Władysław Krupka, Bogusław Polch
Tajemnica „Plaży w Pourville”

NOWY ŻBIK. Kapitan/pułkownik Jan Żbik nie odnalazł się w nowym ustroju. Różnorodnym inicjatywom próbującym reanimować kultowy komiks PRL-u zazwyczaj nie udawało się osiągnąć pożądanego efektu. Niepowodzeniem kończyło się zarówno wskrzeszenie mody na czytanie dawnego komiksu, jak i umieszczenie milicjanta (lub jego potomka) w mundurze policji. Reedycja zaproponowana przez wydawnictwo Muza nie wywołała rewolucji a za nowy album Kim jest „Biała Mewa” (Mandragora, 2006) oberwało się samemu Michałowi „Śledziowi” Śledzińskiemu, który po pierwszym zeszycie zrezygnował z tworzenia grafik do scenariusza Władysława Krupki. Wydany przez Kulturę Gniewu komiks Tajemnica „Plaży w Pourville” (na początku 2013 roku) – niestety – wpisuje się w smutną historię upadku legendy polskiego komiksu.

Historia znana z mediów. Z poznańskiego muzeum w 2000 roku zaginął bezcenny obraz Claude’a Moneta Plaża w Pourville. Mimo usilnych starań policji obrazu nie odzyskano tuż po spostrzeżeniu zniknięcia. Odnalazł się dopiero w 2010 roku zresztą w dość przypadkowych okolicznościach. Jak „sukces polskiej policji” przedstawiony został w komiksie? Oto do śledztwa włącza się sam pułkownik w stanie spoczynku Jan Żbik oraz jego wnuk Maciej z Centralnego Biura Śledczego, który przemierza pół świata w pogoni za jakąkolwiek poszlaką. Finał śledztwa jest wobec tych szeroko zakrojonych działań dość groteskowy, bowiem obraz odnajduje u kopisty (w Olkuszu!) szeregowy i bardzo spostrzegawczy policjant wykonujący rutynowe działania (powinien on być de facto bohaterem tej historii). Sporo w tej opowieści nieautentyczności. Policjanci są wzorem postępowania, eleganccy, w dobrze skrojonych mundurach, bez skazy na wizerunku. Wyraźnie oddzielono ich od „złych gości”, którzy usiłują uciec przed dochodzeniem. Wszyscy za to mówią dziwnym językiem, nawet w rozmowach prywatnych i w myślach.

Linią obrony dla zwolenników wszelakich wcieleń Żbika może być chęć przeniesienia komiksu w formie i stylu tworzonym przed laty. Można też mówić, że to komiks dla młodych adeptów opowieści obrazkowych, ale to tylko wzmaga argumenty o anachroniczności. To jasne, że Tajemnicy… daleko do gorzkich diagnoz w postaci Psów czy Drogówki, ale jeśli mamy honorować czyjeś sukcesy to raczej we współczesnej estetyce i z uwzględnieniem gustów współczesnego czytelnika. Komiks, publikowany w odcinkach na łamach „Bezpłatnego Tygodnika Poznańckiego”, jest za to ciekawie wydany. Szramy na okładce i zeszytowa forma muszą się podobać. Szczery uśmiech wywołuje też list-przestroga Jana Żbika opisujący marny los Wojtka, który udostępniał nielegalnie pliki w internecie i spotkała go za to surowa kara. Szkoda, że podobnego przerysowania brakuje kolejnym kadrom, gdyby w plansze Krupki i Polcha wkradł się autotematyzm Tajemnica „Plaży w Pourville” byłaby czymś dużo więcej niż komiksem dla kolekcjonerów.

Bartłomiej Oleszek

Tajemnica „Plaży w Pourville”
Scenariusz: Władysław Krupka
Rysunki: Bogusław Polch
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Wydanie: luty 2013

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 06.03.13 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, kultura gniewu, Władysław Krupka, Bogusław Polch, Tajemnica „Plaży w Pourville”
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Harvey Fierstein
2
Władysław Pasikowski
3
Petra Biondina Volpe
4
Michael Haneke
5
Philippe Van Leeuw
6
Kantemir Bałagow
7
Jagoda Szelc
8
Pablo Moreno
9
Amanda Sthers
10
Johannes Roberts
1
Cook Robin
2
Brensing Karsten
3
Andrews Virginia C.
4
Fox Candice
5
Slater K.L.
6
Bradbury Kate
7
Dick Philip K., Nelson Ray
8
Windy Joe
9
Hartwich Dorota
10
Sam Carrington
1
Gabriela Zapolska
2
reż. Michał Siegoczyński
3
reż. Mariusz Grzegorzek
4
Antoni Czechow / reż. Andrzej Bubień
5
Aleksandra Jakubczak i Krzysztof Szekalski
6
reż. Włodzimierz Nurkowski
7
reż. Andrzej Błażewicz
8
Michele Riml
9
Jacek Kaczmarski / reż. Jerzy Satanowski
10
Jean Poiret
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia