Ethno Jazz Festival we Wrocławiu

Zapraszamy na cykl wyjątkowych koncertów do Starego Klasztoru i Synagogi Pod Białym Bocianem. W stolicy Dolnego Śląska wystąpią najlepsi artyści jazzowi i wykonawcy muzyki etnicznej. 

Wejściówki ważne wyłącznie z biletem na jeden z koncertów:

Ethno Jazz Festival koncerty

29.09.2023 - CONEXIÓN CUBANA, Stary Klasztor
11.10.2023, DŽAMBO AGUŠEVI ORCHESTRA, Stary Klasztor
12.10.2023 - Grzegorz Turnau, Synagoga Pod Białym Bocianem
5.11.2023 - Patricia Barber, Synagoga Pod Białym Bocianem
14.04.2023 - Dianne Reeves, Synagoga Pod Białym Bocianem

Grzegorz Turnau

Ethno Jazz Festival zaprasza 12 października do Synagogi pod Białym Bocianem na koncert Grzegorza Turnaua. Piosenkarz, kompozytor, pianista. Ze swoim zespołem występuje od ponad 30 lat.

Wydał 16 albumów z własnym repertuarem i 3 płyty będące interpretacją utworów innych artystów. Gościnnie brał udział w wielu projektach fonograficznych i koncertowych, współpracując z licznymi solistami, instrumentalistami i orkiestrami.

Debiutował na XX Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1984) utworem "Znów wędrujemy" (do wiersza K.K. Baczyńskiego), gdzie zdobył pierwszą nagrodę. Zaproszony przez Piotra Skrzyneckiego do Piwnicy pod Baranami, występował tam 13 lat. Brał także gościnny udział w wielu projektach, z których najważniejsze to: Nieszpory Ludźmierskie (1992) i Droga, życie, miłość (2000) J.K. Pawluśkiewicza i L.A. Moczulskiego.

Artysta otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Honorowe Obywatelstwo Miasta Inowrocławia, 9 Fryderyków (nagród Polskiej Akademii Fonograficznej), 2 Wiktory (nagrody TVP), Grand Prix Festiwalu Opole, Mateusz (nagroda radiowej Trójki), 2 Superjedynki. Grzegorz Turnau jest także autorem muzyki teatralnej i filmowej. Wraz ze swoim zespołem zagrał do tej pory blisko 3000 koncertów, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy ceniących oryginalną i kunsztowną formę estradową.

DZAMBO AGUSEVI ORCHESTRA (Macedonia)

Laureat festiwalu Guča zagra we Wrocławiu! Ethno Jazz Festival zaprasza na kolejne spotkanie z porywająca muzyką Bałkanów! 11 października w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze wystąpią zdobywcy głównej nagrody legendarnego festiwalu bałkańskich orkiestr dętych w Guča - DŽAMBO AGUŠEVI ORCHESTRA z Macedonii!

Džambo Agušev urodził się w małym macedońskim mieście Strumica w 1987 roku w rodzinie muzyków. W czasach dziecięcych wyrażał zainteresowanie grą na trąbce, by później zabrać się za to na poważnie. Każdego dnia nalegał, by móc towarzyszyć ojcu muzykowi na próbach, gdzie uważnie słuchał i obserwował miejscowych muzyków .

Jego marzeniem było posiadanie własnej trąbki, lecz jego rodzina nie chciała go spełnić, gdyż wiedziała jak ciężkie jest życie muzyka. Z czasem, ojciec widząc zaangażowanie chłopca, wręczył mu jego pierwszą trąbkę. Od tamtej pory Dzambo był nie do zatrzymania, postawił sobie za punkt honoru zostanie najlepszym trębaczem na Bałkanach i zamierzał tego dokonać. Gdy większość chłopców w jego wieku w Strumicy grało w piłkę nożną, Dzambo grał na trąbce, ciągle doskonaląc swoje umiejętności, aż dostał się do orkiestry jego wuja w zaskakującym wieku 11 lat.

Chłopiec wciąż się rozwijał. Mimo przywiązania do lokalnej muzyki, Dzambo miał uszy szeroko otwarte, słuchając i czerpiąc inspiracje z jazzu, soulu, funku, muzyki filmowej, jak i tureckiej. Z czasem wypracował swoje własne, charakterystyczne brzmienie. Gdy dorósł, założył swój własny zespół i zaczął budować swoją reputację w całym regionie grając m.in. na weselach. Mówiono, że był najlepszym trębaczem weselnym w okolicy, co otworzyło mu furtkę do udziału w konkurach dla orkiestr dętych.

W 2006 roku Dzambo wraz z zespołem wziął udział w Festiwalu Trąbki w Kumanovo. Wynik? Pierwsze miejsce. Dzambo Agusevi Orchestra stawali na podium co roku, aż do 2011 r. kiedy to "zabroniono" im rywalizacji, by dać szansę innym zespołom.

Następnie orkiestra Dzambo wzięła udział w festiwalu w Pehchevo zdobywając wszystkie nagrody. Po tym muzyk wiedział, że jest gotowy rywalizować z najlepszymi orkiestrami bałkańskimi na legendarnym festiwalu w Guca,

Od lat 60. XX wieku Guča zyskała międzynarodową reputację jako najważniejsza na świecie bitwa orkiestr dętych. Latem 2011 roku, Orkiestra Džambo Aguševi otrzymała pierwszą nagrodę i zapisała swoje imię w historii tego słynnego wydarzenia: zarówno sędziowie, jak i publiczność byli pod ogromnym wrażeniem.

Po takich osiągnięciach Dzambo mógł spocząć na laurach, zarabiając fortunę grając na weselach i komercyjnych imprezach, lecz nie tym chciał się zajmować. Jego celem stało się zdobycie serc publiczności w Europie i poza nią.

Kolejnym przystankiem na europejskiej trasie koncertowej będzie Wrocław!

CONEXIÓN CUBANA - gwiazda muzyki son z Kuby zagra w Starym Klasztorze!
Ethno Jazz Festival zaprasza miłośników autentycznej kubańskiej muzyki na koncert zespołu CONEXIÓN CUBANA, który tworzą jedni z najlepszych i najpopularniejszych muzyków prosto z Kuby.

29 września w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze można będzie poczuć prawdziwie karaibski klimat - nie przegapcie tego wydarzenia!

Conexión Cubana to obecnie jedna z najlepszych grup grających muzykę Son Cubano. Od wielu lat koncertują na całym świecie i są jednym z najbardziej pożądanych zespołów kubańskich.

Zespół stworzony przez najwyższej klasy kubańskich muzyków jest bardzo popularny na Kubie oraz uwielbiany przez za ich muzyczną promienność i szeroką gamę pomysłów. Frontman zespołu Nicolás Sirgado jest jednym z najpopularniejszych kompozytorów i aranżerów z Hawany. Ma na swoim koncie niezliczone albumy oraz liczne produkcje telewizyjne. Teraz, dzięki własnemu projektowi "Conexión Cubana", jest zarówno liderem, jak i basistą zespołu. Po pięciu europejskich trasach koncertowych wraz z Luisem Frankiem pod nazwą "Soneros de Verdad" dołączył do niego legendarny wokalista William Borrego Rodriguez. Rodriguez jest jednym z najlepszych piosenkarzy na Kubie. W przeszłości pracował z wielkimi artystami, takimi jak Pancho Amat, Silvio Rodriguez, Pablo Milanes, Diego El Cigala, Barbarito Torres czy Andy Montañez.

Zespół Conexión Cubana występuje w składzie:

William Borrego Rodriguez/ Vocal, Trombone
Lázaro Dilout / Trumpet, Vocal
Nicolás Sirgado / Bass, Vocal
Herber Méndez/ Piano, Vocal
Querol Aldana / Guitar / Tres, Vocal
Vivo Barrera / Percussion
Fabián Sirgado / Congas, Vocal
Patricia Barber zaśpiewa we Wrocławiu!
Ethno Jazz Festival ma zaszczyt zaprosić na koncert światowej sławy amerykańskiej wokalistki i pianistki - Patricii Barber. Pierwsza dama chicagowskiej sceny jazzowej wystąpi 5 listopada w Synagodze pod Białym Bocianem, promując swoją najnowszą płytę pt. "Clique". Patricia Barber pochodzi z muzycznej rodziny, jej ojciec - Floyd "Shim" Barber był saksofonistą w słynnej orkiestrze Glenna Millera, a jej matka śpiewała bluesa.

Bezkompromisowe podejście do muzyki, niezbadane połacie kreatywności, niechęć do bycia zaszufladkowaną i klasyfikowaną - to cechy, które podkreślają rolę Barber jako jazzowej innowatorki. Przez 30 lat swojej kariery wydała wiele albumów, z czego 3 sprzedały się w ponad 100 000 nakładzie. Występowała w największych salach koncertowych oraz światowych festiwalach. Kiedy nie jest w trasie - organizuje słynny, poniedziałkowy koncert w legendarnym klubie Green Mill Jazz Club w Chicago.

Najnowsza płyta "Clique" wydana w 2021 roku, to niezwykły projekt, w którym towarzyszył Barber jej niezawodny zespół - Patrick Mulcahy na basie akustycznym, Neal Alger na gitarze akustycznej, Jim Gailloreto na saksofonie tenorowym i Jon Deitemyer na perkusji.

Koncerty Patricii Barber cechuje nastrojowy śpiew, niski ton głosu, melancholijność, liryczność i prostota w aranżacji większości kompozycji. Podczas wrocławskiego występu będziemy mieli przyjemność usłyszeć nie tylko najnowsze utwory, ale również te znane z poprzednich krążków artystki.

Dianne Reeves

Pięciokrotna laureatka nagrody Grammy wystąpi 14 kwietnia w Synagodze Pod Białym Bocianem na zaproszenie Ethno Jazz Festival.

Dianne Reeves jest jedną z najwybitniejszych wokalistek jazzowych na świecie. Dzięki zapierającej dech w piersiach wirtuozerii, umiejętnościom improwizacyjnym i unikalnym stylom jazzu i R&B, Reeves zdobyła nagrodę Grammy za najlepsze wykonanie jazzowe przez trzy kolejne albumy - co było pierwszym takim wydarzeniem w historii tej kategorii.

Znalazła się w obsadzie filmu reżyserii Georga Clooneya "Good Night, and Good Luck”. Produkcja otrzymała sześć nominacji do Oscara i zdobyła nagrodę Grammy w kategorii Best Jazz Vocal za ścieżkę dźwiękową do tego filmu. Reeves nagrała również utwory z Wyntonem Marsalisem i Lincoln Center Jazz Orchestra. Współpracowała także z Chicago Symphony Orchestra pod dyrekcją Daniela Barenboima i była solistką u boku Sir Simona Rattle'a i Berliner Philharmoniker. Dianne Reeves była pierwszą dyrektor kreatywną jazzu dla Los Angeles Philharmonic oraz pierwszą wokalistką, która wystąpiła w słynnej sali koncertowej im. Walta Disneya.

Reeves współpracowała z legendarnym producentem Arifem Mardinem (Norah Jones, Aretha Franklin) przy nagrodzonym Grammy albumie "A Little Moonlight", który zawiera intymną kolekcję standardów z udziałem jej trasy koncertowej. Kiedy ukazała się jej kolekcja świąteczna "Christmas Time is Here", Ben Ratliff z The New York Times zachwycał się, pisząc: "Pani Reeves, jazzowa wokalistka o często zadziwiających umiejętnościach, podchodzi do tego zadania poważnie; to jedna z najlepszych świątecznych płyt jazzowych, jakie słyszałem". W ostatnich latach Reeves koncertowała na całym świecie, w tym w ramach "Sing the Truth", muzycznego hołdu dla Niny Simone, w którym wystąpiły również znane widzom Ethno Jazz Festival wspaniałe wokalistki Lizz Wright i Angelique Kidjo. Występowała także przy różnych okazjach w Białym Domu, w tym podczas Kolacji Państwowej dla Prezydenta Chin oraz na Balu Gubernatorów.

Najnowszy album Dianne Reeves, "Beautiful Life", powstał przy współudziale m.in. Gregory'ego Portera, Roberta Glaspera, Lalah Hathaway i Esperanzy Spalding. Wyprodukowany przez Terri Lynne Carrington, "Beautiful Life" zdobył nagrodę Grammy za najlepsze wykonanie jazzowe w 2015 roku. Reeves otrzymała tytuł doktora honoris causa Berklee College of Music i Juilliard School. W 2018 roku Narodowe Fundusze na rzecz Sztuki przyznały Reeves tytuł Mistrza Jazzu - najwyższe wyróżnienie, jakie Stany Zjednoczone przyznają artystom jazzowym.

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.12.23, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Ethno Jazz Festival we Wrocławiu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Jess Glynne
3
Neil Young, Crazy Horse
4
Axel Rudi Pell
5
Kasabian
6
Sade
7
Moby
8
Christina L'Arpeggiata
9
Angus & Julia Stone
10
Renata Przemyk
1
Kaouther Ben Hania
2
Grzegorz Dębowski
3
Mstyslav Chernov
4
Julien Hervé
5
Emily Atef
6
Hae-yeong Lee
7
Stéphanie Di Giusto
8
Jan Jakub Kolski
9
Christian Petzold
10
Louise Archambault
1
Karolina Wójciak
2
Kamran Bedi
3
Graham Masterton
4
Kim Ho-yeon
5
Żaneta Pawlik
6
Wojciech Dutka
7
Anne Jacobs
8
Megan Nolan
9
Joseph Murphy
10
Israel van Dorsten
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia