Olis Nari Lang
Kakrachan

Debiut – ostatnio to słowo coraz częściej przetacza się przez media. Ktoś zadebiutował na scenie teatru, ktoś przed kamerami, ktoś inny nagrał debiutancki album, a jeszcze ktoś zachwycił swoją debiutancką książką rzesze krytyków. Debiut tu, debiut tam. Świat tętni pierwszymi powieściami, singlami, sztukami, wystawami, czy wyjściami na boisko. Niestety, nie każdy debiut jest udany, nie każdy przynosi pozytywny rozgłos i radość. Często ludzie, których pierwsze kroki w „wielkim świecie” są dość chwiejne i nikogo nie zachwyciły znikają w tłumie ubrani we wstyd i drwiny. Nikt nie docenił ich odwagi, która pozwoliła im spróbować zachwycić społeczeństwo tym, co stworzyli, napisali czy wyśpiewali. Dlatego coraz częściej można się natknąć na twórczość ludzi, którzy tworzą swoje dzieła pod pseudonimami pozwalającymi na ukrycie ich oficjalnych personaliów. Po co wam to wszystko piszę? Ponieważ kilkanaście dni temu miałam przyjemność otrzymać i przeczytać powieść pod tytułem Kakrachan, którego autor (lub autorka) ukrył się pod niezwykle intrygującym pseudonimem: Olis Nari Lang. Dlaczego? Nie odpowiem wam na to pytanie, ale jeśli użył pseudonimu z obawy, że jego powieść zostanie odebrana źle przez czytelników i przez jakiś czas przylgnie do niego łatka „pisarskiego beztalencia” to bardzo się mylił (bądź myliła).

Główną bohaterką pierwszego tomu Atlantów jest Dalema z rodu Darumów, która wraz z rodzicami do których zwraca się Pani Matko i Panie Ojcze mieszka w Supali – jednej z kolonii założonej przez tajemniczych Atlantów. Dalema jest wysoką, bardzo szczupłą, bladą i niezbyt atrakcyjną fizycznie dziewczyną w siedemnastym cyklu życia (podejrzewam, że ma ona siedemnaście lat). Swój brak urody nadrabia swoją inteligencją, ambitnością i wrażliwością. Niestety, te cechy nie spotykają się z aprobatą ze strony rówieśników. Młodziutka dziewczyna jest workiem treningowym dla swojej grupy. Wyśmiewana i wyszydzana nie czuje się dobrze w Ilumenie (szkole), mimo, obecności swojego jedynego, prawdziwego przyjaciela – Izbora.

Oprócz bycia obiektem kpin Dalema podkochuje się także w najprzystojniejszym studencie w grupie, niejakim Zamirze, który jednak niespecjalnie interesuje się jąkającą i wiecznie przestraszoną dziewczyną. Wszystko się zmienia, kiedy pewnego dnia bohaterka postanawia się sprzeciwić jednemu z najsurowszych profesorów w Ilumenie. Od tamtej pory życie Dalemy zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. W uporządkowany byt nastolatki wypełniony pogłębianiem wiedzy, braniem udziału w wyjątkowo magicznych obrzędach oraz nauce w Ilumenie wkradają się tajemnice otaczające niezwykłe przedmioty, budowle, a nawet pewne osoby, które zaczynają domagać się rozwiązania. Czy Dalema podejmie wyzwanie i postanowi stawić czoło zagadkom kryjącym się wokół niej? Czy zrezygnuje z wymarzonej ścieżki kariery uczonej i poświęci się sprawom duchowym?

Na Kakrachan czekałam z niecierpliwością, gdyż rzadko zdarza się, że którykolwiek autor skusi się na stworzenie uniwersum dla swojej powieści w tak magicznej i tajemniczej krainie jaką jest Atlantyda. Moim jedynym i niestety okropnym spotkaniem z tym mitycznym kontynentem była powieść Michaliny Olszańskiej pod tytułem Dziecko gwiazd: Atlantyda do której wolałabym nigdy nie wracać. Kiedy pierwszy tom Atlantów do mnie dotarł pierwsze co mnie zaskoczyło to format powieści. W życiu nie trzymałam w dłoniach takiej książki: mała, zgrabna i idealnie pasująca do dłoni, a przyjemna w dotyku okładka z tajemniczą ilustracją oraz białe, gładkie kartki zadrukowane niezwykle czytelną i miłą dla oka czcionką oraz intrygująca notka znajdująca się na czwartej stronie okładki tylko spotęgowała moją chęć rozpoczęcia przygody z twórczością Olis Nari Lang.

Niestety, po pierwszych kilku stronach powieści mój zapał nieco opadł. Początek Kakrachana przypomina swoistego rodzaju mękę. Autor wrzuca czytelnika na głęboką, zimną wodę. Zdezorientowany sam nie wie, co się tak właściwie dzieje i o co tak naprawdę chodzi. Jakieś latające statki, czyjaś brawurowa ucieczka, dziwny raport i tajemniczy obrzęd sprawia, że czytelnik nie może zorientować się o co w tym wszystkim biega, jednak ze strony na stronę, z rozdziału na rozdział wszystko powoli staje się klarowne i logiczne. Autor delikatnie bierze czytelnika za rękę i spokojnie, bez pośpiechu opowiada mu historię Dalemy wzbogacając obrazy tworzone przez wyobraźnie czytającego dokładnymi opisami uniwersum w którym się znajdują.

Widać, że każde zdanie, każdy rozdział jest skrupulatnie przemyślany i dopracowany w najdrobniejszym szczególe. Jednak Olis Nari Lang nie podaje nam wszystkiego na tacy. Kakrachan należy do tych powieści nad którymi trzeba „posiedzieć”. Nie jest to łatwa i zbyt przewidywalna lektura. Oczywiście, niektóre sytuacje i zachowania bohaterów można przewidzieć, jednak zdarzają się sytuacje, które sprawią, że czytelnik otworzy szerzej oczy i przeczyta frapujący go fragment raz jeszcze dla upewnienia się czy aby czegoś istotnego nie pominął. To sprawia, że powieść staje się jeszcze bardziej intrygująca, a tajemnice, które rozkwitają jak barwne kwiaty w każdym rozdziale tylko potęgują ciekawość czytelnika, który nie ma najmniejszej ochoty na opuszczenie kolonii Atlantydy.

Główna bohaterka powieści wzbudziła we mnie tylko i wyłącznie ciepłe uczucia. Nieakceptowana przez rówieśników i niekoniecznie dobrze traktowana przez surową Panią Matkę Dalema rozwinęła w sobie niezwykłą wrażliwość, a także ambitność, która nie pozwala jej zboczyć z obranego celu. Mimo wyzwisk, drwin i bycia popychadłem dziewczyna robi wszystko, żeby utrzymać się na powierzchni. Nie wymawia się od szkoły i nie ucieka z zajęć, zamiast tego pogłębia swoją wiedzę nic nie robiąc sobie z żartów i drwin. Czytelnik zauważy też, że Dalema powoli dojrzewa i nabiera odwagi, a to tylko dodaje jej atrakcyjności jako bohaterki.

Poza Dalemą sympatią obdarzyłam także jej przyjaciela Izbora, który jest naprawdę uroczym chłopakiem i idealnym kumplem. O kimś takim marzy każda dziewczyna: ciepły, wesoły, służący dobrą radą i silnym ramieniem, a także solidną połajanką, która od czasu do czasu pozwala obudzić się z nierozsądnych marzeń czy smutku i wziąć się w garść. Izbor to przyjaciel idealny.

Olis Nari Lang w swojej debiutanckiej powieści zawarł wszystko, co powinna mieć dobra książka: niebanalną fabułę, niezwykle zawiłą akcję, która sprawia, ze czytelnik musi nad powieścią przysiąść i zastanowić się nad treścią książki, bajeczne opisy świata przedstawionego w Kakrachanie, morze tajemnic i zagadek czekających na rozwiązanie i bohaterów, których nie sposób nie lubić. Język powieści do łatwych nie należy, ale pierwszy tom Atlantów czyta się bardzo przyjemnie, a szczegółowe opisy pozwalają całkowicie przenieść się w świat Dalemy i innych mieszkańców kolonii. Jedyny minus jaki dostrzegłam w powieści jest to, że nie wszystkie tajemnice zostały rozwiązane. To może nieco zniechęcić czytelników, ale taka rola pierwszego tomu: zaciekawić, pozostawić niedosyt, żeby przyjemniej czytało się tom drugi cyklu, a z tego co wiem to kontynuacja Atlantów powstaję, więc liczę na rozwiązanie zagadek i sekretów, które nie znalazły swojego rozwikłania w Kakrachanie.

Czy polecam debiut Olis Nari Lang?

Zdecydowanie tak, a w szczególności osobom, które uwielbiają zawiłą fabułę, tajemnice, mity i starożytne cywilizację, a przede wszystkim kochają delektować się lekturą, bo Kakrachan jest powieścią do delektowania się, a nie do przeczytania w jeden wieczór.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 08.07.13 autor: indyvidualna)
Dział literatura
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
V/A
2
The Raconteurs
3
Bitamina
4
Hans Solo
5
KAT
6
donGURALesko
7
Hollywood Vampires
8
Popek, MaroMaro
9
Soundgarden
10
Soundtrack
1
Lars Kraume
2
Jaime Rosales
3
Lars Klevberg
4
Lars Klevberg
5
Tate Taylor
6
Trevor Nunn
7
Dexter Fletcher
8
Luc Besson
9
Bartosz Konopka
10
Benedikt Erlingsson
1
Braithwaite Rodric
2
Reeve Philip
3
Ornacka Ewa
4
Taylor C. L.
5
Nesbo Jo
6
Krentz Jayne Ann
7
Jones Geraint
8
Moyes Jojo
9
Fisher Kerry
10
Musso Guillaume
1
Terence Frisby
2
Jolanta Janiczak
3
Artur Pałyga
4
David Greig
5
-
6
Roddy Doyle
7
Stanisław Wyspiański
8
Paul Thomas Anderson
9
Beniamin Bukowski
10
Bartosz Kurowski (reż.)
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia