Rafał Szłapa
Bler. Zapomnij o przeszłości

POWRÓT POLSKIEGO SUPERBOHATERA. Wydany nakładem Blik Studio najnowszy tom Blera opublikowany został dokładnie rok po ukazaniu się woluminu Lepsza wersja życia. I choć Zapomnij o przeszłości posiada słabsze strony, to i tak jest świetną kontynuacją historii stworzonej przez Rafała Szłapę. „Krakowski Superman” wciąż trudni się ratowaniem świata. Głównie dzięki otrzymywanym z wyprzedzeniem wiadomościom. Wraz z Lidią wybiera się również na „spotkanie”, które obfituje w zaskakujące zwroty akcji. Tymczasem policja (intrygująca Ruth) coraz śmielej i skuteczniej depcze po piętach tajemniczego porywacza i mordercy.

Jednak fabuła nie zmierza do spektakularnego finału i rozwiązania wszystkich zagadek biografii Blera. Choć przesądzona jest już jego przeszłość, to pytania: kim jest i dokąd zmierza, wciąż pozostają aktualne. Co więcej, natura Blera jawi się jako coraz bardziej zawiła, tajemnicza i skomplikowana, bowiem cel dla którego został pierwotnie stworzony (walki ze złem niczym komiksowi superbohaterowie) przestał już być aktualny. Pytania o pochodzenie zostają wprost wyjaśnione w Zapomnij o przeszłości, jednak ponad te kwestie przebija problem podwójnej osobowości Blera, machiny, w którą jest uwikłany oraz pytanie o możliwość istnienia dobra w najczystszej postaci.

Pierwszy tom kończył się intrygującym ukazaniem drugiego oblicza Blera – porywającego i mordującego przypadkowych ludzi. Wątek ten w tomie drugim zostaje rozbudowany i stanowić też będzie – miejmy nadzieję – temat tomu trzeciego. W równie ciekawym finale Zapomnij o przeszłości Szłapa świetnie oddał klimat mrocznej sceny docierania do dziwacznego stwora. Zaskakujący jest fakt, że wewnętrzne dywagacje Blera są słyszalne, a kolejna wiadomość, którą otrzymał z wyprzedzeniem, tym razem dotyczy niego samego.

Rewelacyjna wciąż pozostaje grafika. Egzemplarz prezentuje się efektownie, doskonałe rysunki sprawiają, że wielokrotnie zatrzymujemy się na ciekawych kadrach. Paradoksalnie, wadą tychże stron jest zbyt częste przesłanianie grafik nadmiarem słów (na przykład burzącą nastrój frazą „Jestem ideą”), podczas gdy „czyste” ujęcie byłoby bardziej wieloznaczne, bardziej efektowne. Jednak największym mankamentem najnowszego Blera jest fakt, że na kolejny tom znów trzeba będzie dość długo czekać. Czekać w niepewności, czy bardzo dobre dwa tomy, pełne tajemnic i niedopowiedzeń, zwieńczy zajmujący egzemplarz zmierzający w stronę unikalnej historii, czy autor skieruje się w stronę schematyzmu i konwencjonalnych pierwowzorów.

Bler. Zapomnij o przeszłości
Scenariusz i rysunki: Rafał Szłapa
Wydawca: Blik studio
Wydanie: 2011

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 07.01.12 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, BLIK Studio, Rafał Szłapa, Bler
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Daniele Luchetti
2
Bettina Oberli
3
Stefan Ruzowitzky
4
Fanny Liatard, Jeremy Trouilh
5
Anna Kazejak
6
Warwick Thornton
7
Paweł Pawlikowski
8
Harvey Fierstein
9
Emir Kusturica
10
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
1
Kamińska Anna
2
Oliphant Margaret , Wood Ellen
3
Coben Harlan
4
Patchett Ann
5
Morris Heather
6
Minier Bernard
7
Croft Kathryn
8
Dąbrowska Justyna
9
David Hatcher Childress
10
Michael Katz Krefeld
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia