Mateusz Wiśniewski, Marek Rudowski
Drom – Droga. Historia Romów w Europie

VIA SACRA. Komiks Drom – Droga. Historia Romów w Europie autorstwa Mateusza Wiśniewskiego (scenariusz) i Marka Rudowskiego (rysunki) jest unikalną opowieścią o zamkniętej w stereotypach, tragicznej historii Romów. Egzemplarz wydany nakładem Fundacji Integracji Społecznej PROM pokazuje też, że komiksem można i trzeba mówić o rzeczach ważnych.

Czytaj komiks: www.romowie.info

Siedem rozdziałów, rewelacyjnie narysowanych i opatrzonych ciekawymi dialogami, składa się na historię ludności naznaczonej prześladowaniami oraz niedolą wielopokoleniowej tułaczki. Jednak z kart dzieła Wiśniewskiego i Rudowskiego wyłania się również obraz społeczności dumnej, wiernej swojej tradycji, nad wszystko ceniącej wolność.

Podróż, tytułowa droga, jest najważniejszą wartością społeczności romskiej, jest też źródłem wieloletnich cierpień, upokorzeń i – funkcjonujących do dziś – stereotypów. W wydanych przez PROM broszurach Romowie. Historia w obrazach, do których grafikę również przygotował Marek Rudowski, zobaczyć można romską flagę, obraną w 1971 roku na kongresie w Londynie. Jej symbolika, połączenie błękitu z zielenią oraz wpisanie w obie barwy koła, świetnie obrazuje bogatą tradycję tej ludności oraz najwyższą wartość pielęgnowaną wśród Romów – podróż jako synonim wolności.

Komiksowa opowieść rozpoczyna się w XV wieku a kończy w wieku XX. Na przykładzie wielu krajów widzimy jakie reakcje wśród różnych społeczności wywoływał wędrowny naród. Historia ze swobodą zmienia miejsca na mapie Europy, by ukazywać podobne reakcje: uprzejmość lub wrogość. Prześladowania, często uprawomocniane dekretami władców, swoje apogeum osiągają w XX wieku. „Obozy cygańskie” są kolejną okrutną kartą w historii, lekcją, z której wniosków nie wyciągnęły państwa odbudowujące porządek polityczny. W „nowym ładzie” znów zabrakło miejsca dla Romów, którym odebrano możliwość swobodnej wędrówki. Kwestia ta chyba nigdy nie znajdzie satysfakcjonującego porozumienia. Nawet w nowoczesnych społecznościach, w „Europie bez granic”, nie ma miejsca na tak rozumianą swobodę.

Fabuła Wiśniewskiego podkreśla wiele osiągnięć tej społeczności. Wspomniana zostaje „Akademia Niedźwiedzia”, kunszt w rozmaitych rzemiosłach, czy – w warstwie ideowej – wierność kodeksowi Romanipen oraz wielopokoleniowej podróży, której nie jest wstanie zatrzymać żaden dekret o „pomocy w osiedlaniu”. Dobrze oddany jest również cygański folklor – stroje, obyczaje, głównie za sprawą świetnej grafiki Marka Rudowskiego. Komiksowej opowieści nie wieńczy jakieś doniosłe wydarzenie. Ostatnim kadrem historii jest rozpoczęcie kolejnej podróży, której celem będzie… sama wędrówka. Drom – Droga… to rewelacyjne dzieło, któremu zamiast funkcji edukacyjnej nadać należy funkcję przełamywania barier. Zarówno tych związanych z dyskryminacją społeczną, jak i tych określających medium komiksu mianem nieodpowiedniego do opowiedzenia wielowiekowej historii, na niespełna sześćdziesięciu stronach.

Drom – Droga. Historia Romów w Europie
Scenariusz: Mateusz Wiśniewski
Rysunek: Marek Rudowski
Wydawnictwo: Fundacja Integracji Społecznej PROM, 2011

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 23.01.12 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: Drom – Droga. Historia Romów w Europie, komiks, Fundacja Integracji Społecznej PROM
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
U2
2
Kukulska Natalia
3
Pola Rise
4
Machine Head
5
Szomańska Olga, Groniec Katarzyna, Malejonek Kasia, Moś Kasia, Malejonek Darek, Cerekwicka Katarzyna, Lilu
6
The Analogs
7
Franz Ferdinand
8
Rasmentalism
9
Various Artists
10
Happysad
1
Emir Kusturica
2
Ludwig Shammasian, Paul Shammasian
3
Yu Irie
4
Michael Showalter
5
Sally Potter
6
Aaron Sorkin
7
Anna Jadowska
8
Tarik Saleh
9
Raoul Peck
10
Yorgos Lanthimos
1
Anna M. Nowakowska
2
Lucius Walter
3
McDonald Bernadette
4
Masterton Graham
5
Nordenger Kaja
6
Krauze Karolina
7
Von Daniken Erich
8
Robson Amanda
9
Jagielski Wojciech
10
Jadowska Aneta
1
Krzysztof Jasiński
2
Petr Zelenka, Michael Frayn
3
Grzegorz Wolf
4
Michele Riml
5
Florian Zeller
6
Waldemar Zawodziński
7
Johann Strauss/ reż. Giorgio Madia
8
Opera Krakowska w Krakowie
9
Rodion Szczedrin
10
Jarosław Murawski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia