Spotkania i zbiegi okoliczności

Niech zbiegi okoliczności znów będą spotkaniem, a nie nerwicą natręctw, niech fikcja, kamp i bohaterowie przeszłości tym razem przyniosą nam mniej depresyjne mity założycielskie. Towarzystwo Aktywnej Komunikacji zaprasza na 17. edycję Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który odbędzie się w dniach 3–5 września 2021.

Program

3 września | piątek | pl. Kościuszki 9 oraz 12

18:00 czytają Natalia Malek, Robert Prosser, Darek Foks | Nalanda
19.00 Zatrute źródło (o szkodliwości literatury) | rozmawiają Marta Dzido, Darek Foks, Natalia Malek, Anna Marchewka, Łukasz Musiał i Jakub Skurtys – prowadzi Grzegorz Jankowicz | SIC! BWA Wrocław
21:00 czytają Petra Hůlová, Marta Dzido, Agnieszka Jelonek | Nalanda

4 września | sobota | pl. Kościuszki 9 oraz 12

12–13.30* W cudzym słowie – literacko-artystyczne warsztaty dla dorosłych | Puro | zapisy:
https://evenea.pl/pl/wydarzenie/873829-1
16:00 Trzecia wielka wrażliwość | rozmawiają Przemysław Czapliński, Piotr Sobolczyk, Wioletta Kazimierska-Jerzyk – prowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało | SIC! BWA Wrocław
18:00 czytają Dominika Horodecka, Uxue Apaloaza, Andrea Lundgren, Jana Benova, Mira Marcinów | Nalanda

5 września | niedziela | Puro Hotel oraz skrzyżowanie ul. Świdnickiej i promenady Staromiejskiej

12–13.30* Budujemy łapacz słów – literacko-artystyczne warsztaty dla rodzin | Puro | zapisy:
https://evenea.pl/pl/wydarzenie/873829-2
14–18:00 czytanie aktorskie opowiadań nominowanych w konkursie pod hasłem „Wy, naród”

5 września | niedziela | online

16:00 spotkanie z Laurą Van den Berg z okazji premiery „Trzymam wilka za uszy” | po angielsku, bez tłumaczenia
17:30 spotkanie o antologii opowiadań irlandzkich „Niepoprawna mnogość” – rozmawiają Lucy Caldwell, Jan Carson i Yan Ge | po angielsku, bez tłumaczenia
19:00 spotkanie z Andrijem Bondarem – prowadzi Marcin Hamkało
*Warsztaty w Puro Hotel (ul. Włodkowica 6) mają ograniczoną liczbę miejsc. Zapisy przez platformę Evenea


Spotkania i zbiegi okoliczności (tekst kuratorski)

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania już po raz siedemnasty szuka we Wrocławiu miejsca dla literatury. W tym roku zmierzymy się z legendą KDM (Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej), naszego ulubionego socrealistycznego (acz paryskiego, o czym za chwilę) miejskiego cytatu. Układ tego najpiękniejszego placu w mieście (obecnie pl. Kościuszki, przed wojną Tauentzienplatz) po zdobyciu miasta w 1807 roku zaprojektowali siepacze Napoleona, burząc najpierw znajdujące się tam wcześniej fortyfikacje. Rysując na planie miasta ten plac defilad (takie miał mieć przeznaczenie), wzorowali się podobno na paryskim placu Vendome. Francuzi odeszli, zostali Niemcy, Żydzi, Polacy, Czesi. Przez kolejne kilkanaście dekad plac pełnił rolę reprezentacyjnej „bramy” do miasta, mieściły się tu najbardziej prestiżowe kawiarnie, banki, sklepy, domy handlowe i sale taneczne. Tętniła codzienna Europa pełną gębą, niejednoznaczna, dzika, pogmatwana, ale solidnie wbita w fundament (powiedzmy: taka, której nawet zdolny syn partii w parę lat w Białoruś nie przerobi). Aż nadszedł czas Adolfa (te jego defilady wrocławskie!) i jego kulminacja w formie festiwalu Festung Breslau, którego niemieccy bohaterowie mieli, jak wiadomo, dość radykalne poglądy urbanistyczne, duży ogólnie rozmach i siłę sprawczą, co pozwoliło im i ich radzieckim antagonistom we wspólnym czynie przebudowy przywrócić wrocławskim bulwarom ponadczasową formę gruzowiska. Na Tauentzienplatz po wojnie zostały w sumie trzy budynki. Teraz defilady mogły tu naprawdę rozwinąć skrzydła.

Potem przyszli ‘komuniści’. Najpierw ten gruz (bruk niby paryski, ale majątek narodowy) przez parę lat rozkradali „na odbudowę stolicy”, by potem podjąć decyzję o odtworzeniu placu według poprzednich założeń, lecz zgodnie ze stylem nowego ładu (starego ładu bowiem oficjalnie nie cenili). I mogło być z tego kolejne nieszczęście, ale na szczęście, dzięki talentom grupy wrocławskich architektów  skończyło się dobrze. KDM to duma miasta, jeden z najlepiej zaprojektowanych i najsolidniej zbudowanych fragmentów Wrocławia.

Czytać w tym roku będziemy w samym sercu KDM-u, w budzącej się z letargu kawiarni Nalanda, którą przez wiele ostatnich miesięcy hibernowała pandemia (przez witryny Nalanda jeszcze kilka tygodni temu wyglądała, jakby ktoś z niej przed chwilą w pośpiechu wyszedł). Dyskutować o szkodliwości literatury i trzeciej wielkiej wrażliwości będziemy kilkanaście metrów stamtąd na zachód, w Galerii SIC! Opowiadania konkursowe (tegoroczne hasło brzmiało „Wy, naród”) przeczytamy na tle legendarnego Domu Towarowego Wertheim (dziś Renoma, w PRL – popularny ‘pedet’), w sąsiedztwie monumentalnego pomnika Bolesława Chrobrego, który z kolei dobrze reprezentuje horyzonty estetyczne obecnej wrocławskiej władzy.

Zmieniliśmy też tradycyjny termin festiwalu. Planując 17. Opowiadania w czasach, kiedy słowa ‘plan’ i ‘termin’ trzeba najpierw wziąć w cudzysłów, następnie schować w nawias, a potem opatrzyć wielowątkowymi przypisami – chcieliśmy zwiększyć szansę na to, by nasze spotkania zdążyły się zdarzyć pomiędzy falami covidu. Wiedzieliśmy, oczywiście, że nawet najbardziej rozbudowane teorie fal grzęzną we wzajemnie wykluczających się prognozach niepewnych siebie analityków, więc na wszelki wypadek podzieliliśmy festiwal na kilka części. Pierwszą była Noc Opowiadań Bałkańskich (30 lipca), drugą są wrześniowe Spotkania. W październiku odbędą się jeszcze warsztaty, a na ul. Szewskiej pokażemy drugą naszą tegoroczną wystawę (pierwszą w sierpniu można zobaczyć na ul. Świdnickiej).
Na wrześniowe Spotkania (3–5.09) przyjadą pisarze, tłumacze, eseiści, historycy i wydawcy z Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Szwecji i Kraju Basków, połączymy się też online z pisarzami z Irlandii, USA, Chin czy Ukrainy. Tegoroczny festiwal będzie miał mniej teatralny charakter, głównymi aktorami spotkań będą tym razem sami autorzy. Planujemy też projekcje w ramach pierwszej edycji Wieczoru z Kinem Narodowym, można się także będzie zapisać na nasze warsztaty literackie dla rodzin i osobny program warsztatów dla dorosłych.

Niech zbiegi okoliczności znów będą spotkaniem, a nie nerwicą natręctw, niech fikcja, kamp i bohaterowie przeszłości tym razem przyniosą nam mniej depresyjne mity założycielskie. Zapraszam na siedemnaste Opowiadania.


MH

Patroni medialni: Alfabet Wojtusika, Wyliczanka, TokFM, Wroclife

Partnerzy: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Etxepare Euskal Institutua, Austriackie Forum Kultury, Tajne Komplety, TIFF Festival, SIC! BWA Wrocław, Kwiaty Kawy Nalanda

Nagrody książkowe sponsorują wydawnictwa: Afera, Agora, Pauza oraz Warstwy

Zadanie publiczne „Festiwal Opowiadania — edycja siedemnasta" jest współfinansowane ze środków Gminy Wrocław.

www.wroclaw.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.08.21, autor: gaba)
Dział literatura
Tagi: Spotkania i zbiegi okoliczności
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Shakira
5
Deep Purple
6
Bruce Springsteen
7
Ghostkid
8
Chaka Khan
9
Charles Lloyd
10
Marcin Pajak
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Darek Karp
2
Michael Sowa
3
Kamila Cudnik
4
Agnieszka Jeż
5
Claire Castillon
6
George M. Johnson
7
Namina Forna
8
Rebecca Yarros
9
Emilia Nadratowska-Cząba
10
Leïla Slimani
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia