Surżenko, Yann
Thorgal. Młodzieńcze lata (tom 1): Trzy siostry Minkelsönn

NOWA SERIA THORGALA. Na podstawie jednej z najważniejszych sag komiksowych powstała właśnie trzecia ciekawie zapowiadająca się seria poboczna. Na dodatek wielbiciele Thorgala w ostatnich miesiącach mieli liczne okazje do lektury nowych albumów, bowiem wydawnictwo Egmont w grudniu ubiegłego roku wydało kolejne woluminy serii Kriss De Valnor (tom 3: Czyn godny królowej) oraz Louve (tom 2: Dłoń boga Tyra). Tym razem czytelnicy komiksów Rosińskiego, Van Hamme – i dalej – Surżenki, Yanna, De Vity i Sentego otrzymali możliwość zapoznania się z zupełnie nowym cyklem zatytułowanym Młodzieńcze lata. Jego autorami jest duet znany z serii Louve – Yann (scenariusz) i Roman Surżenko (grafika) a fabuła przybliżyć ma biografię Thorgala oraz początki słynnej sagi. Sam Grzegorz Rosiński komentując powstającą serię stwierdził: „Thorgala poznajemy jako dorastającego już mężczyznę. Znamy tylko jego strzępy dzieciństwa. Co się z nim działo wtedy, nie wiemy. To jest doskonała okazja i moment by braki tej wiedzy uzupełnić”. Natychmiast też ripostuje potencjalne – i rodzące się niemal natychmiast – pytania o zbytni rozrost serii kosztem jakości: „Uważamy bowiem, by poszczególne serie nie konkurowały […] między sobą. Chodzi nam o jakość, nie o ilość. Nie chcemy zasypać rynku. Każdy album jest dla czytelników niespodzianką.”

Czytaj też: „Thorgal. Louve (tom 1): Raissa” / „Thorgal. Kriss de Valnor (tom 2): Wyrok walkirii”

Tęgi mróz, doskwierający głód i brak wieści o przebywających na łowach wojownikach Gandalfa Szalonego wywołują wśród wikingów paniczny strach. Receptą na brak pożywienia ma być przebłaganie bogów i ofiara z jednego z mieszkańców osady. Wybór pada na młodego skalda Thorgala, który poza pięknym śpiewem nie para się żadną pracą pożyteczną dla społeczności. Ściąga on na dodatek – nie zdradzając zbyt wielu szczegółów – kolejny problem związany z tajemniczą historią tytułowych sióstr Minkelsönn. Opowieść ta nie zamyka się wraz z ostatnimi planszami albumu, lecz otwiera szereg kolejnych szkatułkowych opowieści ciekawie rozpoczynając cykl, który zapowiada się na długą i wielowątkową opowieść. Te kilka początkowych zdarzeń Młodzieńczych lat zapowiada wierność względem sagi. W Trzech siostrach Minkelsönn jest wszystko czego oczekujemy od serii o wojowniczym wikingu: starcia świata bogów i ludzi, wartka akcja, znane postaci ukazane w nowym świetle oraz – najważniejszy aspekt nowej części – ciekawa grafika. Album otwierają mroczne, utrzymane w zimnych kolorach plansze ukazujące srogi mróz i zawieję. Piękna i groźna zima jest stałą scenerią tego albumu, ukazaną sugestywnie, nie tracąc tym samym nic z charakterystycznych rysów wszystkich zeszytów Thorgala. Z mroczną zimą kontrastują ciepłe i przytulne kadry wnętrz oraz blask palenisk. Między tymi dwiema paletami rozgrywają się wszystkie wydarzenia, które – jeśli ufać słowom Rosińskiego – pozostaną na dobrym poziomie. Pierwszy tom jest dobrą prognozą.

Thorgal. Młodzieńcze lata (tom 1): Trzy siostry Minkelsönn
Scenariusz: Yann
Grafika: Roman Surżenko
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Egmont

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 27.02.13 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, egmont, thorgal, Surżenko, Yann
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
U2
2
Kukulska Natalia
3
Pola Rise
4
Machine Head
5
Szomańska Olga, Groniec Katarzyna, Malejonek Kasia, Moś Kasia, Malejonek Darek, Cerekwicka Katarzyna, Lilu
6
The Analogs
7
Franz Ferdinand
8
Rasmentalism
9
Various Artists
10
Happysad
1
Emir Kusturica
2
Ludwig Shammasian, Paul Shammasian
3
Yu Irie
4
Michael Showalter
5
Sally Potter
6
Aaron Sorkin
7
Anna Jadowska
8
Tarik Saleh
9
Raoul Peck
10
Yorgos Lanthimos
1
Anna M. Nowakowska
2
Lucius Walter
3
McDonald Bernadette
4
Masterton Graham
5
Nordenger Kaja
6
Krauze Karolina
7
Von Daniken Erich
8
Robson Amanda
9
Jagielski Wojciech
10
Jadowska Aneta
1
Krzysztof Jasiński
2
Petr Zelenka, Michael Frayn
3
Grzegorz Wolf
4
Michele Riml
5
Florian Zeller
6
Waldemar Zawodziński
7
Johann Strauss/ reż. Giorgio Madia
8
Opera Krakowska w Krakowie
9
Rodion Szczedrin
10
Jarosław Murawski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia