"Pustostan": Polski film stylistycznie nawiązuje do kina postapo z lat 80-tych i 90-tych

"Pustostan" to nowa polska produkcja w klimacie post-apokaliptycznej.

Zdjęcia do filmu były realizowane w autentycznych urbexach, między innymi w opuszczonym miasteczku Kłomino zlokalizowanym w województwie zachodniopomorskim. Film nie opowiada tylko o opuszczonych budynkach czy krajobrazie apokaliptycznym, który de facto jest mocną stroną dzieła, szczególnie pasaże statycznych kadrów obrazujących katastrofę.

Sama fabuła obrazu jest metaforą współczesnego życia oraz mechanizmów funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Za kamerą tego ciekawego i zarazem wymownie poruszającego filmu stanął specjalista od alternatywnego kina grozy, tytułujący się pseudonimem Lethargus.

W tej produkcji można zauważyć naprawdę dobry warsztat filmowy nie tylko samego reżysera, jak również pozostałych artystów współtworzących ten film.

Pierwsze co się rzuca na plus to przestrzenne i zarazem klaustrofobiczne kadry, zrealizowane statycznie oraz bardzo ciekawe efekty wizualne, w które są wmontowane (w kadry), obrazy Krakowskiego malarza Łukasza Gwiżdża, autora m.in. okładki dla zespołu black metalowego Mord’A’Stigmata. Obraz uzupełnia bardzo sugestywna i zarazem przerażająca muzyka, którą skomponował zespół Deep-pression oraz jego lider Rh-, który zresztą był odtwórcą jednej z głównych ról.

Na poziomie aktorstwa film również wzorowo się prezentuje, osią fabularną są cztery postaci, którym przyszło odnaleźć się w nowej apokaliptycznej rzeczywistości. Pierwszą postacią, którą poznajemy na ekranie jest pisarz, najprawdopodobniej usiłujący napisać ostatnie dzieło ludzkości, w którą wcielił się aktor Tobiasz Kruk, odgrywający epizody m.in. w takich produkcjach jak „Kler” Wojciecha Smarzowskiego czy „Rojst” z Piotrem Fronczeskim.

Dla pozostałej trójki debiutujących aktorów było to pierwsze starcie z planem, które wypadło bardzo obiecującą. W postać dziewczyny wcieliła się zawodowa cosplay girl Julia Czupryn, specjalizująca się w klimatach Postapo, dodatkowo wzbogaciła produkcje kostiumem dla filmowej postaci, własnego autorstwa. Wędrowca zaś odgrywał sam lider grupy Deep-pression Rh-, który również zagrał popisowo bez żadnego wcześniejszego przygotowania aktorskiego.

Warto wspomnieć osoby od strony technicznej produkcji, charakteryzacją dla postaci pisarza zajmowała się Julia Kociszewska, która jest tzw. makeup artist, a postać Wędrowca niejednokrotnie dublował Jan Steinke, obiecujący statysta.

Film stylistycznie nawiązuje do kina postapo z lat 80-tych i 90-tych, szczególnie do takich klasyków gatunku jak rosyjski „Stalker”, „Hardwere” czy „Split Second”.

Autor: Lethargus

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.02.21, autor: blackrose)
Dział film
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Sławiński Adam
2
Stańko Krystyna, Bukowski Dominik, Lemańczyk Piotr
3
Kwiat Jabłoni
4
Wilson Steven
5
Kondraccy
6
Transatlantic
7
Wardruna
8
The Pretty Reckless
9
Dezerter
10
Smith & Burrows
1
Borchardt Marcin
2
Munden Marc
3
Wieczur-Bluszcz Anna
4
Domalewski Piotr
5
Boyd Sam
6
Gliński Robert
7
Sia
8
Warwick Thornton
9
Paweł Pawlikowski
10
Harvey Fierstein
1
Schweitzer Vivien
2
Stawowy Adam
3
Moriarty Liane
4
Strugacki Arkadij , Strugacki Borys
5
Bilyeau Nancy
6
Grochola Katarzyna
7
Redfearn Suzanne
8
Rooney Sally
9
Hoover Colleen
10
Mitra Tomasz
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia