Pokaz filmu „Varda według Agnès” i spotkanie z gośćmi w warszawskiej Kinotece

Warszawska Kinoteka gorąco zaprasza 19 listopada o godz. 20:00 na pokaz filmu „Varda według Agnès” i spotkanie z gośćmi.

Zapraszamy na pokaz specjalny najnowszego i zarazem ostatniego filmu Agnès Vardy „Varda według Agnès” oraz towarzyszące mu spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Pokaz odbędzie się w warszawskiej Kinotece w ramach nowego cyklu filmowego HER Docs. Organizatorem cyklu jest HER Docs Film Festival - pierwszy w Polsce i jeden z niewielu na świecie festiwal prezentujący filmy dokumentalne autorstwa kobiet.

O filmie „Varda według Agnès”:

Agnès Varda, legenda kina, autorka m.in. „Cléo od piątej do siódmej”, „Szczęścia”, „Stworzeń”, laureatka Złotego Lwa festiwalu w Wenecji za „Bez dachu i praw”. Jej „Twarze, plaże”, pokazywane na 15. Millennium Docs Against Gravity, wypełniały sale po brzegi i były nominowane do Oscara®, a ona sama odebrała złotą statuetkę za całokształt twórczości. Informacja o śmieci w marcu tego roku 90-letniej ikony kina, prekursorki Nowej Fali, zaskoczyła wszystkich. Najnowszy i niestety ostatni film mistrzyni Varda według Agnès ukazuje jej doświadczenia jako reżyserki i jest zaskakującym podsumowaniem jej pracy i stylu, który ewoluował przez dziesięciolecia.

Nie jest to typowy filmowy autoportret. To raczej zbiór kontemplacyjnych komentarzy Vardy do jej życia i pracy jako reżyserki, fotografki, instalatorki, prezentowany w sposób nieciągły, wzbogacony rozmowami ze współpracownikami. Varda opowiada o inspiracjach, filmach, fotografiach, instalacjach i obrazach, zdradzając kulisy ich powstania. Przedstawia się jako zbieraczka, która kolekcjonuje obrazy otaczającego świata i przetwarza je w nowatorski sposób. Na idei kolażu oparła zresztą swoją karierę artystki wizualnej. Od zawsze fascynowała się realizmem dokumentalnym, a także zestawieniem fikcyjnych obrazów z rzeczywistością.

W filmie Varda wspomina też o życiu osobistym, mężu Jacquesu Demym i lękach, jakie jej towarzyszyły przez całe życie. Przyznaje, że jej praca, twórczość filmowa i eksperymentalna, jest pragmatyczna, dynamicznie reagująca na otaczający świat. Uznana za pionierkę współczesnego kina feministycznego, przez ostatnie lata stała się symbolem idei samorealizacji i aktywności w późnych lata życia.

Trailer: https://bit.ly/2oYRlUY

Projekcji filmu „Varda według Agnès” towarzyszyć będzie spotkanie, w którym udział wezmą:

Maria Zmarz-Koczanowicz

Autorka kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, laureatka wielu nagród. Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tworzyła filmowe portrety wielu znanych Polaków, m.in. Leszka Kołakowskiego, Czesława Miłosza, Jerzego Grotowskiego czy Adama Michnika. Głośne były jej dokumenty „Dworzec Gdański” (2008) oraz biograficzny „Wiera Gran” (2011). Wykłada na wydziale reżyserii PWSFTviT w Łodzi.

Paulina Kwiatkowska

Wykładowczyni w Instytucie Kultury Polskiej UW, kierowniczka Zakładu Filmu i Kultury Wizualnej, redaktorka naczelna kwartalnika „Pleograf”. Zajmuje się teorią obrazu filmowego i historią kina. Autorka książki „Somatografia. Ciało w obrazie filmowym”, współautorka tomów „Kultura wizualna w Polsce. Fragmenty” i „Kultura wizualna w Polsce. Spojrzenia”. Współredaktorka kilku książek zbiorowych: „Nie chcę spać sam. Kino Tsai Ming-Lianga”, „Spojrzenie Antonioniego”, „Sztuka w kinie dokumentalnym”, „Nowa Kinofilia: przestrzenie i afekty” i „Cięcie ciał. Ruchome obrazy”. Obecnie pracuje nad książką poświęconą teorii historii kina.

Spotkanie poprowadzi dziennikarka Anna Tatarska (Vogue Polska, Gazeta Co Jest Grane, Onet.pl).

Partnerzy pokazu:
ofeminin, GoOut, Czasopismo EKRANy

W kolejnych odsłonach cyklu HER Docs pokazane zostaną filmy:

10 grudnia: „Marek Edelman… i była miłość w Getcie” Jolanty Dylewskiej (współreżyseria Andrzej Wajda),
21 stycznia: „La Chana” Luciji Stojevic,
18 lutego: „Historie rodzinne” Sary Polley.

Więcej informacji o HER Docs Film Festival na:
www.herdocs.pl
www.facebook.com/herdocs
https://www.instagram.com/herdocs

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.10.19, autor: blackrose)
Dział film
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Osbourne Ozzy
2
Tame Impala
3
KARAŚ/ROGUCKI
4
Królik Bartek
5
Przybysz Paulina
6
Morrone Michele
7
Metheny Pat
8
O.S.T.R.
9
Sochacka Kaśka
10
Obel Agnes
1
Donato Carrisi
2
Ladj Ly
3
Autumn de Wilde
4
Xavier Dolan
5
Guy Ritchie
6
Monia Chokri
7
Cathy Yan
8
Tom Waller
9
Justine Triet
10
Warwick Thornton
1
Michał Siegoczyński
2
Reginald Rose
3
Marcin Szczygielski
4
Moises Kaufman
5
Pam Gems
6
Siemion Złotnikow
7
Ray Cooney
8
Aleksandra Wolf
9
Torben Betts
10
Marek Modzelewski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia