Karol Konwerski, Maciej Pałka
Spacer z Czechowiczem | Poemat o mieście Lublinie

KOMIKSOWY SPACER Z CZECHOWICZEM. Komiks Spacer z Czechowiczem | Poemat o mieście Lublinie wydany przez Ośrodek „Brama Grodzka – teatr NN” jest kolejną ważną publikacją, która za sprawą Macieja Pałki poszerza dokumentacyjno-historyczne „możliwości” komiksu. Do tej pory mogliśmy poznać kulisy drugiego obiegu wydawniczego – za sprawą osobliwie wydanych zeszytów z cyklu Lublin w powieści graficznej. Oraz ważną historię/biografię Henia Żytomirskiego, którą Maciej Pałka i Karol Konwerski rewelacyjnie przekuli na opowieść komiksową. Po Spacerze Henia dwaj twórcy po raz kolejny zabierają czytelników w podróż ulicami Lublina. Tym razem za sprawą albumu powstałego na kanwie dzieła wybitnego poety międzywojnia, który życiem, twórczością i tragiczną śmiercią związany był z Lublinem.

Jak zwykle w produkcjach firmowanych przez lubelski Ośrodek projekt ściśle przylega do lokalnej historii. Nie tylko za sprawą Czechowicza, który w tradycji literackiej wiązany jest zazwyczaj z nurtem katastrofizmu, ale też – a może przede wszystkim – dzięki wieloletniej, kultywowanej przez lublinian, tradycji spaceru trasą opisywaną w Poemacie. Miłośnicy poezji Józefa Czechowicza, którzy (od 2003 roku, zawsze w lipcu) przemierzają ulice śladami Wędrowca otrzymali kolejny przewodnik. Karol Konwerski i Maciej Pałka przygotowali tom „poezji obrazowej” (analogicznie do poezji dźwiękowej), czy – po prostu – powieści graficznej, która jest swego rodzaju interpretacją słów Poematu. Spacer z Czechowiczem Pałki i Konwerskiego naznaczony jest mrokiem i aurą tajemnicy. Sprawia wrażenie szkicownika, w którym przemierzający ulice Wędrowiec gwałtownymi ruchami „konkretyzował” słowa poematu, zderzając je z napotkaną architekturą. Graficzna strona komiksu rysowanego niejako „z marszu” prezentuje się niezwykle ciekawie. Imponuje forma wydania: przypominająca tomik poezji w tekturowej okładce, zadrukowana intensywną czernią (czego niestety nie widać na zdjęciu) z załączoną mapą i kalendarium spacerów. Autorom udało się oddać należny hołd poecie, jednocześnie wchodząc z nim w śmiały dialog, który powinien zainteresować nie tylko czytelników komiksów, ale i literaturoznawców. Udało się również stworzyć kolejny, unikalny portret miasta, które tym razem odkryło swoje tajemnicze, nocne oblicze. Z tym większym żalem kończy się tę komiksową peregrynację, z tym większym żalem czyta się słowa „dobranoc miasto stare, dobranoc”.

Spacer z Czechowiczem | Poemat o mieście Lublinie
Autor Poematu o mieście Lublinie: Józef Czechowicz
Opracowanie powieści graficznej: Karol Konwerski, Maciej Pałka
Projekt okładki: Flora Nastaj
Wydanie: 3 lipca 2012
Wydawnictwo: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 24.07.12 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, Karol Konwerski, Maciej Pałka, Brama Grodzka - Teatr NN
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
O'Neill Robert
2
Gleick James
3
Scottoline Lisa
4
Czernek Wojciech
5
Degórska Izabela
6
Molina Antonio Munoz
7
Zurli Arael
8
Puzyńska Katarzyna
9
Asher Jay, Freeburg Jessica
10
Lis Agnieszka
1
Georges Bizet
2
Wieniedikt Jerofiejew
3
Stanisław Brejdygant
4
Natalia Korczakowska
5
Piotr Jędrzejas
6
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
7
Gabriela Zapolska
8
Opera Krakowska w Krakowie
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Rodion Szczedrin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia