Surżenko, Yann
Thorgal. Młodzieńcze lata (tom 1): Trzy siostry Minkelsönn

NOWA SERIA THORGALA. Na podstawie jednej z najważniejszych sag komiksowych powstała właśnie trzecia ciekawie zapowiadająca się seria poboczna. Na dodatek wielbiciele Thorgala w ostatnich miesiącach mieli liczne okazje do lektury nowych albumów, bowiem wydawnictwo Egmont w grudniu ubiegłego roku wydało kolejne woluminy serii Kriss De Valnor (tom 3: Czyn godny królowej) oraz Louve (tom 2: Dłoń boga Tyra). Tym razem czytelnicy komiksów Rosińskiego, Van Hamme – i dalej – Surżenki, Yanna, De Vity i Sentego otrzymali możliwość zapoznania się z zupełnie nowym cyklem zatytułowanym Młodzieńcze lata. Jego autorami jest duet znany z serii Louve – Yann (scenariusz) i Roman Surżenko (grafika) a fabuła przybliżyć ma biografię Thorgala oraz początki słynnej sagi. Sam Grzegorz Rosiński komentując powstającą serię stwierdził: „Thorgala poznajemy jako dorastającego już mężczyznę. Znamy tylko jego strzępy dzieciństwa. Co się z nim działo wtedy, nie wiemy. To jest doskonała okazja i moment by braki tej wiedzy uzupełnić”. Natychmiast też ripostuje potencjalne – i rodzące się niemal natychmiast – pytania o zbytni rozrost serii kosztem jakości: „Uważamy bowiem, by poszczególne serie nie konkurowały […] między sobą. Chodzi nam o jakość, nie o ilość. Nie chcemy zasypać rynku. Każdy album jest dla czytelników niespodzianką.”

Czytaj też: „Thorgal. Louve (tom 1): Raissa” / „Thorgal. Kriss de Valnor (tom 2): Wyrok walkirii”

Tęgi mróz, doskwierający głód i brak wieści o przebywających na łowach wojownikach Gandalfa Szalonego wywołują wśród wikingów paniczny strach. Receptą na brak pożywienia ma być przebłaganie bogów i ofiara z jednego z mieszkańców osady. Wybór pada na młodego skalda Thorgala, który poza pięknym śpiewem nie para się żadną pracą pożyteczną dla społeczności. Ściąga on na dodatek – nie zdradzając zbyt wielu szczegółów – kolejny problem związany z tajemniczą historią tytułowych sióstr Minkelsönn. Opowieść ta nie zamyka się wraz z ostatnimi planszami albumu, lecz otwiera szereg kolejnych szkatułkowych opowieści ciekawie rozpoczynając cykl, który zapowiada się na długą i wielowątkową opowieść. Te kilka początkowych zdarzeń Młodzieńczych lat zapowiada wierność względem sagi. W Trzech siostrach Minkelsönn jest wszystko czego oczekujemy od serii o wojowniczym wikingu: starcia świata bogów i ludzi, wartka akcja, znane postaci ukazane w nowym świetle oraz – najważniejszy aspekt nowej części – ciekawa grafika. Album otwierają mroczne, utrzymane w zimnych kolorach plansze ukazujące srogi mróz i zawieję. Piękna i groźna zima jest stałą scenerią tego albumu, ukazaną sugestywnie, nie tracąc tym samym nic z charakterystycznych rysów wszystkich zeszytów Thorgala. Z mroczną zimą kontrastują ciepłe i przytulne kadry wnętrz oraz blask palenisk. Między tymi dwiema paletami rozgrywają się wszystkie wydarzenia, które – jeśli ufać słowom Rosińskiego – pozostaną na dobrym poziomie. Pierwszy tom jest dobrą prognozą.

Thorgal. Młodzieńcze lata (tom 1): Trzy siostry Minkelsönn
Scenariusz: Yann
Grafika: Roman Surżenko
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Egmont

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 27.02.13 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, egmont, thorgal, Surżenko, Yann
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Satyricon
2
The Killers
3
The National
4
Threshold
5
Gilmour David
6
Closterkeller
7
Amos Tori
8
Foo Fighters
9
Broken Machine
10
Madonna
1
Michael Cuesta
2
Andres Muschietti
3
Rajko Grlić
4
Sofia Coppola
5
Martin Butler, Bentley Dean
6
Justin Chadwick
7
Paweł Pitera
8
Wojciech Kasperski
9
Jim Jarmusch
10
Mel Gibson
1
Michael Frayn
2
Vojtěch Štěpánek
3
Bohumil Hrabal
4
reż. Janusz Józefowicz
5
Cezary Wodziński / reż. Janusz Opryński
6
Łukasz Czuj
7
Marc Camoletti / reż. Krystyna Janda
8
Agnieszka Lechocińska
9
Jarosław Murawski
10
Michaił Bułhakow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia