Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 21 lutego o godz. 19:00 na obchody 80. rocznicy powstania Teatru Rapsodycznego. Bezpłatne zaproszenia na wydarzenie dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Spotkanie będzie poświęcone myśli i praktyce teatralnej Mieczysława Kotlarczyka. Kotlarczyk w 1942, rok po założeniu Teatru Rapsodycznego, w swym manifeście „Teatr Nasz” pisał, że „naczelnym i najistotniejszym rysem [całej naszej] działalności jest kult Słowa, żywego i czystego, (…) absolutnie niezależnego od konwencjonalnych akcesoriów teatru tradycjonalistycznego. Jest to teatr bez kurtyny i sceny, bez dekoracji, kostiumów i masek. Teatr bardziej za to skupiony, bardziej uduchowiony, bardziej wnętrza”. Wpływ i siła tej idei kształtowała przez lata nie tylko scenę Teatru Rapsodycznego, prowadzoną przez jego twórcę, ale także wierny mu od początku zespół aktorski. Wyzwoliła szereg aktywności i zjawisk, wykraczających często poza teren aktorstwa i teatru zawodowego.
Spotkanie - które odbędzie się 21 lutego o godz. 19:00 - będzie okazją do rozmowy o tych właśnie działaniach, które pozostały dostępne współczesnej publiczności, a które są spowinowacone z doktryną rapsodyczną Mieczysława Kotlarczyka.
Rozmowę z udziałem dr hab. Józefy Jamróz-Zając – prof. Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, aktorki i reżyserki teatralnej oraz Barbary Michałowskiej-Rozhin – wieloletniej wykładowczyni Zakładu Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i logopedki artystycznej poprowadzi dr hab. Katarzyna Flader-Rzeszowska, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, teatralożka, autorka książki „Promieniowanie rapsodyzmu” (Wyd. UKSW, Warszawa 2008).
Drugą część spotkania stanowić będą prezentacje głosowych interpretacji literatury w wykonaniu uczestniczek dyskusji oraz zaproszonych gości i gościń.
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |