Jerzy Ozga, Dariusz Rzontkowski
Yorgi cz. 1: Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa

DEBIUT YORGIEGO. Pierwszy tom serii Yorgi posiada wszystkie cechy właściwe wstępom do wielkich opowieści komiksowych. Album Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa autorstwa Jerzego Ozgi i Dariusza Rzontkowskiego jest oryginalny (ale zdecydowanie nie unikalny), rysuje ciekawe spektrum wielkiego świata i wprowadza szereg intrygujących postaci. Historii rozpoczętej w wydawnictwie Kultura Gniewu w styczniu 2012 roku wróżę świetlaną (w kontekście pochodzenia Yorgiego zwrot ten brzmi dwuznacznie) przyszłość. Uniwersum świata skrywa bowiem w sobie potencjał na wielotomowe przygody głównego bohatera, pre- i sequele oraz duży krąg fanów, którzy po każdy numer sięgać będą z wypiekami na twarzy. Od autorów zależy teraz czy komiks – okrzyknięty już następcą Funky’ego Kovala – na stałe zapisze się w historii polskich opowieści obrazkowych.

„Ojcami” Yorgiego są artyści wielu sztuk. Z duetu bardziej znany jest Jerzy Ozga, uznana postać na gruncie rodzimego komiksu, który udzielał się również jako rysownik, ilustrator czy autor filmowych animacji/wizualizacji (w produkcjach Lecha Majewskiego). Artyści poznali się przed laty i już wówczas powstał pomysł na komiks o Yorgim. Tandem po latach wrócił do inicjatywy tworząc dzieło wysokiej klasy. W czarno-białych rysunkach widać rękę eksperta a fabuła – którą trudno ocenić po pierwszym tomie – rozpoczyna się z dużym rozmachem. Ciekawie prezentują się też postaci, których przegląd otrzymujemy już na jednej z pierwszych stron. Świetne jest również kadrowanie – często rozległe perspektywy zderzane są ze szczegółem, czy zbliżeniem twarzy jednego z bohaterów.

Tom i, jak należy się domyślać, cała seria ma też spójną wizję świata. Antyutopijne uniwersum – w tym elemencie komiks może prześcignąć kultowego Kovala – ma liczne odwołania do współczesnego, ponowoczesnego świata. Otrzymujemy obraz ludzkości idealnej, wiecznie zdrowej i zaspokajającej swoje żądze (głównie seksualne i narkotyczne). Świat powiązany zależnościami korporacyjnymi poznajemy z różnych perspektyw: od ponurych podziemi do imponujących kosmicznych krajobrazów. Tak spójny obraz przywołuje teksty klasyków fantastyki naukowej, z których autorzy zdają się obficie czerpać. Dalsze losy głównego bohatera – który również skrywa ogromny potencjał – poznać będzie można już niedługo. Planowany na najbliższe tygodnie album Ucieczka z planety Vanish powinien rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości dotyczące wykorzystania potencjału świetnego pilota. Miejmy nadzieję, że właśnie rozpoczyna się prawdziwa odyseja komiksowa, której brakuje na polskim rynku od lat.

Yorgi cz. 1: Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa
Rysunki: Jerzy Ozga
Scenariusz: Dariusz Rzontkowski
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Wydanie: styczeń 2012

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 03.04.12 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: Komiks, Kultura Gniewu, Jerzy Ozga, Dariusz Rzontkowski
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Harvey Fierstein
2
Władysław Pasikowski
3
Petra Biondina Volpe
4
Michael Haneke
5
Philippe Van Leeuw
6
Kantemir Bałagow
7
Jagoda Szelc
8
Pablo Moreno
9
Amanda Sthers
10
Johannes Roberts
1
Cook Robin
2
Brensing Karsten
3
Andrews Virginia C.
4
Fox Candice
5
Slater K.L.
6
Bradbury Kate
7
Dick Philip K., Nelson Ray
8
Windy Joe
9
Hartwich Dorota
10
Sam Carrington
1
Gabriela Zapolska
2
reż. Michał Siegoczyński
3
reż. Mariusz Grzegorzek
4
Antoni Czechow / reż. Andrzej Bubień
5
Aleksandra Jakubczak i Krzysztof Szekalski
6
reż. Włodzimierz Nurkowski
7
reż. Andrzej Błażewicz
8
Michele Riml
9
Jacek Kaczmarski / reż. Jerzy Satanowski
10
Jean Poiret
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia