V/A
2012 Specjalna publikacja z okazji Światowego Tygodnia Książki

Ironia losu i urok wspomnień.Z okazji tegorocznego Tygodnia Książki ukazała się specjalna publikacja wydawnictwa Empik „2012” zawierajacą sześć opowiadań młodych pisarzy współczesnych.

Znaleźli się wśród nich: Jacek Dehnel, Małgorzata Kalicińska, Rafał Kosik, Zygmunt Miłoszewski oraz Beata Pawlikowska. Na szczególną uwagę zasługuje opowieść Małgorzaty Kalicińskiej pt:„Przypadki senatorowej K”. Jest to dość ironiczna i brutalna wizja kolei losu, pokazująca jak nagły splot okoliczności potrafi zburzyć dotychczasowe życie, złe obrócić na dobre i odwrotnie.

Pewien senator i jego dużo młodsza żona wiodą beztroskie, bezproblemowe wręcz życie wipów. Nie ma między nimi miłości. Jest za to swoisty układ oparty na porozumieniu majątkowym. Senator zabezpiecza żonę Annę finansowo, ona towarzyszy mu w przyjemnej codzienności jako godna zazdrości ozdoba, przynosząc radość swoim młodzieńczym wdziękiem i urodą. Z zasady żadna ze stron nie dopuszcza nawet myśli o zdradzie, romansie i tego konsekwencjach, gdyż zarówno senator jak i Anna dość cynicznie podchodzą do kwestii uczuć. W brutalnym, podstępnym świecie dookoła nie istnieją żadne sentymenty. Oczywiście spotykają przyjaciół złamanych zdradą partnera, udzielają im rad, wysłuchują plotek na ten temat. Wydaje się jednak, że sami tworzą zaporę, przez którą nie przechodzą żadne gwałtowniejsze emocje. Odmiana następuje, kiedy Anna ulega namiętności do znanego aktora. Początkowo ukrywa to przed mężem. Kiedy dowiaduje się, że owocem romansu będzie dziecko, sytuacja rzeczywiście się komplikuje. Anna chce odejść, rozpocząć nowe życie, własną karierę. O zmianie myśli też jej mąż. Nie będzie to jednak zwrot ku karierze, sławie i pieniądzom, ale ku miłości i prawdziwej szlachetności. Opiece na dzieckiem i próbie wybaczenia, zrozumienia żony. Senator zamierza zostać prawdziwym, dobrym ojcem. I wszystko powinno skończyć się szczęśliwie. Tymczasem na jego drodze staje maszynista, szczęśliwy w małżeństwie i któremu właśnie urodziło się dziecko. Czym się zakończy to spotkanie? Niech czytelnik sam się o tym przekona. Można tylko zasugerować, że czasami podejmowane w życiu decyzje mogą okazać się zbyt późne. Dlatego jakże prawdziwa jest znana antyczna sentencja „Chwytaj dzień”.

Z innych opowiadań warto zwrócić uwagę na nieco futurystyczną, również ironiczną opowiastkę Rafała Kosika „Staruch”. Dotyczy ona trudności i zagubienia pośród problemów związanych z pracą i przemijaniem.

A tych, którzy uwielbiają ciastko wuzetka z pewnością zainteresuje urok wspomnień z nią związanych odmalowanych na przykładzie dziejów pewnej miłości.

Nieco melancholijny urok tych opowiadań z pewnością skłoni do refleksji nad dzisiejszą, trudną codziennością.

2012
Jacek Dehnel
Małgorzata Kalicińska
Rafał Kosik
Zygmunt Miłoszewski
Beta Pawlikowska

ISBN 978-83-7782-003-2
Warszawa 2012

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 30.05.12 autor: purplerosa)
Dział literatura
Tagi: 2012, Swiatowy Tydzień Książki, literatura
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Iggy Pop
2
Killswitch Engage
3
Czesław Śpiewa
4
Happysad
5
Norah Jones
6
Madelkeine Peyroux
7
8
Brodka
9
Aurora
10
V/A
1
Denis Cote
2
Mikhael Hers
3
Andre Ovredal
4
Warwick Thornton
5
Paweł Pawlikowski
6
Harvey Fierstein
7
Emir Kusturica
8
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
9
Stefan Ruzowitzky
10
Wojciech Kasperski
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Opera Krakowska w Krakowie
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Hanoch Levin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia