"Niebieskie soczewki" Daphne du Maurier już w księgarniach

OSIEM ZNAKOMITYCH OPOWIADAŃ DAPHNE DU MAURIER – BRYTYJSKIEJ MISTRZYNI GROZY I SUSPENSU, MUZY ALFREDA HITCHCOCKA, JEDNEJ Z NAJWAŻNIEJSZYCH PISAREK W HISTORII LITERATURY.
W ZBIORZE ZNALAZŁY SIĘ NASTĘPUJĄCE KRÓTKIE FORMY PROZATORSKIE: „ALIBI“, „NIEBIESKIE SOCZEWKI“, „GANIMEDES“, „STAW“, „ARCYKSIĘŻNA“, „GROŹNY“, „POLOWANIE“, „NIEBIANIE“.

Każde z opowiadań autorki głośnej „Rebeki“ jest po mistrzowsku skonstruowanym małym, zapierającym dech w piersiach dziełem literackim, często zwieńczonym zaskakującą puentą. Niezwykle celne obserwacje psychologiczne, pełne wyrozumiałości i empatii spojrzenie na ludzkie kompleksy i słabości, szacunek dla najintymniejszych przeżyć duchowych człowieka, elementy budzące dreszcz grozy, a także subtelne poczucie humoru – to niezaprzeczalne walory tej zaskakującej i bardzo interesującej prozy.
W tytułowym opowiadaniu tego zbioru, Marda West czeka w szpitalu na operację, która przywróci jej wzrok. Nawiązała już bliskie relacje z tutejszym personelem i cieszy się, że wkrótce zobaczy swoich nowych przyjaciół. Jej zdziwienie nie ma granic, kiedy po zdjęciu bandaży okazuje się, że jej chirurg ma głowę psa, a pielęgniarka łeb krowy…
Podobnie jak Wilkie Collins przed nią i Sarah Waters współcześnie, du Maurier posiadała niemal nadprzyrodzoną umiejętność budowania atmosfery napięcia i niepokoju, wiedziała, jak sprawić, by czytelnik drżał z niepokoju i ciekawości, jak autorka tak pokieruje fabułą, by zadać mu celny i ostateczny cios.

Jeden z największych i najbardziej oryginalnych talentów literackich ubiegłego wieku.
„Daily Telegraph“

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.07.25, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Albatros, Niebieskie soczewki, Daphne du Maurier
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Twenty One Pilots
2
Matteo Bocelli
3
Tom Odell
4
The Hives
5
Anna Krzeszowiec
6
Jean-Michel Jarre
7
Sophie Ellis Bextor
8
Arjen Anthony Lucassen
9
Il Volo
10
Helloween
1
Felipe Vargas
2
Mike Flanagan
3
Eva Victor
4
Jay Roach
5
Bernhard Wenger
6
Burhan Qurbani
7
Michael Chaves
8
Ron Howard
9
Darren Aronofsky
10
Samuel Van Grinsven
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia