Karol Konwerski, Maciej Pałka
Spacer z Czechowiczem | Poemat o mieście Lublinie

KOMIKSOWY SPACER Z CZECHOWICZEM. Komiks Spacer z Czechowiczem | Poemat o mieście Lublinie wydany przez Ośrodek „Brama Grodzka – teatr NN” jest kolejną ważną publikacją, która za sprawą Macieja Pałki poszerza dokumentacyjno-historyczne „możliwości” komiksu. Do tej pory mogliśmy poznać kulisy drugiego obiegu wydawniczego – za sprawą osobliwie wydanych zeszytów z cyklu Lublin w powieści graficznej. Oraz ważną historię/biografię Henia Żytomirskiego, którą Maciej Pałka i Karol Konwerski rewelacyjnie przekuli na opowieść komiksową. Po Spacerze Henia dwaj twórcy po raz kolejny zabierają czytelników w podróż ulicami Lublina. Tym razem za sprawą albumu powstałego na kanwie dzieła wybitnego poety międzywojnia, który życiem, twórczością i tragiczną śmiercią związany był z Lublinem.

Jak zwykle w produkcjach firmowanych przez lubelski Ośrodek projekt ściśle przylega do lokalnej historii. Nie tylko za sprawą Czechowicza, który w tradycji literackiej wiązany jest zazwyczaj z nurtem katastrofizmu, ale też – a może przede wszystkim – dzięki wieloletniej, kultywowanej przez lublinian, tradycji spaceru trasą opisywaną w Poemacie. Miłośnicy poezji Józefa Czechowicza, którzy (od 2003 roku, zawsze w lipcu) przemierzają ulice śladami Wędrowca otrzymali kolejny przewodnik. Karol Konwerski i Maciej Pałka przygotowali tom „poezji obrazowej” (analogicznie do poezji dźwiękowej), czy – po prostu – powieści graficznej, która jest swego rodzaju interpretacją słów Poematu. Spacer z Czechowiczem Pałki i Konwerskiego naznaczony jest mrokiem i aurą tajemnicy. Sprawia wrażenie szkicownika, w którym przemierzający ulice Wędrowiec gwałtownymi ruchami „konkretyzował” słowa poematu, zderzając je z napotkaną architekturą. Graficzna strona komiksu rysowanego niejako „z marszu” prezentuje się niezwykle ciekawie. Imponuje forma wydania: przypominająca tomik poezji w tekturowej okładce, zadrukowana intensywną czernią (czego niestety nie widać na zdjęciu) z załączoną mapą i kalendarium spacerów. Autorom udało się oddać należny hołd poecie, jednocześnie wchodząc z nim w śmiały dialog, który powinien zainteresować nie tylko czytelników komiksów, ale i literaturoznawców. Udało się również stworzyć kolejny, unikalny portret miasta, które tym razem odkryło swoje tajemnicze, nocne oblicze. Z tym większym żalem kończy się tę komiksową peregrynację, z tym większym żalem czyta się słowa „dobranoc miasto stare, dobranoc”.

Spacer z Czechowiczem | Poemat o mieście Lublinie
Autor Poematu o mieście Lublinie: Józef Czechowicz
Opracowanie powieści graficznej: Karol Konwerski, Maciej Pałka
Projekt okładki: Flora Nastaj
Wydanie: 3 lipca 2012
Wydawnictwo: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 24.07.12 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, Karol Konwerski, Maciej Pałka, Brama Grodzka - Teatr NN
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
U2
2
Kukulska Natalia
3
Pola Rise
4
Machine Head
5
Szomańska Olga, Groniec Katarzyna, Malejonek Kasia, Moś Kasia, Malejonek Darek, Cerekwicka Katarzyna, Lilu
6
The Analogs
7
Franz Ferdinand
8
Rasmentalism
9
Various Artists
10
Happysad
1
Emir Kusturica
2
Ludwig Shammasian, Paul Shammasian
3
Yu Irie
4
Michael Showalter
5
Sally Potter
6
Aaron Sorkin
7
Anna Jadowska
8
Tarik Saleh
9
Raoul Peck
10
Yorgos Lanthimos
1
Anna M. Nowakowska
2
Lucius Walter
3
McDonald Bernadette
4
Masterton Graham
5
Nordenger Kaja
6
Krauze Karolina
7
Von Daniken Erich
8
Robson Amanda
9
Jagielski Wojciech
10
Jadowska Aneta
1
Krzysztof Jasiński
2
Petr Zelenka, Michael Frayn
3
Grzegorz Wolf
4
Michele Riml
5
Florian Zeller
6
Waldemar Zawodziński
7
Johann Strauss/ reż. Giorgio Madia
8
Opera Krakowska w Krakowie
9
Rodion Szczedrin
10
Jarosław Murawski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia