Już tuż tuż Festiwal Góry Literatury

Zapraszamy na Festiwal Góry Literatury!

- W weekendy na wydarzenia na Zamku Sarny dzieci do 11. roku życia wchodzą za darmo.

- Na pozostałe biletowane wydarzenia za darmo wchodzą tylko dzieci do 5 roku życia.

-  Bilet na pojedynczy dzień w weekendy: zniżka dla młodzieży szkolnej i studentów w wieku 12–26 lat.

- Bilet na pojedyncze wydarzenie poza koncertami na Zamku Sarny: zniżka dla młodzieży szkolnej i studentów w wieku 6–26 lat.

- Karnet na weekend: zniżka dla młodzieży szkolnej i studentów w wieku 12–26 lat.

- Karnet na dwa weekendy - obniżona cena jest taka sama dla wszystkich, organizator nie przewiduje dodatkowej zniżki dla uczniów i studentów. Karnet obejmuje jedynie wydarzenia dziejące się od piątku do niedzieli na Zamku Sarny.

- Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami wchodzą na koncerty i inne biletowane wydarzenia za darmo. W przypadku zainteresowania taką formą ulgi prosimy o kontakt na adres sekretariat@fundacjaolgitokarczuk.org – przekażemy informację do osoby odpowiedzialnej za miejsca na widowni dla osób z niepełnosprawnościami, która się z państwem skontaktuje.

Regulamin zakupu biletów dostępny TUTAJ.

5 lipca
Bilet całodzienny, zapewnia wstęp na spotkania festiwalowe oraz na wieczorny koncert.

Wybrane wydarzenia festiwalu tego dnia:

12.15 Joanna Kuciel-Frydryszak, Służące do wszystkiego, Marta Strzelecka, Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami. Z autorkami rozmawia Michał Nogaś

13.45 Ewa Bińczyk, Uspołecznianie antropocenu. Ekowerwa i ekologizowanie ekonomii. Z autorką i Edwinem Bendykiem rozmawia Robert Skrzypczyński

15.15 O przyszłości. Rozmowa z ministrą stanu ds. Europy i klimatu w MSZ Niemiec Anną Lührmann i wiceministrem spraw zagranicznych Polski Markiem Prawdą

16.45 O transpłciowości. Ze Stanisławem Kaliną Jaglarzem, Niną Kutą i Kacprem Potępskim rozmawia Karolina Gierdal

18.15 O klimacie. Z Szymonem Malinowskim rozmawia Katarzyna Kasia

19.45 O Odpowiedzi Hiobowi Carla Gustava Junga rozmawiają: Olga Tokarczuk, Leszek Kolankiewicz i Tomasz Stawiszyński

21.30 koncert: Fisz Emade

FISZ EMADE TWORZYWO to jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2002 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce około hiphopowej. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hip-hopie miękkie brzmienia i miękkie teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu do dzisiaj, bracia stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie.

Ich ostatni album, „Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu - do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip - hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.

6 lipca
Bilet całodzienny, zapewnia wstęp na spotkania festiwalowe oraz na wieczorny koncert.

Wybrane wydarzenia festiwalu tego dnia:

12.15 O sukcesie. Z Urszulą Honek, Marzanną Bogumiłą Kielar i Joanną Mueller rozmawia Wojciech Bonowicz

13.45 Renata Kim, Pomiędzy. Historie osób niebinarnych, Piotr Jacoń, Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko. Z autorką i autorem rozmawia Lu Olszewski

15.15 Justyna Dąbrowska, Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu, Sabina Jakubowska, Akuszerki. Z autorkami rozmawia Olga Wróbel

16.45 Rafał Księżyk, Śnialnia. Śląski underground. Z autorem rozmawia Wojciech Bonowicz

18.15 Boskość niebiańska. Z Joanną Dukiewicz, Haliną Radacz i Piotrem Augustyniakiem rozmawia Katarzyna Kasia

19.45 Adania Shibli, Drobny szczegół. Z autorką rozmawia Michał Nogaś

21.30 Koncert: Kortez

Kortez, czyli Łukasz Federkiewicz, to ewenement na polskiej scenie muzycznej. W 2015 roku zadebiutował piosenką „Zostań”. Błyskawicznie zyskał rozgłos i sympatię zarówno słuchaczy jak i krytyków. Obdarzony głębokim i lekko szorstkim głosem, śpiewa nieprzekombinowane piosenki o miłości i jej braku. Małomówny, o ciepłym i przenikliwym spojrzeniu, bardzo szybko stał się ponadpokoleniowym głosem w naszym kraju.

7 lipca
Bilet całodzienny, zapewnia wstęp na spotkania festiwalowe oraz na wieczorny koncert.

Wybrane wydarzenia festiwalu tego dnia:

12.15 O odpowiedzialności. Z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem rozmawia Sylwia Gregorczyk-Abram

13.45 Komu jest potrzebna literatura dziecięca? Z Grzegorzem Kasdepkem i Agatą Romaniuk rozmawia Dorota Oczak-Stach15.15 Yakov Z. Mayer, Nechemia. Z autorem rozmawia Urszula Glensk16.45 Jakub Żulczyk, Dawno temu w Warszawie. Z autorem rozmawia Michał Nogaś18.15 Katarzyna Groniec, Kundle. Z autorką rozmawia Eliza Kącka19.45 głośna lektura: fragmenty Ksiąg Jakubowych czytają: Matylda Damięcka, Helena Englert, Marek Kondrat, Andrzej Seweryn i Maciej Stuhr

21.30 koncert: LUC i Rebel Babel

Łukasz L.U.C. Rostkowski - polski raper, kompozytor i producent muzyczny. Reżyser teledysków, koncertów i spektakli oraz promotor kultury brassowej w Polsce i na świecie. W swoich kompozycjach celowo przekracza liczne gatunki, tworząc na pograniczu nu jazzu, trip-hopu, hip-hopu, reggae, folku, elektroniki i klasyki. Jego największą pasją jest łączenie muzyki z obrazem i słowem. Komponował i nagrywał z wieloma wybitnymi instrumentalistami i wokalistami, m.in z Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Możdżerem, Pokahontaz, Kalibrem 44, Marią Peszek, Krystyną Prońko, Grubsonem, Promoe, Rapsusklei i islandzkim Mum, współpracował z najlepszymi na świecie artystami sceny DJ-skiej, jak DJ Qbert czy DJ Eprom, a także z prestiżowymi orkiestrami, brass bandami, m.in ze zdobywcami nagrody Grammy Hot 8 Brass Band. Na żywo supportował m.in. TRICKIEGO, THE PRODIGY, TALIBA KWELI, COLDCUTA, MASSIVE ATTACK i wielu innych światowej klasy artystów.

Regulamin koncertu dostępny TUTAJ.

8 lipca
Tego dnia na spotkania festiwalowe wstęp jest wolny, bilety obowiązują jedynie na koncert Katarzyny Groniec

Katarzyna Groniec – wyjątkowa wokalistka i osobowości polskiej sceny. Niekiedy cały teatralny zespół nie jest w stanie dostarczyć tylu emocji i tak umiejętnie przenieść słuchaczy w świat, o którym opowiada. A opowiada niezwykle przejmująco i wiarygodnie, dzięki czemu po chwili każdy przenosi się w świat kreowany słowem i melodią. Jej występy to przejmujące spektakle, a widzowie od początku czują realistyczność wszystkich historii. Towarzyszący artystce muzycy w idealny sposób dozują emocje budując niepowtarzalny nastrój.

9 lipca
Kłodzko: tego dnia wstęp na spotkania festiwalowe jest wolny, bilety obowiązują jedynie na koncert Lecha Janerki.

Lech Janerka - od ponad czterech dekad pozostający niezależnym artystą, żyjącym z dala od wielkomiejskiego blichtru, zagra i zaśpiewa w czasie Festiwalu Góry Literatury zarówno swoje doskonale znane piosenki, jak i koncertowe wersje utworów z najnowszej płyty „Gipsowy odlew falsyfikatu”, która ukazała się po 18-letniej przerwie wydawniczej artysty i zdobyła nagrodę Fryderyka w kategorii „Album Roku Alternatywa”. A to tylko jeden z pięciu Fryderyków, które w tym roku trafiły w ręce artysty. Doskonałe, poetyckie teksty Lecha Janerki w połączeniu z jego muzyczną wyobraźnie sprawiają, że trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiednie miejsce na ten koncert niż scena muzyczna Festiwalu Góry Literatury.

Wałbrzych, Scena Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego - „E.E.” – spektakl Teatru THB na podstawie powieści Olgi Tokarczuk. Reżyseria: Dorota Nasiorowska-Wróblewska

Psychologiczna powieść Olgi Tokarczuk stała się podstawą spektaklu, którego twórcy szukają odpowiedzi na pytania gdzie przebiega granica między prawdą a wyobrażeniem, marzeniami a rzeczywistością i czy można nie wpaść w pułapkę, jaką stanowi niepowstrzymany pęd życia…

11 lipca
Koncert: Pablopovo i Ludziki

Pablopavo, czyli Paweł Sołtys, to człowiek renesansu. Wokalista, radiowy DJ, autor tekstów piosenek i kompozytor, a jednocześnie – znakomity pisarz. Nagradzany zarówno za swoją muzykę, jak i za prozę. Od 2003 roku jest jednym z filarów zespołu Vavamuffin. W 2009 roku rozpoczął karierę solową. Jego twórczość muzyczna firmowana pseudonimem Pablopavo jest wszechstronna i trudna do zaliczenia do jednego, konkretnego stylu – tworzył w stylach przenikających takie gatunki jak warszawski folk, dub, ragga i pop rock. Koncerty Pablopavo i Ludzików zmuszają zarówno do bujania się, jak i refleksji.

„Komediantka” – spektakl Teatru Nowego PROXIMA w reżyserii Piotra Siekluckiego.

„Komediantaka” jest przewrotną adaptacją sztuki Antoniego Czechowa i Thomasa Berhnarda. Obaj autorzy zbyt często przyglądali się kondycji teatru, by nie snuć opowieści o zatrważających jego historiach. Okazuje się, że mimo upływu czasu nie zmienia się nic; że teatr pozostaje taką samą kolebką intryg, co dawniej. Niepewny czeka los nowego dyrektora w zderzeniu z aktorską diwą.

Spektakl jest historią „teatru od kulis”; jest literacką mieszanką Antoniego Czechowa („Kalchas”), Thomasa Bernharda i krótkiej historii SPATiFU – domu pijaństwa; domu zdrad i miłości; domu, gdzie bawili się nasi najwięksi polscy aktorzy. W tym muzycznym debiutuje studentka II roku Krakowskiej Akademii Frycza Modrzewskiego, Zuzanna Jagusiak. Młodej utalentowanej aktorce partnerować będzie Krzysztof Głuchowski, aktor, dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie.

12 lipca
Bilet całodzienny, zapewnia wstęp na spotkania festiwalowe oraz na wieczorny koncert.

Wybrane wydarzenia festiwalu tego dnia:

12.00 Literatura kobieca nie istnieje. Z Sylwią Chutnik, Wiolettą Grzegorzewską i Karoliną Jaklewicz rozmawia Waldek Mazur

13.30 Barbara Sadurska, Bajka, Bajeczka. Z autorką rozmawia Renata Przemyk

15.00 Bralczyk o sobie. Z Jerzym Bralczykiem rozmawiają Karolina Oponowicz i Paweł Goźliński

16.30 Premiera „Notatnika Literackiego” z udziałem Katarzyny Kasi, Pawła Sołtysa i Krzysztofa Vargi. Wręczenie nagród w 6. edycji konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

18.00 O Ziemi Ulro Czesława Miłosza. Z Joanną Bator, Stanisławem Beresiem i Małgorzatą Lebdą rozmawia Emil Pasierski

19.30 O przeszłości. Z Aleksandrem Kwaśniewskim rozmawiają Katarzyna Kasia i Waldek Mazur

20.50 pokaz filmu Piękny dwudziestoletni Andrzeja Titkowa

21.30 koncert: Hurt

Po dziesięciu latach od ostatniej płyty wrocławski zespół HURT otwiera nowy rozdział, w którym wyraźnie nie jest już młodzieżą. Autorzy pokoleniowego przeboju "Załoga G" przygotowali jak zwykle eklektyczny album, na którym nie zabrakło znanych i zdolnych gości. Współtwórcami ósmego albumu zespołu zostali m.in. Igor Pudło (połowa duetu Skalpel) czy młoda soulowa wokalistka Martyna Baranowska. Najnowsza płyta HURT-u to nie punkowy wygłup lat dziewięćdziesiątych, lecz mariaż najlepszych alternatywno-popowych wzorców, zaprzęgnięty do opowiedzenia o tytułowym „festiwalu bodźców”, w którym przyszło nam uczestniczyć – czy chcemy czy nie – w trzeciej dekadzie XXI wieku. Czynione przez autora tekstów, Maćka Kurowickiego, obserwacje czasami wywołują ciepły uśmiech czy wzruszenie, co dobrze pamiętamy z poprzednich płyt, a czasami skrzą się od czarnego humoru. Wyraźnie dojrzały, bezczelnie wesoły nihilizm – tego jeszcze w polskim piosenkowym uniwersum nie było.

13 lipca
Bilet całodzienny, zapewnia wstęp na spotkania festiwalowe oraz na wieczorny koncert.

Wybrane wydarzenia festiwalu tego dnia:

12.00 głośna lektura: Profesor Andrews w Warszawie, czyta Olga Tokarczuk

13.00 O lekturach szkolnych. Z ministrą edukacji Barbarą Nowacką rozmawia Irek Grin

14.15 Michał Rusinek, Nadbagaż, czyli opowieści podróżne, Krzysztof Varga, Ostrygi i kamienie. Z autorami rozmawia Urszula Glensk

15.45 O niepodległości i spokoju. Z Jarosławem Kuiszem i Andrzejem Lederem rozmawia Michał Nogaś

17.15 O ahat ilī. Siostrze bogów Olgi Tokarczuk i Zbigniewa Mikołejki rozmawiają Anna Augustynowicz, Stanisław Rosiek i Magdalena Środa

18.45 pokaz filmu Walc z Baszirem Ariego Folmana. Po projekcji z reżyserem rozmawia Piotr Jakub Fereński

21.30 koncert: Skalpel

Duet Skalpel tworzą Marcin Cichy i Igor Pudło. Zasłynęli z twórczego przetworzenia jazzowych sampli polskich i zagranicznych artystów lat 60 i 70. Ich pieczołowicie skomponowane muzyczne patchworki zdobyły uznanie publiczności na przełomie wieków. W tym roku obchodzą dwudziestolecie wydania pierwszej płyty w legendarnej brytyjskiej wytwórni Ninja Tunes. Od tego czasu płyt przybyło, ale ich muzyce nie ubyło nic a nic ze świeżości, o czym łatwo się będzie przekonać podczas koncertu.

14 lipca
Bilet całodzienny, zapewnia wstęp na spotkania festiwalowe oraz na wieczorny koncert.

Wybrane wydarzenia festiwalu tego dnia:

12.00 O wędrówce tusz. Z Bartkiem Sabelą i Sylwią Spurek rozmawia Karolina Kuszlewicz

13.30 Rafał Siderski, Małgorzata Lebda, Przepływ_y. Z autorem i autorką rozmawia Michał Nogaś

15.00 Nowa kultura polska. Z Agnieszką Holland, Joanną Scheuring-Wielgus, Edwinem Bendykiem i Jackiem Dehnelem rozmawia Irek Grin

17.30 pokaz filmu Zielona granica Agnieszki Holland. Po projekcji z reżyserką rozmawia Katarzyna Borowiecka

21.30 koncert: Ørganek MTV Unplugged

Koncerty „Ørganek MTV Unplugged” to zwieńczenie dekady działalności zespołu Adama Staszewskiego, Roberta Markiewicza, Tomasza Lewandowskiego i Tomasza Organka na polskiej scenie muzycznej.

Muzycy zaprezentują publiczności nowe, ciekawe i często zaskakujące aranżacje swoich utworów, bawiąc się w mieszanie różnych gatunków muzycznych. Rock łączy się w nich z elementami cygańskiego jazzu rodem z międzywojennego Paryża, a muzyka literacka z kabaretem, dodatkowo w towarzystwie sekcji dętej w składzie Tomasz Orłowski – trąbka, flugelhorn, Szymon Łukowski – flety, klarnet, saksofony, dzwonki, Maciej Kociński – saksofony, klarnety, Bartłomiej Halicki – puzony. Za aranżacje sekcji dętych odpowiada Tomasz Lewandowski i Szymon Łukowski. Za aranżacje utworów odpowiada Tomasz Lewandowski, Robert Markiewicz, Adam Staszewski oraz Tomasz Organek.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.06.24, autor: blackrose)
Tagi: Festiwal Góry Literatury
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Antonella Sudasassi Furniss
2
Teddy Lussi-Modeste
3
Zar Amir Ebrahimi, Guy Nattiv
4
Matteo Garrone
5
Anh Hung Tran
6
Ellen Kuras
7
Gábor Reisz
8
Tomasz Gąssowski
9
Valérie Donzelli
10
Gerardo Herrero
1
Sebastian Fabijański
2
Gabriel Collet
3
Anna Kękuś
4
Robert Talarczyk
5
Marta Górnicka
6
Katarzyna Minkowska
7
Łukasz Czuj
8
reż. Mariusz Treliński
9
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
10
Gabriela Zapolska
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia