Michał Szymański i inni
2x Warszawa Przewodnik z 1893 i 2015r. Pozostałe dzielnice

120 lat to czas długi i zmienny. 120 lat wstecz w historii Polski to czas wielu zmian, zarówno tych politycznych, jak i społecznych. Odmieniła się również nasza stolica. O zmianach w przestrzeni właśnie w tym mieście dowiecie się z „2x Warszawa Przewodnik z 1893 i 2015r. Pozostałe dzielnice.” Pierwsza część przewodnika przybliża nam Warszawę u schyłku XIX wieku. Autorzy przenoszą nas w podróż po dzielnicy Nalewkowskiej, Łazienkowskiej, Powiślu, ale również po warszawskich cmentarzach oraz okolicach Warszawy. Istotne jest to, że zachowana została tamtejsza pisownia, co nadaje książce tej niepowtarzalnego uroku. Druga część to podróż po stolicy nam współcześnie znanej. Te same miejsca, które zostały opisane w pierwszej części zostały pokazane z perspektywy 120 lat.


Przewodnik ten zachęca do wspólnego zwiedzania za pomocą grafik i fotografii. Te pierwsze przenoszą nas w czasy, których nikt z nas pamiętać nie może. Natomiast te drugie ukazują, że Warszawa jest naprawdę piękna i warta szczególnej uwagi. Przewodnik kierowany jest zarówno do turystów, jak i mieszkańców. Jestem przekonana, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Samo obserwowanie, jak zmieniała się stolica, to niezwykle cenna rzecz, dająca również wiele do myślenia. Warszawa została niemal zrównana z powierzchnią ziemi, a jej odbudowa kosztowała naprawdę wiele pracy. Bardzo dobrze widać to, gdy przegląda się stare zdjęcia. Takie porównanie skłania do refleksji nad szybkością zmian w krajobrazie naszej stolicy.


Polecam udanie się śladami tego przewodnika po Warszawie. Oprowadzi on nas zarówno po Centrum, jak i Pradze czy Saskiej Kępie. Dla każdego coś miłego. Rozejrzymy się czasem dookoła, aby zrozumieć, jak wiele zmieniło się w stolicy na przestrzeni tych 120 lat. Ponadto napisany jest w sposób tak prosty i jasny, że nikt nie powinien mieć problemu np. z odnalezieniem właściwej drogi. Co warto zobaczyć w Ogrodzie Krasińskich, a co w Łazienkach Królewskich? Dlaczego warto przejść się ulicą Smolną czy Kopernika? Tego dowiecie się właśnie z owej książki. Autorzy podpowiedzą, gdzie warto podnieść głowę nieco wyżej i się rozejrzeć, a gdzie można przyśpieszyć kroku, bo nic ciekawego tam nie ujrzymy. Polecam tę książkę, bowiem opowiada ona o miejscach, które niejednokrotnie mijamy nie zastanawiając się nad tym, jaką historię skrywają. A naprawdę warto rozejrzec się wokół nas!


Joanna Ulanowicz
(joanna.ulanowicz@irka.com.pl)


Michał Szymański i inni, 2x Warszawa Przewodnik z 1893 i 2015r. Pozostałe dzielnice, Wydawnictwo CM 2015.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 01.06.15 autor: asia_0506)
Dział literatura
Tagi: Warszawa, spacer, historia, stolicy, przewodnik, dzielnice, Powiśle, Muranów, Saska Kępa, Żoliborz, Wola
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Iggy Pop
2
Killswitch Engage
3
Czesław Śpiewa
4
Happysad
5
Norah Jones
6
Madelkeine Peyroux
7
8
Brodka
9
Aurora
10
V/A
1
Denis Cote
2
Mikhael Hers
3
Andre Ovredal
4
Warwick Thornton
5
Paweł Pawlikowski
6
Harvey Fierstein
7
Emir Kusturica
8
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
9
Stefan Ruzowitzky
10
Wojciech Kasperski
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Opera Krakowska w Krakowie
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Hanoch Levin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia