Thomas Ott
Nowożeńcy

Konkretyzowanie refleksji i wrażeń po lekturze komiksów Thomasa Otta przysparza samych kłopotów. Przygaszenie zachwytów, powściąganie nadmiernie entuzjastycznych opinii i – przede wszystkim – umiarkowane przeplatanie zdań słowami „rewelacyjny”, „doskonały” czy „mistrzostwo komiksu bez słów” jest nie lada wyzwaniem. Cóż jednak zrobić kiedy faktycznie szwajcarski rysownik wprowadza w takie stany większość entuzjastów historii obrazkowych. Album Nowożeńcy wydany nakładem Kultury Gniewu nie wyłamuje się z tej tradycji. Po świetnych komiksach Exit, Cinema Panopticum (oba z 2006 roku) czy Numer 73304-23-4153-6-96-8 (2008 r., wszystkie spod znaku KG) polski czytelnik może sięgnąć po mroczny thriller, narysowany bez zbędnego kadru, nieprecyzyjnego ujęcia czy niejasnych emocji wyrysowanych na twarzach bohaterów.

Historia narysowana do filmowego scenariusza Taba Murphy’ego i Thomasa Jane’a do pewnego momentu toczy się dość konwencjonalnie. Para nowożeńców nocuje w przydrożnym motelu (ironicznie nazwanym „Na szczęście”). O kulisach ich małżeństwa informuje wtrącony w tok opowieści przedakcyjny epizod, o tym, że czytelnik musi wytężyć uwagę pokazywane w pełnym zbliżeniu rekwizyty. Jak w filmie kina drogi przemierzają następnie pustynne szosy (w stosownym „krążowniku”) zmierzając w niewiadomym kierunku. W momencie nieuwagi uderzają w mężczyznę. Nakręca on spiralę dziwacznych wydarzeń, w konsekwencji których – ten zabieg robi zawsze wrażenie – zrewidowane zostają dotychczasowe zdarzenia. Jest w opowieści Otta rys właściwy kinu grozy, jednak z wyższej półki niż film Dark Country (przypomnijmy: Mroczną krainę wyreżyserował w 2009 r. Jane do scenariusza Murphy’ego). Nowożeńcy to kompozycyjny diament, wszystko w nim współgra i błyszczy. Drugie plany świetnie dopełniają historię, wąskie kadry ciekawie budują napięcie a pełne zbliżenia twarzy to prawdziwy majstersztyk portrecisty. Nowożeńcy – jakkolwiek nieoryginalny i banalny będę – to komiks „rewelacyjny”, „doskonały”, to „mistrzostwo komiksu bez słów”. Raczej jak jeden z kultowych odcinków Opowieści z krypty lub nowszego, i nie zawsze udanego, Fear Intself niż filmowego obrazu z Janem w roli głównej.

Nowożeńcy
Scenariusz: Tab Murphy, Thomas Jane
Rysunki: Thomas Ott
Wydawca i wydanie: Kultura Gniewu, maj 2013

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 09.07.13 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, kultura gniewu, Thomas Ott, Tab Murphy, Thomas Jane, Nowożeńcy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Paweł Pawlikowski
3
Harvey Fierstein
4
Emir Kusturica
5
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
6
Stefan Ruzowitzky
7
Jim Jarmusch
8
Wojciech Kasperski
9
Park Chan-wook
10
Maciej Pieprzyca
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia