-
Tajemnice Poznania – prasowy film rysunkowy z lat 1948 – 1949

Tajemnice Poznania – prasowy film rysunkowy z lat 1948 – 1949 wydany w 2011 roku nakładem Fundacji Tranzyt / Centrali to z perspektywy badacza komiksu jedna z ważniejszych publikacji tego roku.

Pierwszym, najistotniejszym kryterium świadczącym o wadze Tajemnic Poznania… w publikacjach komiksowych jest sam podmiot wydania: „prasowy film rysunkowy” z końca lat czterdziestych wydawanych na łamach „Expressu Poznańskiego”. Wydawnictwa kierowane prawami rynku wychodziły zawsze naprzeciw czytelnika a nie badacza, bardzo sporadycznie sięgając po prace historyczne (chyba, że w antologiach, zobacz: Komiks erotyczny), dlatego w zapomnienie popadają ważne publikacje, które budowały kulturę komiksu w Polsce.

Po drugie, samo wydanie, które jest kompleksową kontekstualizacją komiksu: przybraną w biografię autora i dwa teksty naukowe wprowadzające laika w realia ówczesnego komiksu, a badaczowi dostarczające niezbędnej dla dalszej pracy bibliografii.

Wreszcie sam komiks. Doskonałe wydanie i świetna rekonstrukcja kadrów daje nam wrażenie obcowania z faktycznym wydaniem powojennej gazety, gdzie komiks nazywano „filmem rysunkowym” a prostą kreskę dookreślała piękna polszczyzna.

Bartłomiej Oleszek

Tajemnice Poznania – prasowy film rysunkowy z lat 1948 – 1949
Liczba stron: 80
Format: włoski 24x15
Oprawa: twarda
Wydanie: 2011
Wydawca: Fundacja Tranzyt / CENTRALA Central Europe Comics Art

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 26.06.11 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: Komiks, Fundacja tranzyt, recenzja
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Robert Plant
2
Dropkick Murphys
3
Bob Dylan
4
Orbit Culture
5
Bioscope
6
Balu Brigada
7
Sophie Ellis Bextor
8
Eunike Tanzil
9
White Lies
10
David Gilmour
1
Lynne Ramsay
2
Wojciech Smarzowski
3
Margherita Ferri
4
Sebastian Juszczyk
5
Agnieszka Holland
6
Bálint Dániel Sós
7
Michał Kwieciński
8
James Marquand
9
Paweł Podolski
10
Dan Trachtenberg
1
Jacek Mikołajczyk
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia