Festiwal Miłosza 2022 startuje już 7 lipca

Po jedenastu latach Festiwal Miłosza powraca do frazy, która dziś sama ciśnie się na usta, tym razem w trojakiej wersji językowej: Rodzinna Europa | Родинна Європа | Родная Эўропа. Patrząc na Wschód, będziemy jednocześnie wsłuchiwać się w najnowsze i najciekawsze odsłony poetyckiej polszczyzny.

W tegorocznym programie Festiwalu znajdziemy kilkadziesiąt wydarzeń poetyckich z udziałem blisko stu gości. Z czytelnikami spotka się m.in. profesorka Wydziału Historii Uniwersytetu Yale Marci Shore – autorka wielokrotnie nagradzanej książki Kawior i popiół. Historia pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem poświęconej twórcom, w szczególności polskim poetom okresu międzywojennego, którzy dali się uwieść komunistycznej ideologii porewolucyjnej Rosji. Na Festiwal przyjedzie też poeta, prozaik i działacz kultury John F. Deane, twórca zajmującej się promocją poezji i niemającej porównania w innych krajach organizacji Poetry Ireland. W swojej twórczości Deane szczególną uwagę poświęca tematom bliskim każdemu z nas: cierpieniu, odchodzeniu bliskiej osoby, przeżywaniu żałoby i przepracowywaniu traumy, a także wierze/niewierze w istnienie Boga.

Organizatorzy zaproponują uczestnikom i uczestniczkom kilka pasm festiwalowych, zróżnicowanych pod względem formy i tematyki. W programie znajdzie się zestaw premier i spotkań autorskich, pasmo performatywne składające się ze slamu i eksperymentów poetyckich, spotkania warsztatowe dla tłumaczy poezji z języków angielskiego i ukraińskiego, a także wykłady mistrzowskie Miłosz Lectures, które wygłoszą zagraniczni goście festiwalu Marci Shore i John F. Deane. Dzięki współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej przedostatni dzień Festiwalu uświetni Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a w programie znajdą się także spotkania z nominowanymi (sobota) oraz laureatami nagrody (niedziela). Na Festiwalu Miłosza 2022 nie zabraknie także upamiętnienia postaci zmarłego w ubiegłym roku Adama Zagajewskiego.

Współpraca z Ambasadą Irlandii w RP pozwoli nam obejrzeć w Pałacu Potockich sprowadzoną z Dublina monograficzną wystawę o życiu i twórczości Seamusa Heaneya. Będzie to znakomita okazja do przypomnienia postaci autora, który wielokrotnie odwiedzał Kraków, a w 2011 roku był gościem naszego Festiwalu. Na wernisaż przybędą dzieci irlandzkiego poety uhonorowanego w 1995 roku Literacką Nagrodą Nobla.

Na szczególną uwagę zasługuje pasmo Rodzinna Europa | Родинна Європа, dla którego kontekstem są wydarzenia za wschodnią granicą i zmiany, jakie ostatnie miesiące przyniosły w naszym krajobrazie kulturowym. Wśród obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski, m.in. do Krakowa, znaleźli się także poeci i pisarze. Otoczenie ich opieką i stworzenie im przestrzeni do wypowiedzi musiało znaleźć się w planach Festiwalu. W związku z aktualną sytuacją część programu będzie poświęcona dążeniom wolnościowym w poezji oraz sile przekładów z języka ukraińskiego na polskim rynku. Wsłuchamy się także w wiersze naszych ukraińskich gości i gościń – poetów, tłumaczy i aktywistów. Spotkania poświęcone tej tematyce odbędą się pod hasłem nawiązującym do dzieła Czesława Miłosza Rodzinna Europa – zbioru esejów przybliżających czytelnikowi losy i tożsamość Europejczyków, w szczególności tych pochodzących z obszarów dzisiejszej Litwy, Polski, Białorusi czy Ukrainy.

W całości stacjonarnie, raz w pałacu, raz na polu. Na festiwalowe wydarzenia zapraszamy od 7 do 10 lipca do Pałacu Potockich, który będzie centrum festiwalowym tegorocznej odsłony największego poetyckiego święta w Polsce, oraz do innych wierszoprzyjaznych miejsc w Krakowie.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków oraz KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.07.22, autor: blackrose)
Tagi: Festiwal Miłosza 2022
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Bokka
5
Eilish Billie
6
V/A
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Darek Karp
2
Michael Sowa
3
Kamila Cudnik
4
Agnieszka Jeż
5
Claire Castillon
6
Namina Forna
7
George M. Johnson
8
Mia Kankimäki
9
John Irving
10
Delphine de Vigan
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia