Shaun Tan
Opowieści z najdalszych przedmieść

(NIE)ZWYKŁE OPOWIEŚCI. Trudno jednoznacznie zdefiniować styl i wyobraźnię komiksową Shauna Tana. Australijski rysownik, obsypany już workiem nagród, opracował swoją własną metodę podejścia do materii obrazkowo-słownych narracji. Opowieści z najdalszych przedmieść, wydane przez Kulturę Gniewu w marcu tego roku, odsłaniają kolejną stronę tej „wielokrotnej” twórczości z pogranicza filmu (wspomnień o Oscarze za świetne The Lost Thing nigdy za wiele), obrazu (z Przybyszem – mistrzowskim komiksem bez słów) oraz literatury. I to właśnie słowne partie w Opowieściach… zdają się mieć szczególną funkcję: budowania uroczego a zarazem mrocznego świata widzianego oczami dziecka. Świata, który swym niezwykłym magnetyzmem wprost musi pochłonąć dorosłego odbiorcę.

Historie Shauna Tana nie są zwyczajną książką z obrazkami dla młodych czytelników z coraz rzadszym nawykiem lektury tuż przed zaśnięciem. Sporo w niej eksperymentu, słownego kolażu, gazetowych „wycinanek”, dbałości o każdy graficzny detal. Piętnaście ciekawych opowieści z peryferii wyobraźni i marzeń sennych obrazowane są doskonałymi grafikami, które stanowią o sile i unikalności tego albumu. Są wśród nich czarno-białe szkice, mroczne, apokaliptyczne pejzaże, kolorowe obrazy rodem ze średniowiecznych malowideł (przykład do historii „W żadnym innym kraju” jest osamotniony, ale niezwykle sugestywny) czy filmowe kadry z „Patyczaków”. Tę ciekawą antologię czyta się z niezwykłą ciekawością, schodząc na kilka poziomów kolejnych opowieści. Pierwszym z nich są literackie miniatury, które – każda z osobna – są świetnie spuentowane i brawurowo napisane przy użyciu ciekawych chwytów stylistycznych. Kolejny to obrazujące je grafiki, które uzupełniają a czasem nawet zastępują, ciekawe koncepty literackie. Najgłębszą warstwą są rozmaite symbole australijskiej kultury oraz historii. I choć Europejczykowi trudno wychwycić wszystkie te aluzje to powinien on czytać Opowieści… nie tylko z perspektywy osobnego kontynentu umieszczanego gdzieś na peryferiach mapy, lecz przez nasze najbliższe przedmieścia, o których w swym uniwersalizmie Shaun Tan wspomina obszernie. Osobność oraz oryginalność – zdaje się mówić autor – występują bowiem wszędzie w tym samym natężeniu i specyfice. Bez względu na szerokość geograficzną.

Opowieści z najdalszych przedmieść
Tekst i ilustracje: Shaun Tan
Tłumaczenie: Magdalena Koziej
Redakcja: Monika Skrzyńska
Wydawnictwo i wydanie: Kultura Gniewu, marzec 2013

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 20.05.13 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, kultura gniewu, Shaun Tan, Opowieści z najdalszych przedmieść
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Harvey Fierstein
2
Władysław Pasikowski
3
Petra Biondina Volpe
4
Michael Haneke
5
Philippe Van Leeuw
6
Kantemir Bałagow
7
Jagoda Szelc
8
Pablo Moreno
9
Amanda Sthers
10
Johannes Roberts
1
Cook Robin
2
Brensing Karsten
3
Andrews Virginia C.
4
Fox Candice
5
Slater K.L.
6
Bradbury Kate
7
Dick Philip K., Nelson Ray
8
Windy Joe
9
Hartwich Dorota
10
Sam Carrington
1
Gabriela Zapolska
2
reż. Michał Siegoczyński
3
reż. Mariusz Grzegorzek
4
Antoni Czechow / reż. Andrzej Bubień
5
Aleksandra Jakubczak i Krzysztof Szekalski
6
reż. Włodzimierz Nurkowski
7
reż. Andrzej Błażewicz
8
Michele Riml
9
Jacek Kaczmarski / reż. Jerzy Satanowski
10
Jean Poiret
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia