100 lat Mirona Białoszewskiego, poety osobnego

W 2022 roku przypada setna rocznica urodzin i trzydziesta dziewiąta rocznica śmierci poety Mirona Białoszewskiego. W związku z tym Rada m.st. Warszawy, pragnąc oddać hołd wybitnemu warszawiakowi, ustanowiła rok 2022 Rokiem Mirona Białoszewskiego.
Z tej okazji 30 czerwca w Wolskim Centrum Kultury przy ul. Działdowskiej 6 będzie miało miejsce wydarzenie poświęcone artyście
.

"Białoszewski 100" to projekt, który zostanie specjalnie przygotowany i premierowo zaprezentowany w setną rocznicę urodzin poety, prozaika i dramatopisarza, Mirona Białoszewskiego.

Miron Białoszewski urodził się i dorastał na Woli przy ulicy Leszno 99, a w trakcie wojny mieszkał przy ulicy Chłodnej 40, gdzie zastało go Powstanie Warszawskie. Stąd uciekał przez ulicę Ogrodową na Stare Miasto, a później kanałami przedostał się do Śródmieścia.
„Poeta osobny”, „poeta lingwistyczny”, outsider z wyboru - twórca na stałe wpisał się w historię literatury polskiej. Choć od jego śmierci minęło prawie 40 lat to nadal inspiruje swoją twórczością, w której bawił się słowem.

Projekt będzie się składał z części muzycznej, w której zaprezentowane zostaną kompozycje do tekstów Mirona Białoszewskiego m.in. słynna "Karuzela z madonnami", do której muzykę napisał Zygmunt Konieczny, świętujący w tym roku 85. urodziny. Piosenka powstała specjalnie dla wielkiej polskiej artystki piosenki, Ewy Demarczyk. Premiera utworu odbyła się w czerwcu 1962, czyli jednocześnie będziemy świętowali 60-lecie tej genialnej kompozycji. Usłyszeć będzie można również fragmenty "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" z muzyką Mateusza Pospieszalskiego.

Przypomniana również zostanie postać Józefa "Ziutka" Szczepańskiego, poety-żołnierza, który także urodził się sto lat temu i wspólnie zaśpiewany zostanie hymn Woli, czyli "Pałacyk Michla", który napisał podczas Powstania Warszawskiego.

Druga część projektu to działania aktorskie, na które złożą się teksty poetyckie Białoszewskiego.

Producentem, reżyserem i wykonawcą będzie Artur Gotz – mieszkaniec Woli, aktor scen Warszawy i Łodzi, wokalista (cztery płyty, ponad 550 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie), tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, laureat nagrody „Wokalista Roku 2016”. Oficjalna strona: www.arturgotz.pl

Wystąpi: ARTUR GOTZ oraz uczniowie Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie pod opieką Adama Biernackiego.

Produkcja: Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie, partner projektu: Wolskie Centrum Kultury.
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Miejsce:
Działdowska 6
Grupa wiekowa:
seniorzy, młodzież, dorośli
Kiedy:
30.06 czwartek, 19:00

Wstęp wolny

źródło: Wolskie Centrum Kultury

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.06.22, autor: wanilia)
Dział literatura
Tagi: Miron Białoszewski, 2022 Rok Mirona Białoszewskiego, literatura,książki, Białoszewski, Karuzela z madonnami, Zygmunt Konieczny, Ewa Demarczyk, Wolskie Centrum Kultury, Pamiętnik z Powstania Warszawskiego, Mateusz Pospieszalski, Pałacyk Michla, Józef Ziutek Szczepański, poezja, prozaika, dramat, Poeta osobny, poeta lingwistyczny, Artur Gotz
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Oh-Seung Kwon
2
Sergio Castellitto
3
Joaquin del Paso
4
Emmanuel Carrere
5
Paolo Genovese
6
Dominik Graf
7
Jonas Carpignano
8
Yngvild Sve Flikke
9
Denes Nagy
10
Nabil Ayouch
1
Rowell Rainbow
2
Katarzyna Franus
3
Wolny Maja
4
Evaristo Bernardine
5
Mróz Remigiusz
6
Silvera Adam , Albertalli Becky
7
Sinicka Alicja
8
Meller Marcin
9
Whitehead Colson
10
Middleton Lia
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia