Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
Michnik-Nawalny. Dialogi
Data premiery: 15.09.16

Nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się książka Adama Michnika i Aleksieja Nawalnego "Dialogi".

Adam Michnik, jeden z filarów antykomunistycznej opozycji w Polsce, a dziś redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, spotkał się w Moskwie z Aleksiejem Nawalnym, bezkompromisowym bojownikiem walczącym z korupcją i najważniejszą dziś postacią antyputinowskiej opozycji. Ich wspólna książka jest zapisem fascynujących rozmów o najważniejszych konfliktach, które rozrywają współczesną Rosję i świat. Gdyby o każdej takiej rozmowie móc powiedzieć, że to jak Polak z Rosjaninem, świat byłby lepszy i bezpieczniejszy…

Czy metody polskiej opozycji czasów PRL-u uda się zastosować w putinowskiej Rosji?
Na jakich warunkach można próbować porozumieć się z autorytarną władzą?
Czy polska transformacja to również droga dla Rosjan?
Jakie miejsce powinna zająć Rosja w Europie?
Jak rozwiązać konflikt z Ukrainą?

Czy lustracja jest niezbędna do zapewnienia społecznego pokoju?
Chytrzy i zdradzieccy Polacy, którzy nienawidzą Rosjan, to bardzo rozpowszechnione w Rosji wyobrażenie. Myślę, że normalizacja stosunków z Polską to jeden z najważniejszych, ale też najbardziej skomplikowanych postulatów do realizacji w nowej Rosji. Powinniśmy się uczyć od Polski, ponieważ te same problemy, z którymi zetknęła się Polska na drodze do Europy, będą również naszymi problemami.

Aleksiej Nawalny

Myślałem o tym, dlaczego masz taki autorytet, Aleksiej. Nie mówisz Rosjanom – jak niejeden wielki dziewiętnastowieczny rosyjski pisarz – że są niczym. Szanujesz godność ludzi, pokazujesz im, że mogą wybierać między uczciwością i kłamstwem. To jest moim zdaniem najskuteczniejsza metoda walki: mówienie prawdy zamiast podburzania społeczeństwa przeciwko putinistom.

Adam Michnik


Adam Michnik (ur. 1946) – dziennikarz, polityk, historyk. W marcu 1968 roku relegowany z Uniwersytetu Warszawskiego za protest przeciw zdjęciu „Dziadów” Mickiewicza ze sceny Teatru Narodowego, wkrótce potem aresztowany i skazany na trzy lata więzienia.  Członek KOR (1977-1980) W latach 1980-1981 doradca NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze. 13 grudnia 1981 roku internowany. W latach 1982-84 oraz 1985-84 więzień polityczny. Uczestniczył w obradach plenarnych Okrągłego Stołu. Od maja 1989 roku redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

Aleksiej Nawalny (ur. 1976) – polityk, bloger, bojownik z korupcją. Jeden z inspiratorów masowych antyputinowskich protestów w Moskwie z lat 2011-2012. W roku 2010 stworzył demaskujący skorumpowanych biurokratów projekt społeczny „Rospił”, który przerodził się w Fundację Walki z Korupcją (FBK). Kandydat na mera Moskwy w 2013 roku, otrzymał nieco mniej niż jedną trzecią głosów wyborców, rozwiewając mit o nikłym poparciu opozycji. Prezes Partii Postęp. Sfabrykowano przeciw niemu kilka spraw karnych.

Władimir Aszurkow (44 lata), rosyjski polityk opozycyjny. Wspólnie z Aleksiejem Nawalnym organizował Fundację Walki z Korupcją i Partię Postępu. Prześladowany przez władze rosyjskie wyemigrował do W. Brytanii. Tam kontynuuje działalność polityczną współpracując ściśle z kolegami w Moskwie.

Roman Gołubiew (40 lat), polityk opozycyjny i biznesmen. Przewodniczący oddziału Partii Postępu w Tule. Kieruje moskiewskim obywatelskim forum oświatowym „Plan B”.

Paweł Puczkow (30 lat), doktor historii, visiting profesor na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Redaktor rosyjskiego wydania książki „Michnik-Nawalny. Dialogi”. Współautor programu Partii Postępu.

Autorzy: Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
Tytuł: "Dialogi"
Format: 135 x 210 mm
Liczba stron: 208 stron
oprawa: twarda
Wydawca: Wydawnictwo Agora
premiera: 15 września 2016

mat. pras. org. opr.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 15.09.16 autor: wanilia)
Dział literatura
Tagi: Michnik-Nawalny. Dialogi, Adam Michnik, Aleksiej Nawalny, Władimir Aszurkow,Roman Gołubiew,Paweł Puczkow, Rosja bez Putina ,Wydawnictwo Agora , rosyjska opozycja, antyputinowska opozycja, Gazeta Wyborcza, współczesne konflikty, konflikt z Ukrainą, Rosja, premiera książki
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Paweł Pawlikowski
3
Harvey Fierstein
4
Emir Kusturica
5
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
6
Stefan Ruzowitzky
7
Jim Jarmusch
8
Wojciech Kasperski
9
Maciej Pieprzyca
10
Park Chan-wook
1
David Hatcher Childress
2
Terry Pratchett
3
James Marlon
4
Michael Katz Krefeld
5
Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
6
Susan Elizabeth Phillips
7
Nadia Sawczenko
8
Nils Thorsen
9
Hanni Munzer
10
Maja Lunde
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia