Dominik Szcześniak
GadKaszmatka

GRA W KASZMATKĘ. Wydany nakładem wydawnictwa Ważka album Dominika Szcześniaka jest powrotem znanego scenarzysty komiksowego do dzieła publikowanego niegdyś na łamach kultowego „Ziniola". GadKaszmatka jest spójnym dziełem, które dawny motyw ubiera w nową, odświeżoną formę nie tracąc tym samym nic ze swojej unikalności i charakteru komiksu „z tamtych lat”. Cieszy też forma albumu, wreszcie odpowiadająca twórczości ważnego artysty – egzemplarz jest dostępny dla wszystkich, nie jest scalony zszywaczem a podczas lektury palce nie brudzą się tuszem. Wśród wszystkich zalet towarzyszących wydaniu dzieła Szcześniaka dodać też należy jedną uwagę: zapewne nie przypadnie do gustu tym, którzy przywykli do „szybkich” komiksów, podczas lektury których wzrok ledwie prześlizguje się po kadrach i dymkach. Nad tym komiksem trzeba zatrzymać się na dłużej, czytać niespiesznie oraz – co może niektórych zdziwić – wiele spraw przemyśleć.

Komiks zawiera wiele gier z czytelnikiem. Już w tytule mamy zabawę filologiczno- semantyczną. W pierwszej części tytuł rozumiany jest jako Gad (w sensie: reptilia) Kaszmatka – nieuchwytny osobnik, naprzeciw któremu wyrusza skromna wyprawa czterech młodzieńców na co dzień zamieszkujących mroczne jaskinie. Owi bohaterowie w dalszych opowieściach powrócą – powróci też Gad, który tym razem rozumiany będzie dosłownie: jako „gadka szmatka”, czyli luźne rozmowy towarzysko-filozoficzne. Kolejną grą jest klamra fabularna (trochę jak z filmu Doodlebug Christophera Nolana), gdzie kolejne historie – łącznie zamieszczono cztery rozdziały – zamykane są spadającym z przestworzy butem depczącym powstały świat. Autor gra też bohaterami, którzy raz w scenerii quasi-fantasy poszukują Gada Kaszmatki, by potem uprawiać gadkę szmatkę na ławce w zaśnieżonym parku. Można też przewrotnie – do czego uprawnia okładka – w bohaterach widzieć niezmienną, zimową scenerię (jak z Fargo braci Coen – kończąc filmowe asocjacje) oraz ławkę, która jest „centrum świata” i miejscem narodzin wielu głębszych myśli egzystencjalnych (jak na przykład konstatacja o „pomocy” bliźniemu). Uważny czytelnik dostrzeże też wiele mniejszych „gierek”, jak chociażby morderstwo szwedzkiego pisarza, czy szereg odniesień do kultowych postaci oraz wydarzeń lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – z legendarnymi piłkarzami „Oranje” na czele. Komiks zawiera też szereg szyderstw a całości przyświeca prześmiewczy charakter, który nie pozwala mówić o albumie wyłącznie w kategoriach serio. Lekturze wielu kadrów towarzyszy szczery uśmiech, a sytuacja konfrontacji poglądów czterech młodzieńców na parkowej ławce, prowokuje wiele zabawnych dialogów. Szcześniak w zakresie formy minimalizuje obrazy oddając prym słowu. Afabularny komiks wciąga jednak mimo prostych środków użytych do jego stworzenia. Całość jest niezwykle spójna i skonstruowana według ciekawego wzorca (co podkreśla tył okładki). Próbowałam odnaleźć słabe strony, ale – ku zdziwieniu srogich czytelników – nie udało się.

GadKaszmatka
Rysunki i scenariusz: Dominik Szcześniak
Wydanie: maj 2012
Wydawnictwo: Ważka

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 05.06.12 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, ważka
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Harvey Fierstein
2
Władysław Pasikowski
3
Petra Biondina Volpe
4
Michael Haneke
5
Philippe Van Leeuw
6
Kantemir Bałagow
7
Jagoda Szelc
8
Pablo Moreno
9
Amanda Sthers
10
Johannes Roberts
1
Cook Robin
2
Brensing Karsten
3
Andrews Virginia C.
4
Fox Candice
5
Slater K.L.
6
Bradbury Kate
7
Dick Philip K., Nelson Ray
8
Windy Joe
9
Hartwich Dorota
10
Sam Carrington
1
Gabriela Zapolska
2
reż. Michał Siegoczyński
3
reż. Mariusz Grzegorzek
4
Antoni Czechow / reż. Andrzej Bubień
5
Aleksandra Jakubczak i Krzysztof Szekalski
6
reż. Włodzimierz Nurkowski
7
reż. Andrzej Błażewicz
8
Michele Riml
9
Jacek Kaczmarski / reż. Jerzy Satanowski
10
Jean Poiret
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia