Premiera książki "Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo" Mirosława Wlekłego

Wydawnictwo Znak, Empik, Kino Świat oraz oraz STUDIO teatrgaleria w Warszawie zapraszają 22 października o godz. 19:00 na premierę książki "Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo" Mirosława Wlekłego.

W spotkaniu udział wezmą:

MIROSŁAW WLEKŁY
AGNIESZKA HOLLAND

prowadzenie Michał Nogaś

22.10.2019; godz: 19:00
Teatr Studio (Pałac Kultury i Nauki; plac Defilad 1)

„Jestem bardzo, bardzo wdzięczna za tę książkę. Oddaje sprawiedliwość Garethowi Jonesowi, nieznanemu żołnierzowi prawdy, pokazuje aktualność jego historii, jest wspaniałym dopełnieniem naszego filmu Obywatel Jones. Uczciwa, mocna opowieść.”
AGNIESZKA HOLLAND

„Znakomita reporterska opowieść o dziennikarskim Ikarze, który zapłacił życiem za dążenie do prawdy. A w tle totalitarne szaleństwa XX wieku i rozpętany przez Stalina Hołodomor - Wielki Głód na Ukrainie, który Gareth Jones starał się ujawnić światu. Mirosław Wlekły roztacza imponującą panoramę epoki, a jednocześnie pisze tak plastycznie, ma takie czucie do detali, że wchodziłem w tę rzeczywistość zapominając, iż opowiada o wydarzeniach sprzed 80 lat. Ta książka to zaprzeczenie prostactwa wszelkich „polityk historycznych", to Historia przez duże H, intrygująca, fascynująca, niebezpieczna, przesiąknięta absurdem, odzierająca z nadziei i jednocześnie pobudzająca do myślenia. Jako historyk z wykształcenia, reporter z zawodu, czytelnik z powołania jestem zachwycony.”
MARCIN MELLER

Ta książka to idealny wstęp do filmu, uzupełnienie reżyserskiej wizji historii człowieka, który jako pierwszy opowiedział światu prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie.

W latach 30. XX wieku młody dziennikarz Gareth Jones odbywa kilka samotnych podróży po komunistycznym imperium. Jako jeden z niewielu ludzi z Zachodu odkrywa szokującą prawdę o sytuacji mieszkańców ZSRR. Rozmawia z członkami aparatu państwowego, ale też ze zwykłymi ludźmi: robotnikami, chłopami. Na własne oczy widzi sowieckie zbrodnie, na Ukrainie słucha o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu. Po powrocie na Zachód mówi światu prawdę o „komunistycznym raju". Zostaje zaszczuty przez skorumpowanych zachodnich dziennikarzy, wszyscy podważają jego wiarygodność. Po kilku latach ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy dlatego, że wyjawił prawdę?

Gareth Jones jako jeden z pierwszych zrozumiał mechanizmy rządzące światem w latach 30.: narodziny dyktatorskich reżimów czy rozwój propagandy. Przewidział atak na Polskę i wojnę Sowietów z nazistami. Sposób, w jaki miał zostać pogrążony, zainspirował nawet George'a Orwella podczas pisania Folwarku zwierzęcego.

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy przez goingapp.pl lub aplikację Going:
https://goingapp.pl/evt/2163511/miroslaw-wlekly-agnieszka-holland-studio-teatrgaleria

Udział jest bezpłatny. Spotkanie z transmisją online i tłumaczeniem na język migowy.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.10.19, autor: blackrose)
Dział literatura
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Osbourne Ozzy
2
Tame Impala
3
KARAŚ/ROGUCKI
4
Królik Bartek
5
Przybysz Paulina
6
Morrone Michele
7
Metheny Pat
8
O.S.T.R.
9
Sochacka Kaśka
10
Obel Agnes
1
Donato Carrisi
2
Ladj Ly
3
Autumn de Wilde
4
Xavier Dolan
5
Guy Ritchie
6
Monia Chokri
7
Cathy Yan
8
Tom Waller
9
Justine Triet
10
Warwick Thornton
1
Michał Siegoczyński
2
Reginald Rose
3
Marcin Szczygielski
4
Moises Kaufman
5
Pam Gems
6
Siemion Złotnikow
7
Ray Cooney
8
Aleksandra Wolf
9
Torben Betts
10
Marek Modzelewski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia