Obchodzimy dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich!

Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w tym roku będzie odnotowany odmiennie niż zazwyczaj.

Za przyczyną ogarniającej niemal cały glob groźnej pandemii, jego główne akcenty zagoszczą w innej przestrzeni - dzięki zdobyczom internetowej technologii pozwolą zjednoczyć się wokół książek, autorów i wydawców wszystkim tym, dla których książka jako socjologiczno-kulturowy byt nieustająco jest sprawą ważną. Dla wielu - niezbędną.

Celem dorocznego święta, organizowanego przez UNESCO od 1995 r., jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 23 kwietnia to data dla światowej literatury symboliczna – tego dnia (w roku 1616) zmarli William Szekspir i Miguel de Cervantes.

W warszawskiej kulturze sprawy książki, rozumianej jako literatura we wszystkich jej przejawach i gatunkach, ale też jako sprawy związane z autorami czy wreszcie czytelnikami, stanowią jeden z centralnych wyznaczników kulturowego krwiobiegu stolicy.

Miasto Stołeczne jest organizatorem ważnych i cenionych nagród literackich: Nagrody literackiej m.st. Warszawy,
Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego,
Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.
Rokrocznie laureatami, zdobywcami nagród i wyróżnień zostają autorzy książek i publikacji reprezentujących wiele gatunków: reportaż, książkę historyczną, prozę, poezję, literaturę dziecięcą czy varsaviana. W niedługim czasie poznamy - w trybie online - twórców nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej (w połowie maja) , a także autora i tłumacza najlepszego reportażu - Nagrody Kapuścińskiego.

Jeden z priorytetów w polityce kulturalnej Miasta to również promowanie czytelnictwa. Wydawnicze i czytelnicze wydarzenia na stałe znalazły miejsce w kalendarzu kulturalnym stolicy: Warszawskie Targi Książki, Big Book Festival, Noc bibliotek każdorazowo gromadzą licznych czytelników - od najmłodszych do najstarszych. Warszawa wspiera księgarnie kameralne stawiające na pierwszym miejscu przede wszystkim miłośniczki i miłośników książek. Do wirtualnej przestrzeni (z przestrzeni publicznej, gdzie zawsze przyciągały uwagę) przeniosły się tegoroczne, trwające od 15 kwietnia do 15 maja Wiersze w mieście.

Obecnie różnorodne działania literackie, podobnie jak cała kultura, ulokowały swą aktywność w sieci. Za pośrednictwem mediów społecznościowych komunikują się z czytelnikami biblioteki (modernizowane, korzystające z nowoczesnych technologii).Odbywają się wirtualne spotkania z autorami, warszawscy bibliotekarze czytają online fragmenty utworów, wiersze, bajki dla dzieci.

Jeśli - ze względu na ich praktycznie niepoliczalną liczbę i bogactwo form - przyrównać książki do kwiatów, to warto byłoby przytoczyć zdanie umieszczone przez Ryszarda Kapuścińskiego w jego "Imperium": - Kwiaty nie pachną dla siebie, tylko zawsze dla kogoś.

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.04.20, autor: blackrose)
Dział literatura
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Paweł Pawlikowski
3
Harvey Fierstein
4
Emir Kusturica
5
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
6
Stefan Ruzowitzky
7
Jim Jarmusch
8
Wojciech Kasperski
9
Mel Gibson
10
Park Chan-wook
1
David Hatcher Childress
2
Terry Pratchett
3
James Marlon
4
Michael Katz Krefeld
5
Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
6
Susan Elizabeth Phillips
7
Nadia Sawczenko
8
Nils Thorsen
9
Hanni Munzer
10
Maja Lunde
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia