Shaun Tan
Przybysz

NIEMY PRZYBYSZ. Kultura Gniewu zdecydowała się na ponowne wydanie Przybysza Shauna Tana – niezwykłego komiksu narysowanego przez niezwykłą postać w świecie (ruchomych) obrazów. Laureat dziesiątek nagród, Oscara za adaptację The Lost Thing, na każdej ze stron udowadnia swój kunszt i filmowe spojrzenie na medium komiksu. Od czasu marcowej premiery tego świetnie wydanego albumu napisano wiele przychylnych recenzji podkreślając niezwykły klimat „niemej” opowieści o emigrancie. I słusznie. To jeden z takich komiksów, które przełamują rutynę dnia codziennego i nie pozwalają podejść do lektury automatycznie, bez refleksji i głębszego namysłu nad intencją dzieła i pracą autora. Choć we współczesnym świecie bez granic, bez kulturowych przepaści, językowych blokad, bez odległości, których nie można pokonać, tak pokazane migracje jawią się jako wydarzenia historyczne to Przybysz ma ambicje mówienia również o współczesności. Można go przekładać na podróże zarobkowe ostatnich lat, wielkie „wędrówki ludów” czy próby zakorzenienia obcej kultury na nowej ziemi, ale – moim zdaniem – ma on na wskroś nowoczesną perspektywę (prze)pisania historii – i to jest jego główny atut.

To może być los europejskich emigrantów przybywających na nowy kontynent (ze wszystkimi, świetnie parafrazowanymi, symbolami Stanów Zjednoczonych), którzy uciekają przed piekłem wojny, wciąż przywołując doświadczenie minionej apokalipsy. Jednak Shaun Tan pokazuje sam mechanizm poznawania nowego. Portret osobnika porzucającego dom, lękliwie podróżującego ku nowemu, poznającego nieczytelną jak hieroglify obcą pod każdym względem kulturę. Wreszcie adaptującego siebie a potem swoje otoczenie, sprowadzającego najbliższych, którzy – w przypadku najmłodszego pokolenia doskonale spuentowanego w ostatnim kadrze – z obcych stają się miejscowymi, pełnoprawnymi uczestnikami nowego ładu. Jednak każdy z tych etapów pokazany jest niekonwencjonalnie: porzucona przeszłość wraca we wspomnieniach imigrantów, nowy świat wypełniają nieznane (i niezwykle sympatyczne) istoty, czyjś los pokazany jest przez małe kadry, na których widać maszerujące nogi, upływający czas przez przekwitający kwiat, długą podróż przez chmury a uniwersalność biografii przez portrety wklejone na wewnętrznej stronie okładki. Shaun wielokrotnie zatrzymuje się nad samym momentem przejścia, zmiany jednego w drugie, czemu sprzyjają rewelacyjne rysunki, z których utkana jest ta historia: nieme, skupione, realistyczne, utrzymane w zgaszonych barwach, inspirowane kadrami filmowymi i dawnymi fotografiami. W tym nieskazitelnym obrazie, pięknej opowieści ze szczęśliwym finałem brakuje tylko jednego. Idylla nigdy nie jest idyllą, a wśród stworów są potwory. Choćby te zabrane wraz z przybyszami.

Bartłomiej Oleszek

Przybysz
Scenariusz i rysunki: Shaun Tan
Wydawca i wydanie: Kultura Gniewu, marzec 2013

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 14.05.13 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, kultura gniewu, Shaun Tan, Przybysz
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
O'Neill Robert
2
Gleick James
3
Scottoline Lisa
4
Czernek Wojciech
5
Degórska Izabela
6
Molina Antonio Munoz
7
Zurli Arael
8
Puzyńska Katarzyna
9
Asher Jay, Freeburg Jessica
10
Lis Agnieszka
1
Georges Bizet
2
Wieniedikt Jerofiejew
3
Stanisław Brejdygant
4
Natalia Korczakowska
5
Piotr Jędrzejas
6
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
7
Gabriela Zapolska
8
Opera Krakowska w Krakowie
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Rodion Szczedrin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia