Bogusław Polch, Maciej Parowski
Funky Koval. Wrogie przejęcie

NOWY KOVAL. Wydany w październiku 2011 roku najnowszy tom przygód słynnego detektywa zakończył jedną z najważniejszych opowieści w historii polskiego komiksu. Bogusław Polch wraz z Maciejem Parowskim zamknęli przygody Funky’ego Kovala dopisanym po latach woluminem. Fanom pozostał tylko/aż powstający film i nadzieja na ewentualne prequele.

Najwierniejszym czytelnikom Funky’ego z pewnością publikacja wydawnictwa Prószyński i S-ka przypadnie do gustu a finałowa scena z Leonardem Cohenem w roli głównej (sic!) na długo zapadnie w pamięci. Ci, którzy Funky’ego Kovala poznali niedawno, sięgnąć mogą po dzieło skończone, które wreszcie doczekało się należnego mu wydania.

Czego może brakować w najnowszym tomie? Zdecydowanie odniesień do współczesności. Wskazywana w wywiadzie z Maciejem Parowskim aluzja (do… objęcia przewodnictwa w Parlamencie Europejskim przez Jerzego Buzka) to zdecydowanie nie jest ten sam dialog ze współczesnością, który prowadzono w poprzednich tomach. Może dlatego, że III RP to nie „komuna, która prosiłaby się o alegorię”, a może z racji tego, że w zamykającym historię tomie ważniejszy okazał się świat Funky’ego. Brak mówienia o aktualnych wydarzeniach to jedyny mankament komiksu Polcha i Parowskiego, mankament który nie przesłonił świetnych kadrów i żywej fabuły.

Najciekawszym zabiegiem Wrogiego przejęcia jest wielopoziomowość zdarzeń oraz kontynuacja i zamykanie wątków rozpoczętych poprzednimi tomami. Intryguje postać Juniora oraz różne wcielenia Funky’ego. Zachwycają świetnie narysowane postaci, obiekty oraz kosmiczne krajobrazy. Podczas czytania najnowszych plansz odczuwa się też – dziś już nieco archaiczny – klimat pierwszych kadrów Funky’ego. To największa zasługa autorów.

Czwarty tom jest też nie lada gratką dla kolekcjonerów. Świetne wydanie zbiera wszystkie publikacje (rozproszone dotąd po periodykach) stając się – wraz z ponownie opublikowaną trylogią – obowiązkową pozycją dla każdego fana komiksu. Tym bardziej, że zakupom sprzyja atrakcyjna cena.

Funky Koval. Wrogie przejęcie
Grafika: Bogusław Polch
Scenariusz: Maciej Parowski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 50
Papier: kredowy
Format: 215mm x 290mm
Cena z okładki: 21,90 zł
Wydanie: 11 października 2011
Wydawca: Prószyński i s-ka 

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 20.11.11 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: Komiks, Prószyński i S-ka
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Daniel Cohen
2
Maria Sødahl
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Jim Jarmusch
10
Wojciech Kasperski
1
Burton Jessie
2
Macht Christopher
3
Halber Małgorzata , Drenda Olga
4
Socha Natasza
5
Jensen Louise
6
Coben Harlan
7
Adamowicz Alina, Godecka Joanna
8
Ostrowska Agata
9
Moyes Jojo
10
Lepore Jill
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia