Marta Górnicka
Matki. Pieśń na czas wojny
Data premiery: 13.05.24

Spektakl chóralny „MATKI. PIEŚŃ NA CZAS WOJNY” będzie ponownie prezentowany w Teatrze Powszechnym w Warszawie już 13 i 14 maja 2024 roku.

Po warszawskiej prapremierze i licznych wyjazdach zagranicznych (premierze francuskiej w Strasburgu, premierze niemieckiej w Berlinie oraz owacyjnym przyjęciu w Łodzi, Wrocławiu, Düsseldorfie i Barcelonie), spektakl odwiedzi także teatry w Mediolanie, Utrechcie, Hanowerze, Bernie, Sankt Pölten i Freiburgu, a na zakończenie sezonu odbędą się aż 3 pokazy w historycznym Pałacu papieskim w Awinionie, w ramach prestiżowego Festival d'Avignon.

W przedstawieniu występuje na scenie 21 kobiet z Ukrainy, Białorusi i Polski, w wieku od 10 do 71 lat. „MATKI” to spektakl chóralny o doświadczeniu wojny i cyklu przemocy, który wydaje się niemożliwy do przełamania, i marzeniach o odnowie świata na innych zasadach.

„Nasz spektakl mówi o kobietach i wojnie. O mechanizmach obronnych, o odpowiedzialności. O naszej reakcji na wojnę w Europie. O rytuałach przemocy wojennej wobec kobiet i cywili, które są wciąż takie same” (Marta  Górnicka).

Kilka miesięcy temu „MATKI” otrzymały Nagrodę Publiczności dla najlepszego spektaklu XXX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Po premierze i kolejnych pokazach w Berlinie, spektakl został uznany przez czasopismo „Nachtkritik” za jeden z najważniejszych w sezonie w niemieckojęzycznym teatrze. „Ta jedna godzina to wieczność i wszechogarniający strach” – pisał Rüdiger Schaper w „Der Tagesspiegel”, tytułując swoją recenzję: „Szkoła empatii”. Z kolei Doris Meierhenrich w „Berliner Zeitung” tak podsumowała przekaz spektaklu: „Wielkość humanizmu wobec brutalności wojny. To chóralna opowieść o sile jednostki, historia mrocznej przemocy, którą kończy jasne człowieczeństwo”.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 13.05.24 autor: blackrose)
Tagi: Marta Górnicka, Matki. Pieśń na czas wojny
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Lindsey Stirling
2
MARCIN
3
Bon Jovi
4
Axel Rudi Pell
5
Twenty One Pilots
6
Various Artists
7
Grzegorz Kupczyk
8
Jess Glynne
9
Future Metro Boomin
10
Dua Lipa
1
Hüseyin Tabak
2
Tony Goldwyn
3
Christian Petzold
4
Louise Archambault
5
James Napier Robertson
6
Hae-yeong Lee
7
Kaouther Ben Hania
8
Grzegorz Dębowski
9
Mstyslav Chernov
10
György Mór Kárpáti
1
Marta Górnicka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia