzega swego królewskiego ucznia przed przesytem i gnuśnością, a bracia Grimm pokazują, że piernikowa chatka prędko może jedzącego przemienić w jedzonego. Niezliczone postaci małych niejadków, łakomczuchów i łobuzów posyłanych do łóżka bez kolacji, którzy zaludniają literaturę dydaktyczną, przypominają z kolei, że jedzenie może również stanowić narzędzie socjalizacji i dyscypliny. Nie sposób wreszcie pominąć społecznie zaangażowanej problematyki głodu, zaburzeń odżywiania czy wpływu produkcji żywności na środowisko, poruszanej w takich utworach jak „Dziewczyny się odchudzają” Jacqueline Wilson czy „Interstellar” w reżyserii Christophera Nolana, częściowo zainspirowany katastrofą Dust Bowl w USA w latach 30. XX wieku.
Jedzenie to akt komunikacji, wydarzenie społeczne, symbol kulturowy.

O tym wszystkim będziemy rozmawiać 16 i 17 kwietnia. Mamy nadzieję, że nasza konferencja stanie się miejscem wspólnej refleksji nad obecnością, funkcją i przemianami tego motywu w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej, a kontekstowo także w szeroko rozumianej popkulturze.

Konferencja jest bezpłatna i otwarta dla Słuchaczy i Słuchaczek. Tych, którzy chcieliby wziąć w niej udział, prosimy o wysłanie wiadomości na adres: k.basni.uw@gmail.com. Na zgłoszenia czekamy do 14.04. – będziemy odpowiadać na nie w kwietniu, oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem, przesyłając wszystkie potrzebne informacje wraz z linkiem do spotkania.

Organizatorzy:
Aleksander Bajer
mgr Michał Czajkowski
Gabriela Niemczynowicz-Szkopek
mgr Barbara Kaczyńska
Blanka Pela
mgr Krzysztof Rybak
mgr Karolina Stępień

Opieka merytoryczna:
dr Weronika Kostecka

Za wspaniałą oprawę graficzną (już trzeci rok z rzędu!) dziękujemy Kasi Lach!

Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.04.21, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Stoliczku, nakryj się! Ogólnopolska konferencja naukowa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Miśkiewicz Dorota , Miśkiewicz Henryk
2
Jones Norah
3
Sobel
4
Lovato Demi
5
Gerrard Lisa , Maxwell Jules
6
Gutek
7
Cave Nick, Ellis Warren
8
Girl In Red
9
Evanescence
10
Sochacka Kaśka
1
Daniels Lee
2
Cowperthwaite Gabriela
3
Mangold James
4
Mason Adam
5
Carnahan Joe
6
Holland Agnieszka
7
Bier Susanne
8
Warwick Thornton
9
Paweł Pawlikowski
10
Harvey Fierstein
1
King Stephen
2
Czornyj Max
3
Quammen David
4
Sharon Jones
5
Tschida Sam
6
Markowski Adrian
7
Saltz Jerry
8
Glukhovsky Dmitry
9
Niemczynow Anna H.
10
Turowska Zofia
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia