Laurie Lynd
Śniadanie ze Scotem

T jak naleśniki czyli „Śniadanie ze Scotem”

„Śniadanie ze Scotem” zalicza się do modnego ostatnio tematu nietypowych rodzin. Tytułowy Scot to jedenastolatek, który właśnie stracił matkę, jego ojczym przebywa gdzieś w Brazylii, więc chłopiec tymczasowo musi zamieszkać u Sama. Od teraz Sam, jego partner Eric oraz mały Scot stworzą właśnie taką nietypową rodzinę.

Nietypowość przejawia się jednak nie w tym, że „rodzicami” zostają dwaj homoseksualiści, ale to, że są oni do bólu zwyczajni. Sam to adwokat, zwykły facet, który niczym by się nie wyróżniał w tłumie. Eric, były hokeista, to typowy macho, wstydzący się swojej orientacji. Tylko chłopiec, który trafia do ich domu jest kolorowy i filmowo „przegięty”. Wygląda i zachowuje się jak mała księżniczka, albo lalka Barbie. Uwielbia musicale, łatwo się rozkleja i ekscytuje zakupami. Jest dzieckiem i jak każde dziecko nie czuje potrzeby ukrywania się ze swoimi uczuciami i upodobaniami. Jego beztroska i prawdomówność nie raz wprawiają Erica w zażenowanie.

Film mówi o problemie nietolerancji i tym jak się przed nią chronić. Beztroska chłopca musi zostać zastąpiona przez kłamstwo i zakładanie masek, aby mógł on przeżyć w brutalnym, zmaskulinizowanym świecie. Tak przynajmniej myśli Eric. Obraz ten pokazuje jednak, że nie może być aż tak źle jak mu się wydaje. Jest kilka sytuacji, w których chłopiec zostaje wyśmiany, ale raczej za cały sposób bycia oraz uwielbienie do kolorowych i fikuśnych wdzianek, a nie za możliwą orientację. Także osoby z otoczenia Sama i Erica, odnoszą się do nich zupełnie normalnie, bez uprzedzeń. Nie są ani nazbyt uprzejmi, ani zachowawczy.

Problem bycia sobą jest znakomicie ukazany poprzez zestawienie ze sobą dziecka i dorosłego. Naiwność, niewiedza i chęć cieszenia się każdą chwilą zostają zestawione z wyrachowaniem, strachem i udawaniem. Prowadzi to do licznych gagów słownych i sytuacyjnych, gdzie główną gwiazdą jest znakomity Noah Burnett, grający Scota. Noah jest niewątpliwie największą zaletą filmu. Widz śmieje się i smuci razem z nim i w każdej sytuacji staje po jego stronie.

Jak napisałam we wstępie film wpisuje się w pewien modny temat, dlatego warto by zwrócić uwagą na to, co wnosi nowego do kina. Nie jest to homoseksualizm głównych bohaterów, ani nawet zjawisko homoseksualnej rodziny. Widzieliśmy też na ekranie dorosłych i dzieci przebierające się w dziewczęce ciuszki. Nowością jest to, że „Śniadanie ze Scotem” należy do gatunku kina familijnego. Świadczy o tym chociażby wiadomy od początku happy end, radosne Boże Narodzenie oraz przemiana jednego z bohaterów. Zakończenie filmu jest do bólu przewidywalne i słodkie aż do omdlenia. Typowe kino familijne. Czyżby obecność wątków homoseksualnych w tego rodzaju kinie oznaczało, ze temat ten tak spowszedniał, że już nikogo nie razi? To chyba dobry znak, może w końcu przestaniemy dawać gwiazdki za „kontrowersyjny temat” i z pełną swobodą ocenimy film stricte za jego walory artystyczne, bez obawy, że ktoś oskarży nas o dyskryminację.

Tak też daję 6 za nadzieję na kolejną poprawę w kinie, 5 za przyjemność jaką było oglądanie tego filmu, ale maksymalni 4 za całość, bo nie każdy lubi słyszeć po raz tysięczny, że warto być sobą.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 02.08.11 autor: eufrozyne)
Dział film
Tagi: Śniadanie ze Scotem, Laurie Lynd
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Liu
2
Orden Ogan
3
Tomasz Stańko, Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz
4
Lindsey Stirling
5
Yellow Horse
6
Sade
7
MARCIN
8
Imagine Dragons
9
Mandoki Soulmates
10
Renata Przemyk
1
Sebastian Fabijański
2
Katarzyna Baraniecka
3
Marta Górnicka
4
Gabriel Collet
5
Jakub Roszkowski
6
Robert Talarczyk
7
reż. Mariusz Treliński
8
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
9
Gabriela Zapolska
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia