Rafał Szłapa
Bler. Lepsza wersja życia

POLSKI SUPERBOHATER. Pierwszy tom Blera autorstwa Rafała Szłapy to świetny początek unikalnej na polskim gruncie opowieści komiksowej. Egzemplarz wydany nakładem Blik Studio tylko niuanse dzielą od dzieła rewelacyjnego pod każdym względem a czytelnicy poszukujący na rodzimym rynku interesujących historii, z pewnością będą czuli się usatysfakcjonowani. Mężczyzna podróżujący małopolskimi drogami ulega wypadkowi samochodowemu. Kiedy budzi się w tajemniczym ośrodku staje się… superbohaterem, który włada unikalnymi zdolnościami, posiada ogromną siłę oraz niemal całkowicie zapomina o swojej przeszłości. Szkolony przez tajemniczą parę wreszcie wkracza do akcji jako prawdziwie polski heros, który piętnuje występki i zapobiega przestępstwom (również na własną rękę).

Powyższy motyw tylko pozornie brnie w stronę sztampy i infantylności. Szłapa broni się autotematyzmem i jawnym odwołaniem do amerykańskich superbohaterów. Bler często powtarza, że jest „jak z komiksu”, swój strój nazywa „pstrokatym wdziankiem” a podczas jego rozmowy z Lidią na stole leżą komiksy ze Spider-Manem i Supermanem. Również intrygujący finał odczarowuje bajkowy świat Blera, w którym okazuje się, że krakowski superbohater może nie mieć wyłącznie szlachetnych pobudek, a struktury, które go powołały niekoniecznie działają w imię dobra. Pada więc – rozwinięte w drugim tomie – pytanie, czy może istnieć dobro w czystej postaci, czy zawsze towarzyszyć musi mu pierwiastek zła.

Autor historię ubrał w wyjątkowo efektowną szatę graficzną. Komiks na każdej ze stron prezentuje się imponująco. Swoboda z jaką Szłapa zapełnia kadry, komponuje je lub przedstawia kolejne wydarzenia sprawia, że z przyjemnością powracamy do przeczytanych stron, a scena wypadku czy udaremnienie napadu na bank – zapadają w pamięć. Oryginalny pozostaje też klimat tomu. Równie ciekawe (i śmiałe) są też odwołania/inspiracje. Wewnętrzną narracją Bler zbliża się do Sin City, a podwójną naturą głównego bohatera czerpie po trosze ze wspomnianej już klasyki amerykańskich komiksów o superbohaterach.

Jednak ukazana w zakończeniu wariacja na temat podwójnej natury Blera (w Zapomnij o przeszłości ciekawie rozwijana) odrywa się od kultowych pierwowzorów stając się samodzielną oraz prawdziwie autorską historią. I gdyby Blera pozbawić prostych (często zbytecznych) dialogów, przyspieszyć konwencjonalny początek przedstawiający proces szkolenia, byłby tomem bez zarzutu. Zwłaszcza w kontekście wspomnianego już autotematyzmu i śmiałych odwołań do krakowskiej scenerii wydarzeń (miejskie pejzaże, „Dziennik Krakowski” w rękach pani detektyw), dzięki której staje się prawdziwie polskim osiągnięciem.

Bler. Lepsza wersja życia
Scenariusz i rysunek: Rafał Szłapa
Wydawca: Blik Studio
Wydanie: 2010

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 07.01.12 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, BLIK Studio, Rafał Szłapa, Bler
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
O'Neill Robert
2
Gleick James
3
Scottoline Lisa
4
Czernek Wojciech
5
Degórska Izabela
6
Molina Antonio Munoz
7
Zurli Arael
8
Puzyńska Katarzyna
9
Asher Jay, Freeburg Jessica
10
Lis Agnieszka
1
Georges Bizet
2
Wieniedikt Jerofiejew
3
Stanisław Brejdygant
4
Natalia Korczakowska
5
Piotr Jędrzejas
6
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
7
Gabriela Zapolska
8
Opera Krakowska w Krakowie
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Rodion Szczedrin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia