Xiaolu Guo
20 odsłon zachłannej młodości

W ostatnim czasie zaskoczyła mnie pewna książka, po której zupełnie się tego nie spodziewałam. Książką tą była powieść chińskiej scenarzystki, reżyserki filmowej, poetki i prozaiczki Xiaolu Guo. „20 odsłon zachłannej młodości” ukazuje losy Fenfang, która porzuca rodzinną wioskę i decyduje się zamieszkać w Pekinie – mieście, które w jej odczuciu odmieni całkowicie jej dotychczasowe życie. Początki będę niezwykle trudne – dziewczyna będzie musiała imać się przeróżnych zajęć, dzięki którym będzie mogła przeżyć w wielkiej, obcej metropolii.

Życie i poczynanie bohaterki zostają ukazane w dwudziestu krótkich epizodach – z każdą kolejną odsłoną obserwujemy Fenfang, która robi kolejny krok ku przemianie z lękliwej nastolatki, w dorosłą i trzeźwo myślącą kobietę, która jest świadoma tego, że musi ruszyć z miejsca, aby zmienić swoje życie. Możemy się o tym przekonać zestawiając ze sobą fragment z początku i końca książki Xiaolu Guo:

„Moja pierwsza noc w Pekinie. Wielka metropolia i ja, zahukana siedemnastolatka, dla której wypicie coli było wtedy szczytem luksusu. Wędrowałam z walizką od jednego hotelu do drugiego. Od dawna wiedziałam, że hotele nie są dla wieśniaków. Na co więc liczyłam? Nie zakwaterowaliby mnie, nawet gdybym miała kieszenie pełne juanów. Potwierdziły to miny portierów warujących przed wejściem do każdego hotelu, jaki nawiedzałam…”. [1]


Był to czas, kiedy Fenfang nie myślała poważnie o przyszłości – ważne było dla niej, żeby znaleźć sobie jakąś pracę i dach nad głową – by przeżyć kolejny dzień… Chciała uciec z rodzinnej wioski, która nie mogła zagwarantować jej niczego dobrego. I chociaż mieszkała w Pekinie, przez wiele lat, przez długi czas czuła się jak wieśniaczka – praca w fabryce nie dawała jej satysfakcji. Fenfang była dziewczyną ambitną, która chciała coś osiągnąć w swoim życiu – miała dość pracy za marne wynagrodzenie – postanowiła znaleźć stanowisko lepiej płatne. Została statystką – praca ta dała jej coś więcej niż pieniądze, za które mogła się utrzymać w wielkim mieście:

„Byłam więc sześć tysięcy siedemset osiemdziesiątą siódmą osobą w Pekinie czekającą na występ w filmie albo telewizji, Przed sobą miałam sześć tysięcy siedemset osiemdziesięciu sześciu młodych i pięknych lub starych i brzydkich pretendentów do jakiejś, wszystko jedno jakiej roli. Może to i sporo, lecz przy ogólnej liczbie półtora miliarda mieszkańców Chin sześć tysięcy siedemset osiemdziesiąt sześć osób to mniej więcej tyle, ile żyje w mojej wsi. Miałam zamiar podbić tę nową wioskę" [2]


Fragment ten doskonale pokazuje determinację dziewczyny, która chce być kimś więcej niż bezimienną i anonimową osobą. Fenfang była zachłanna – chciała osiągnąć jak najwięcej. Wyrwała się z rodzinnego miasta, w którym trwałaby w miejscu, więc nie ma co się dziwić, że chciała wykorzystać swoją szansę jak najlepiej. Praca jako statystka była zaledwie pierwszym etapem jej karkołomnej wspinaczki na górę, której szczyt majaczył gdzieś w chmurach…

Historia opisana przez Xiaolu Guo ma wymiar uniwersalny. Czytając książkę „20 odsłon nzachłannej młodości” możemy prędzej czy później odnaleźć nas samych – ludzi, którzy zdecydowali się na zmianę drogi, którą przez wiele lat kroczyli. Ta książka zaskakuje, odciska swoje piętno w psychice i zapada w pamięć na długo. – a już na pewno słowa i niejako przesłanie tej książki, które można przeczytać na końcu, a mianowicie: „Fenfang, musisz coś zrobić ze swoim życiem”[3].

Polecam – zwłaszcza tym, którzy boją się ruszyć z miejsca w poszukiwaniu własnego spełnienia.

[1] Xiaolu Guo, 20 odsłon zachłannej młodości, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2010, str. 15
[2] Tamże, str. 9 – 10
[3] Tamże, str. 235

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 21.02.11 autor: kalakirya)
Dział literatura
Tagi: Xiaolu Guo
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Steve Hackett
3
Haim
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Józef Skrzek
8
Lauren Spencer Smith
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Cédric Klapisch
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Ido Fluk
7
Celia Rico Clavellino
8
Joseph Kosinski
9
Dani de la Orden
10
Blandine Lenoir
1
Kobi Yamada
2
Nat Cassidy
3
Isabel Allende
4
Emma Angstrom
5
Agata Zamarska
6
Juan Gómez-Jurado
7
Barbara Kingsolver
8
Monika Kacprzyk
9
Marcel Moss
10
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia